ეს რეგიონალური მემორანდუმი, მიღებულია East Invest 2-ის პროექტის კონფერენციაზე კიევში 2017 წლის 21 ივნისს,რომელიც შემუშავებული იყო აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) ექსი ქვეყნის 200-მდე ბიზნეს-ასოციაციის მონაწილეობით. მემორანდუმი მიმართავს ექვს აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების მთავრობებს, ევროკაშირს და დონორთა თანამეგობრობას და შეიცავს რიგ პოლიტიკურ რეკომენდაციებს „ბიზნესის განვითარებისთვის პირობების გასაუმჯობესებლად და საუკეთესო შესაძლებელი ბიზნეს-კლიმატის შესაქმნელად“. ის წარდგენილი იქნება მე-4 აღმოსავლეთის პარტნიორობის ბიზნეს-ფორუმზე ტალინში 2017 წლის ოქტომბერში.
იგი მოუწოდებს ხელისუფლების ორგანოებს სისტემატური დიალოგისკენ სახელმწიფოსა და კერძო სექტორს შორის მცირე და საშუალო მეწარმეობის მონაწილეობით, როგორც მნიშვნელოვანი ელემენტის რეფორმების შემუშავებაში და განხორციელებაში, მემორანდუმი შეიცავს რიგ საკვანძო რეკომენდაციებს რეგიონში არსებული კონკრეტული პრობლემების გადაწყვეტისთვის, მათ შორის:
• მცირე და საშუალო მეწარმეობისთვის ადმინისტრაციული პროცედურების გამარტივება და თანასწორობის პირობების უზრუნველყოფა კეთილსინდისიერი კონკურენციის შესახებ კანონმდებლობის მეშვეობით
• მცირე და საშუალო მეწარმეობის წარმომადგენლების ფინანსური კომპეტენციის ამაღლება, რათა მათ შეძლონ სესხებისა და დაფინანსების მოთხოვნის რთული პროცედურების გავლა• ონლაინ პლატფორმის დანერგვა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში, რომელიც საშუალებას მისცემს მცირე და საშუალო მეწარმეებს დაუკავშირდნენ ერთმანეთს და მარტივად მიიღონ ინფორმაცია
• საინოვაციო ორგანოების ჩამოყალიბება თითოეულ ქვეყანაში
• ქვეყნებში არსებული პროფესიული კვალიფიკაციის დეფიციტის დაძლევა საგანმანათლებლო რეფორმების მეშვეობით და ბიზნესის წარმომადგენლების ჩართვით სასწავლო გეგმების შემუშავებაში
• საგადასახადო და საბაჟო სისტემების გამარტივება და სტაბილიზაცია მცირე და საშუალო მეწარმეობისთვის და მათ მიმართ თანაბარი მიდგომის უზრუნველყოფა სახელმწიფო და მსხვილ საწარმოებთან შედარებით • მცირე და საშუალო მეწარმეობისთვის დახმარების გაწევა ტექნიკური ბარიერების დაძლევაში მათთვის სტანდარტიზაციის და სერტიფიცირების სერვისებზე უკეთესი წვდომის უზრუნველყოფით.

This regional position paper, endorsed at the final East Invest 2 project conference in Kyiv on 21 June 2017, was drafted with the input of around 200 business associations in the six EaP countries. Addressed to the governments of the six Eastern partner countries, the EU and the donor community, the position paper includes a set of policy recommendations “to improve conditions for growth and for the best possible business climate”. It will be submitted as a contribution to the 4th EaP Business Forum in Tallinn in October 2017.
Calling on political decision makers to conduct systematic public-private dialogue involving SMEs as a crucial element in designing and implementing reforms, the position paper issues a set of key recommendations to meet specific challenges in the region, including:
• Simplifying administrative procedures for SMEs and ensuring a level playing field through fair competition laws
• Enhancing financial literacy among SMEs so they can deal with complicated loan and funding application procedures
• Introducing an online platform across the EaP countries to allow SMEs to connect with each other and access information easily
• Establishing innovation bodies in each country
• Closing the skills gaps in the countries through educational reforms and involving business communities in drawing up curricula
• Simplifying and stabilising tax and customs systems for SMEs and treating them equally compared to state and larger enterprises
• Helping SMEs overcome technical barriers to trade by giving them better access to standardization and certification services.