გლობალური კონკურენტუნარიანობა ქართული SME-თვის
ევროპის კავშირის ახალი ფინანსური პაკეტი ახალ შესაძლებლობებს უქმნის ქართულ SME-ს და ხელს უწყობს მათ საქმიანობას საზღვარგარეთ
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა (EBRD) 50 მილიონი აშშ დოლარის კრედიტი გამოუყო ქართულ ლარში საქართველოს ეროვნულ ბანკს, საქართველოს ბანკს.
ფინანსური პაკეტის მიზანია დაეხმაროს ადგილობრივ SME-ს მოახდინოს ინვესტირება პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესებაში და საკუთარი მომსახურების მოდერნიზაციაში ევროკავშირის სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოსაყვანად და თავის მხრივ, ტრანსსასაზღვრო ვაჭრობის და ეკონომიკური ზრდის გარემოს შესაქმნელად, განაცხადა EBRD-მა.
ის ასევე გაზრდის SME-ის წვდომას ლარში კრედიტზე და კონკრეტულად მხარს დაუჭერს ქალი მეწარმეების მიერ მართულ ან მათ მფლობელობაში არსებულ ბიზნესს დაფინანსებაზე, ნოუ-ჰაუზე და კონსულტაციაზე წვდომის ასამაღლებლად.

A new financial package from the European Union is bringing new opportunities for Georgian SMEs and supporting their operations abroad
The EBRD has allocated a USD 50 million credit facility in the Georgian national currency, the lari, to Bank of Georgia.
The financial package is to help local SMEs invest in improvements to product quality and modernise their services to meet EU standards, said the EBRD, in turn creating an environment conducive to cross-border trade and economic growth.
It will also give SMEs increased access to lari-denominated credit and specifically support businesses managed or owned by women entrepreneurs for better access to finance, know-how and advice.