1. საკუთარი ბიზნესის დაწყება მინდა, მაგრამ არ ვარ დარწმუნებული, იმუშავებს თუ არა ჩემი იდეა. ვის შეუძლია რჩევის მოცემა?
2. მე უკვე მაქვს ბიზნესი, მაგრამ მჭირდება დახმარება მის ახალ საფეხურზე გადასაყვანად: აქვს ევროკავშირს შესაძლებლობები, რომლითაც შემიძლია ვისარგებლო?
3. არ ვარ დარწმუნებული, რომ ბიზნესის დაწყება მინდა, მაგრამ ვიცი, რომ ახალი უნარების ათვისება მსურს: შეუძლია ევროკავშირს ჩემი დახმარება?
4. არიან ჩემნაირი ქალები, რომელთაც ბიზნესი ევროკავშირის დახმარებით დაიწყეს?
5. ვის შემიძლია ვთხოვო დახმარება?
of
ევროკავშირი აქტიურად უჭერს მხარს ახალი ბიზნესის განვითარებას — განსაკუთრებით ქალთა ბიზნესს და რომელიც ლოკალიზებულია საქართველოს ყურადღება მოკლებულ სოფლებში. ამიტომ არ იფიქროთ, თითქოს აუცილებელია, თბილისში ცხოვრობდეთ, გქონდეთ უმაღლესი განათლება ან მოქმედი ბიზნესი იმისათვის, რომ ევროკავშირისგან დახმარება მიიღოთ — პირიქით!
ევროკავშირი ხელს უწყობს მთელ რიგ პროგრამებსა და ბიზნესის მხარდამჭერ ინიციატივებს, რომლებიც მოგამარაგებენ რჩევებით, გაგიწევენ პრაქტიკულ დახმარებას  და გამოგიყოფენ დაფინანსებას ბიზნესის დასაწყებად.
აი, რამდენიმე მაგალითი:
თუ სოფლის მეურნეობის სფეროში გსურთ მხარდაჭერის მიღება, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამა (ENPARD) მოგაწვდით თქვენთვის საჭირო ინფორმაციასა და რჩევებს, უზრუნველგყოფთ ტრენინგებით და გაგიწევთ ფინანსურ დახმარებას, მთელი საქართველოს მასშტაბით. 2013 წლიდან მოყოლებული ამ პროგრამით უკვე ასობით ათასმა ფერმერმა ისარგებლა. პროგრამა მხარს უჭერს თემებთან ადგილზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებს და მიზნად ისახავს მრავალფეროვანი სოციალური და ეკონომიკური შესაძლებლობების შექმნას სოფლად მცხოვრებთათვის — განსაკუთრებით კი ქალებისათვის. გაიგეთ მეტი ENPARD-ის მხარდაჭერაზე სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების სფეროებში და გაეცანით ადგილობრივი სამოქმედო ჯგუფების სიას, რომლებიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით გაგიწევენ დახმარებას.
კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი (CENN) ასევე ახორციელებს პროექტებს, რომლებიც ხელს უწყობს ქალების პროფესიულ განვითარებასა და გაძლიერებას სასოფლო დასახლებებში. ეს პროექტებია მწვანე გურია და სამოქალაქო ორგანიზაციების გაძლიერება ქვემო ქართლის მრავალეთნიკურ რეგიონში კოვიდის შემდგომი მწვანე და ინკლუზიური აღდგენის ხელშესაწყობად. ქსელის მიერ უზრუნველყოფილ შესაძლებლობათა გასაცნობად ეწვიეთ CENN-ის ფეისბუქ გვერდს.
პროგრამა, მერები ეკონომიკური ზრდისთვის, ადგილობრივ ხელისუფლებას ეკონომიკის განვითარებასა და სამუშაო ადგილების შექმნაში ეხმარება. იმ ათეულობით ადგილობრივი ხელისუფლებიდან, რომლებიც ამ ინიციატივაში საქართველოდან არიან ჩართულნი, ორი მათგანი — ქუთაისი და ბათუმი — ახორციელებს უმნიშვნელოვანეს პროექტებს — მათ შორის, მეწარმეობისა და ინოვაციის მხარდასაჭერად.
დამატებით, EU4Youth პროგრამა სულ მალე დაიწყებს პროექტების სერიას, რომლის მიზანიცაა, ხელი შეუწყოს ახალგაზრდების დასაქმებასა და მეწარმეობას, მათ შორის ტრენინგებისა და სტაჟირებების მეშვეობით. EU4Youth პროექტების წინა სერიის  ფარგლებში საქართველოში ჩატარდა უნარების განმავითარებელი ასობით აქტივობა, (სადაც ბენეფიციართა 75% ქალები იყვნენ. ასევე (ჩატარდა ტრენინგები, განხორციელდა სტაჟირებები, გაიცა გრანტები ახალი ბიზნესების დასაწყებად და შეიქმნა სამი ინოვაციური ცოდნის ჰაბი გორში, ნინოწმინდასა და ახმეტაში. თვალი ადევნეთ EU4Youth-ის გვერდს, რათა არ გამოგეპაროთ უახლესი შესაძლებლობები.
თუ ბიზნესის განვითარება გსურთ, რჩევებისა და დაფინანსების მიღება შეგიძლიათ EU4Business ინიციატივისგან, რომელიც მთელი საქართველოს მასშტაბით უჭერს მხარს კერძო სექტორს.
კერძოდ, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) მეწარმე ქალების მხარდაჭერის პროგრამა სპეციფიკურად ქალების მიერ მართულ ბიზნესებს სთავაზობს სესხებს, ტრენინგსა და საკონსულტაციო მომსახურებას. პროგრამა თანამშრომლობს ადგილობრივ პარტნიორებთან, საქართველოს ბანკთანთიბისი ბანკთან და პროკრედიტ ბანკთან, რათა ქალ მეწარმეებს კონკრეტულ საჭიროებებზე მორგებული პროდუქტების მიწოდებით დაეხმაროს. მეტი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ მათ ვებსაიტს ან ადგილობრივ ფილიალს. თქვენ ასევე შეგიძლიათ, პირისპირ შეხვდეთ ბანკების წარმომადგენლებს EBRD-ის მეწარმე ქალების მხარდაჭერის პროგრამის სემინარებზე.
სესხების გაცემის გარდა, მეწარმე ქალების მხარდაჭერის პროგრამა გთავაზობთ ტრენინგსა და სუბსიდირებულ საკონსულტაციო მომსახურებას, რომელიც ქალების მიერ მართული ბიზნესის საჭიროებებზეა მორგებული. პროგრამის ფარგლებში ასევე შეიქმნა პერსონალიზებული ონლაინპლატფორმა — Business Lens — რომელიც დაგეხმარებათ, უკეთ შეისწავლოთ თქვენი ბიზნესი და გაიგოთ, რა სახის მხარდაჭერის მიღება შეგიძლიათ.
EU4Business ინიციატივის მიერ პარტნიორ ბანკებთან (ბაზისბანკიპროკრედიტ ბანკიკრედო ბანკიკრისტალი და იშბანკი საქართველო) თანამშრომლობით განხორციელებული პროგრამების მეშვეობით ასევე ხელმისაწვდომია მცირე ბიზნესსესხები — იქნება ეს მიკროდაფინანსება თუ მსხვილი საინვესტიციო სესხი. ყველა იმ სესხისა თუ გრანტის სანახავად, რომელიც საქართველოში მოქმედი მცირე ბიზნესებისთვისაა ხელმისაწვდომი, ეწვიეთ EU4Business-ის ვებსაიტს.
მცირე სესხები (საშუალოდ 14,300 ევროს მოცულობით) ასევე ხელმისაწვდომია ინიციატივის, ევროპული ფონდი სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპისთვის (EFSE), მეშვეობით. ამ სესხებით სარგებლობა შეუძლიათ სოფლის მეურნეობის, მრეწველობის, ვაჭრობის ან მომსახურების სფეროში მომუშავე და 10-ზე ნაკლები თანამშრომლის მქონე მცირე ბიზნესებს.
სოფლის მეურნეობის პროექტებისთვის რამდენიმე გრანტი ხელმისაწვდომია ENPARD-ის პროგრამის ფარგლებშიც. გრანტებისა და შესაძლებლობების შესახებ უახლესი ინფორმაციის გასაგებად თვალი ადევნეთ UNDP საქართველოს გვერდს ფეისბუქზე.
სუბსიდირებული საკონსულტაციო მომსახურების მიღება ასევე შესაძლებელია EBRD-ის პროგრამით, რჩევები მცირე ბიზნესებისთვის. ამ ინიციატივის მეშვეობით თქვენ შეგიძლიათ მიიღოთ რჩევები ისეთი მიმართულებებით, როგორებიცაა სტრატეგია, მარკეტინგი, ოპერაციები, ხარისხის მართვა, ენერგოეფექტიანობა, ფინანსების მართვა და სხვა. პროგრამა ადგილობრივ მცირე და საშუალო საწარმოებს აკავშირებს როგორც ადგილობრივ კონსულტანტებთან, ასევე საერთაშორისო მრჩევლებთან. EBRD მხარს უჭერს ისეთ სხვადასხვა სფეროში მომუშავე ბიზნესებს, როგორიცაა კვების და სასმელის ბიზნესი, საბითუმო და საცალო დისტრიბუცია, მშენებლობა, ინჟინერია. ამ პროგრამის მეშვეობით უკვე მხარდაჭერილ პროექტთა თითქმის 30% თბილისის გარეთ, რეგიონებში ფუნქციონირებს.
თუ მოქმედ სოციალურ საწარმოს ფლობთ, თქვენ ასევე შეგიძლიათ, მხარდაჭერა აქციოსგან მიიღოთ. ესაა საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის (CSRDG) მიერ დაფუძნებული და მართული საინვესტიციო გავლენის ფონდი საქართველოში მოქმედი სოციალური საწარმოებისთვის. ფონდი ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის, „თანამშრომლობა დადებითი ცვლილებებისთვის“,  ნაწილად შეიქმნა. ამ უკანასკნელის მიზანია, განავითაროს სოციალური მეწარმეობა და სოციალური ინვესტირება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში. აქციოს მისიაა, დაეხმაროს სოციალურ საწარმოებს, გაზარდონ ბიზნესი და სოციალური გავლენა. ფონდი გასცემს დაფინანსებას და ასევე სთავაზობს სოციალური საწარმოების საჭიროებებზე მორგებულ ორგანიზაციული განვითარების სერვისებს სტრატეგიული მართვის, ფინანსების, მარკეტინგის, გაყიდვების და სხვა მიმართულებებით. გაეცანით უახლეს ცნობებსა და შესაძლებლობებს ამ ბმულზე.
ტრენინგი და უნარების განვითარება საქართველოში ევროკავშირის მხარდაჭერის უმთავრესი პრიორიტეტებია. სწორედ ამიტომ ევროკავშირი მნიშვნელოვან დაფინანსებას გასცემს პროფესიული განათლებისა და ტრენინგის (VET) მიმართულებებით.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის, უნარები წარმატებისთვის, დახმარებით შეიქმნა ახალგაზრდობის შესაძლებლობების ონლაინპლატფორმა — https://youthplatform.gov.ge — რომელიც ერთ სივრცეში უყრის თავს ახალგაზრდებისთვის ხელმისაწვდომ საგანმანათლებლო, ტრენინგის და დასაქმების ყველა შესაძლებლობას როგორც სახელმწიფოსგან, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებისგან და საერთაშორისო პარტნიორებისგან. პროექტმა, რომელიც გასულ წელს დასრულდა და ორგანიზაციის, „გადავარჩინოთ ბავშვების“ მიერ განხორციელდა, რეგიონებში დააარსა ინოვაციური ლაბორატორიები, სადაც ახალგაზრდებს მენტორების მხარდაჭერით თავიანთი ბიზნესიდეების განვითარება შეუძლიათ. თვალი ადევნეთ ფეისბუქ გვერდს, „გადავარჩინოთ ბავშვები საქართველოში“, რათა გაეცნოთ დამატებით ინფორმაციას, წარმატების ისტორიებსა და ხელმისაწვდომ შესაძლებლობებს.
ევროკავშირის მიერ Skills4Jobs პროგრამის ნაწილად დაფინანსებული ინიციატივის, „ადგილობრივი ქსელური ინვესტიციები ცოდნისა და უნარების გაზიარების მიზნით“ (LINKS), ფარგლებში საქართველოს ოთხ რეგიონში — აჭარაში, გურიაში, ქვემო ქართლსა და შიდა ქართლში — ცოდნისა და უნარების განვითარების (LINKS) ცენტრები დაარსდა. ცენტრები 15-29 წლის ახალგაზრდებს სთავაზობს რიგ აქტივობებს ბაზრისთვის რელევანტური ისეთი უნარებისა და კომპეტენციების გასავითარებლად, როგორიცაა ციფრული და კომპიუტერული წიგნიერება, ინგლისური ენა, სამეწარმეო უნარები და სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე და სოციალური სტარტაპების დაფინანსება.
30 წლამდე ასაკის ახალგაზრდა ქალებს ევროკავშირი ერაზმუს + ახალგაზრდობის პროგრამებითაც სთავაზობს შესანიშნავ შესაძლებლობებს. თქვენ შეგიძლიათ, შეუერთდეთ საქართველოს ათასობით ახალგაზრდა მოქალაქეს, რომლებმაც უკვე აითვისეს ახალი უნარები და მიიღეს ფასდაუდებელი გამოცდილება ახალგაზრდულ პროექტებში მონაწილეობით ან  ევროპის სოლიდარობის კორპუსის ფარგლებში საზღვარგარეთ მოხალისედ მუშაობით.
ხოლო თუ უმაღლეს განათლებას იღებთ, ერაზმუს + პროგრამა გთავაზობთ სტუდენტურ გაცვლებსა და სამაგისტრო პროგრამებს ევროპაში. გაეცანით არსებულ შესაძლებლობებს და განაცხადის შეტანის პირობებს.
ასეთი ქალები იმაზე მეტნი არიან, ვიდრე წარმოგიდგენიათ!
2022 წელს საქართველოში EU4Business ინიციატივის ფარგლებში 30,628 მცირე და საშუალო საწარმომ მიიღო მხარდაჭერა, რის შედეგადაც დამატებით 228 მილიონი ევროს ოდენობის მოგება გამომუშავდა და 24,284 სამუშაო ადგილი შეიქმნა. საწარმოებმა ბრუნვა — 18%-ით, ხოლო ექსპორტი 16%-ით გაზარდეს. ამ ბიზნესთა თითქმის 40%-ს ქალები ფლობენ!
მაგალითად:
ეკა ბოქოლიშვილმა EU4Business პროექტის მხარდაჭერით შეიძინა ახალი, თანამედროვე დანადგარი ჩურჩხელის საწარმოებლად, რის შედეგადაც მის კომპანიას მსხვილი საექსპორტო შეკვეთების დაკმაყოფილება ხარისხის შეუმცირებლად შეუძლია.
ნინო იოსელიანის ტექსტილის სტარტაპი, „კავკასიის ფერები“, გაწევრიანდა EU4Business პროექტის მხარდაჭერით დაარსებულ საქართველოს ტანსაცმლისა და მოდის ასოციაციაში (GAFA), რის შედეგადაც მისი ბიზნესი მეტად კონკურენტუნარიანი გახდა.
21 წლის ერნა პეპანიანმა გრანტი ENPARD პროგრამისგან მიიღო და მდინარე ხრამის ხეობაში მდგარი თავისი საოჯახო სასტუმრო განავითარა. ის ახლა ეხმარება ახალგაზრდა ქალებს, რომლებსაც მასავით სურთ ახალი საქმის წამოწყება, თუმცა არ იციან, საიდან დაიწყონ. ერნა მათ ურჩევს, ენდონ თავიანთ ძალებს, ბევრი იშრომონ და წარმატებისკენ პატარ-პატარა ნაბიჯები გადადგან.
ციცი შენგელიამ თავისი ჰობი — ხეზე კვეთა — საქმედ აქცია და EU4Youth-ის დახმარებით, რომელმაც ის ბიზნესტრენინგით, მენტორობითა და დაფინანსებით მოამარაგა, სახელოსნო გახსნა.
ირინე გლოველმა და თეკლა მამაგეიშვილმა საკონსულტაციო მომსახურება მეწარმე ქალების მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში მიიღეს. თეკლას პროგრამა თვალის კლინიკის საქმიანობის სტრატეგიულ დაგეგმვასა და ფინანსური რესურსების მოზიდვაში დაეხმარა. ირინემ კი მხარდაჭერა თავისი საინჟინრო კომპანიის ფინანსური ანგარიშგების მოსაწესრიგებლად მიიღო, რამაც საწარმოს მოგება 7.5%-ით გაზარდა.
მანანა ჩქარეული სახლიდან მუშაობდა მკერავად. EFSE პროგრამიდან მიღებული სესხების დახმარებით მან აღჭურვილობის განახლება და  სათანადო სამუშაო სივრცისა და პერსონალის დაქირავება შეძლო. მალე მისი კომპანია დამოუკიდებელ ბრენდად ჩამოყალიბდება.
EU4Business ინიციატივის ფარგლებში მოქმედი პროექტებისა და ხელმისაწვდომი დაფინანსებების შესახებ ცნობებისა და საკონტაქტო ინფორმაციის მისაღებად ეწვიეთ EU4Business-ის პორტალს საქართველოსთვის. ვებსაიტზე თავმოყრილია დეტალები სესხებსა და გრანტებზე და ბიზნესის განვითარების სერვისებზე.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული მრავალფეროვანი პროექტებით შეთავაზებული შესაძლებლობების შესახებ დეტალებისა და ბმულების სანახავად თვალი ადევნეთ eu4georgia.eu ვებსაიტს, განსაკუთრებით კი — შესაძლებლობების განყოფილებას.
განათლების სფეროში ხელმისაწვდომ შესაძლებლობებზე მეტი ინფორმაციის მისაღებად დაუკავშირდით ერაზმუს + ოფისს საქართველოში, ხოლო ახალგაზრდებისთვის განკუთვნილი შესაძლებლობების სანახავად თვალი ადევნეთ ერაზმუს + ახალგაზრდული პროგრამის ფეისბუქ გვერდს.

You can too! How the EU supports women entrepreneurs in Georgia
2. I already have a business, but my biggest challenge as a businesswoman is to get the money I need to take it to the next step: is there any EU support available for me?
3. Are there women like me, who started their own business or learned a new trade with EU help?
4. I’m not sure I want to start a business, but I want to learn new skills to help me find a job: is there something for me from the EU?
5. Whom can I ask for help?
of
The European Union is very active in supporting the development of new businesses, particularly among women and particularly in the regions of Georgia, often with a focus on rural and disadvantaged areas. So don’t think that you need to be in Tbilisi, to have a higher education or an established business in order to access EU support – on the contrary!
The EU supports a number of programmes and business support facilities that provide know how, practical help, and even funding to help you start your business.
Here are some examples:
If you are looking for support in agriculture, the ENPARD programme provides information, training, advice, and financial support all over Georgia, with hundreds of thousands of farmers benefitting since 2013. The programme provides support to NGOs working directly with communities on the ground and aims to promote diversified social and economic opportunities in rural areas, particularly for women. Find out more about ENPARD’s support for agriculture and rural development, and see the list of Local Action Groups that can support you across the country.
The Caucasus Environmental NGO Network (CENN) also implements two projects GREEN Guria, and Empowering CSOs to Promote Inclusive and Green Post-COVID Recovery in Multi-ethnic Kvemo Kartli Region that support professional development and empowerment for women in vulnerable rural communities. Check out the CENN Facebook page for opportunities.
The Mayors for Economic Growth programme supports local authorities in developing economic growth and job creation. Among the dozens of local authorities that have signed up to the initiative in Georgia, two – Kutaisi and Batumi – are running  major projects including enhanced support for entrepreneurship and innovation.
In addition, the EU4Youth programme will soon launch a series of projects aimed at enhancing youth employment and entrepreneurship, including mentoring, training programmes and apprenticeships. The previous wave of EU4Youth projects saw hundreds of skills development activities carried out in Georgia (75% of beneficiaries were women), as well as apprenticeships and internships for young people, training and grants to launch new business ideas, and the creation of three rural innovation knowledge hubs in Gori, Ninotsminda and Akhmeta. Follow the EU4Youth page for upcoming opportunities.
If you are looking to develop your business, advice and funding are available through the EU4Business initiative, which supports private sector development across Georgia.
Specifically, the EBRD’s Women in Business programme offers loans, training and advisory services that are specifically tailored to women-led businesses. The programme works with local partners Bank of Georgia, TBC Bank and ProCredit Bank to offer dedicated financing to help women entrepreneurs, with products that specifically address the needs of women-led SMEs. Visit their website or stop by your local branch for more information. You can also meet representatives of the banks in person at the EBRD’s Women in Business seminars.
Apart from providing loans, Women in Business offers training and subsidised advisory services that are specifically tailored to women-led businesses. The programme also offers a personalised online tool – the Business Lens – to assess your business and see what kind of support you can access.
Small business loans, ranging from micro-finance to major investment loans, are also available through a number of other EU4Business programmes, working through partner banks BasisBankProCredit BankCredo BankMFO Crystal, and Isbank Georgia. Visit the EU4Business website for information about all the current loans and grants available to small businesses in Georgia.
Small loans (average size €14,300) are also available to the smallest businesses (less than 10 employees) in sectors such as agriculture, industry, trade and services through the European Fund for South East Europe (EFSE).
A number of grants for agricultural projects are available under the ENPARD programme. Follow UNDP Georgia on Facebook for the latest information about grants and opportunities.
Subsidised consultancy services are also available from the EBRD’s Advice for Small Businesses programme, in areas including strategy, marketing, operations, quality management, energy efficiency, financial management and more. The programme can connect SMEs to local consultants and international advisers who can help transform a huge range of businesses. The EBRD supports businesses from many industries, such as food and beverages, wholesale and retail distribution and construction and engineering. Almost 30 per cent of the projects supported are outside Tbilisi.
If you have an active social enterprise, you can also apply for support from Actio,  an impact investment fund for social enterprises in Georgia, operated and managed by the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG). The fund was developed as a part of the EU-funded, “Collaborate For Impact” project, which aims to develop social entrepreneurship and social investment in the Eastern Partnership countries.  Actio aims at empowering social enterprises to scale up their business, as well as increase their social and environmental impact. The fund offers financial support, as well as organisational development services tailored to the needs of social enterprises, such as strategic management, finances, marketing, sales, etc. Click here for latest news and opportunities.
In 2022, 30,628 SMEs were supported through the EU4Business Initiative in Georgia, generating an extra €228 million in income and 24,284 new jobs, growing their turnover by 18%, and increasing their exports by 16% as a result. Almost 40% of those businesses were women-owned!
For example:
Eka Boqolishvili got support from an EU4Business project to acquire new, modern machinery for the production of traditional Georgian churchkhela meaning her company can now take big export orders and not worry about product quality any more.
Nino Ioseliani’s textile start-up Colours of Caucasus teamed up with the Georgian Apparel and Fashion Association (GAFA), established with the support of the EU4Business project, helping her business to become more competitive.
Erna Pepanyan, aged just 21, received a grant under the ENPARD programme to develop her family’s guesthouse in the in the Khrami River Gorge. She advises young women like her, who want to start a new activity but have no idea where to start, to believe in their potential, work hard, and take small steps towards success.
Tsitsi Shengelia turned her wood-carving hobby into a business and opened a creative studio with support from EU4Youth, which provided business training, mentorship and finance.
Irina Gloveli and Tekla Mamageishvili both received advisory support as part of the Women in Business programme. For Tekla, the project helped to plan the activities of her eye clinic more strategically and attract financial resources, while Irina received help to put her engineering company’s financial reporting in order, leading to a 7.5% rise in profits.
Manana Chqareuli worked from home as a seamstress. With the help of loans under the EFSE programme, she was able to upgrade her equipment, lease a proper workspace and hire staff to develop her business. Now her company is on its way to becoming a brand in its own right.
Training and skills are a key priority of EU support in Georgia, and the EU has provided considerable funding for Vocational Education and Training (VET).
The EU-funded Skills for Success project helped to set up a Youth Opportunities Online Platform – https://youthplatform.gov.ge – which gathers in one place all available education, training and employment opportunities for young people, whether offered by state, NGO or international partners. The project, which ended last year and was implemented by Save the Children, also created Youth Innovation Labs in the regions, where young people are able to initiate business ideas with the support of mentors. Follow Save the Children Georgia on Facebook for information, success stories and available opportunities.
Local Hubs for Skills Development – LINKS Centres were also set up in four regions of Georgia – Adjara, Guria, Kvemo Kartli, and Shida Karltli – as a part of the ‘Local Investments in Networks for Knowledge and Skill-share (LINKS), financed and supported by the European Union, in the framework of the Skills4Jobs programme. The centres offer young people aged 15-29 a number of activities to develop market-relevant skills and competences, including digital and computer literacy, English language courses, key entrepreneurial competences, and funding of social and socially responsible start-ups.
For young women under the age of 30, the EU offers exciting opportunities under its Erasmus + youth programmesYou can join the thousands of young Georgians who have already learned new skills and developed valuable experience by participating in youth projects or volunteering for work abroad under the European Solidarity Corps.
And if you are in higher education, Erasmus + offers student exchanges and post-graduate programmes in Europe. Find out more about all the opportunities and how to apply.
For information and contacts about projects and funding opportunities supported under the EU4Business initiative, visit the EU4Business portal for Georgia. The website includes comprehensive details of loan and grant opportunities and business development services.
Follow the eu4georgia.eu website for details and links to actions and opportunities across the full range of EU-funded projects, in particular its dedicated opportunities section.
For education opportunities, contact the national Erasmus + office in Georgia and for youth opportunities follow Erasmus + youth programmes on Facebook.