აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტი აძლიერებს ბიზნესის მხარდაჭერას
24 ნოემბერს ბრიუსელში აღმოსავლეთ პარტნიორობის მე-5 სამიტი ჩატარდა, რომლის დროსაც აღინიშნა ევროკავშირსა და ექვს აღმოსავლელ პარტნიორს შორის ურთიერთობებში ბოლო ორი წლის განმავლობაში მიღწეული შედეგები, თუმცა ასევე გამოიკვეთა მოლოდინი 2020 წლისთვის იმ 20 ძირითადი მიზნების განხორციელებასთან დაკავშირებით, რაც მოქალაქეებს ხელშესახებ სარგებელს მოუტანს, მათ შორისაა მნიშვნელოვანი დაპირებები ბიზნესის მხარდაჭერის სფეროში.
სამიტმა თავი მოუყარა სახელმწიფოსა და მთავრობის მეთაურებს ევროკავშირისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან, ისევე როგორც ევროკავშირის წამყვანი ინსტიტუტებიდან, მას ესწრებოდა ევროკომისიის პრეზიდენტი ჟან-კლოდ იუნკერი და ევროპის საბჭოს თავმჯდომარე დონალდ ტუსკი.
სამუშაო ადგილებზე და სამეწარმეო საქმიანობაზე ზეგავლენა
ევროკომისიის პრეზიდენტმა ჟან-კლოდ იუნკერმა ხაზი გაუსვა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ზეგავლენას ცხოვრების დონის გაუმჯობესებასა და საზოგადოებების დაახლოებაზე, ასევე ეკონომიკაზე, კერძოდ: „აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფარგლებში ევროკავშირის დახმარებით შეიქმნა 10 000 სამუშაო ადგილი, სწავლება გაიარა 20 000 ადამიანმა და კომპანიებისთვის 100 000-ზე მეტი სესხი გაიცა“.
მან აგრეთვე აღნიშნა: „ჩვენ გავაუმჯობესეთ უფასო იურიდიულ მომსახურებაზე წვდომა, ინვესტირება მოვახდინეთ სატრანსპორტო კავშირებში, ხელი შევუწყვეთ გენდერულ თანასწორობას და ათასობით სტუდენტს დავეხმარეთ ევროპასა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონს შორის მიმოსვლაში. რადგან ვემზადებით 2020 წლისა და მის შემდგომ პერიოდისთვის, ახლა არის უფრო აქტიური მოქმედების დრო. ჩვენ სწორ გზას ვადგავართ და მოდით გავაგრძელოთ ამ კურსით სვლა.“
2015 წელს რიგაში გამართული ბოლო სამიტის შემდეგ ჩვენი თანამშრომლობა ოთხ პრიორიტეტულ სფეროს დაეფუძნა:
1       უფრო ძლიერი ეკონომიკა: ეკონომიკური განვითარება და უკეთესი საბაზრო შესაძლებლობები;
2       უფრო ძლიერი მმართველობა: ინსტიტუტების გაძლიერება და ეფექტური მმართველობა;
3       უფრო მტკიცე კავშირები: კავშირების განმტკიცება, განსაკუთრებით ტრანსპორტის და ენერგეტიკის სფეროში, ასევე გარემოს დაცვისა და კლიმატის ცვლილების სფეროებში;
4       უფრო ძლიერი საზოგადოება: მობილურობის ზრდა და ადამიანებს შორის კონტაქტები.
20 ძირითადი მიზანი 2020 წლისთვის
ამ პრიორიტეტების ფარგლებში, ევროკავშირმა და მისმა წევრმა სახელმწიფოებმა, ასევე პარტნიორმა ქვეყნებმა სამიტზე მხარი დაუჭირეს იმ 20 ძირითად მიზანს, რომლებიც განსაზღვრავენ სამომავლოდ, 2020 წლისთვის შესასრულებელ სამუშაო გეგმას. უფრო ძლიერი ეკონომიკის პრიორიტეტის ფარგლებში, ეს მოიცავს შემდეგს:
•         2017-2020 წლებისთვის, ევროკავშირი, საერთაშორისო ფინანსურ ინსტიტუტებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, მიზნად ისახავს, გააძლიეროს მცირე და საშუალო საწარმოების ეკონომიკური შესაძლებლობები და შეამციროს მათი ფინანსური რისკები ადგილობრივ ვალუტაში სესხების გაცემის დამატებითი სტიმულირების გზით.
•         ევროკავშირის სახსრებიდან დამატებით 100 მილიონი ევრო იქნება გამოყოფილი იმისათვის, რომ ექვს ქვეყანაში არსებული კომპანიებისთვის სესხების გაცემა ადგილობრივ ვალუტაში უფრო ხელმისაწვდომი გახდეს, იმ მიზნით, რომ 2020 წლისთვის მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერის სულ მცირე ¼ იყოს უზრუნველყოფილი ეროვნულ ვალუტაში.
•         გარდა ამისა, ახალი გარე საინვესტიციო გეგმა, შეიცავს ინოვაციურ გარანტიას, რომელიც იძლევა პარტნიორი ქვეყნების ძირითად სექტორებში ინვესტირების შესაძლებლობას, კერძო სექტორის ჩართულობით.
ამასთან, ევროკავშირი უზრუნველყოფს ციფრულ პაკეტს, რომელიც შეიცავს კონკრეტულ ნაბიჯებს, პარტნიორ ქვეყნებს შორის ჰარმონიზირებულ როუმინგის ფასებთან და შემცირებულ როუმინგისტარიფებთან მიმართებაში, ასევე უზრუნველყოფს ინტერნეტთან შედარებით მარტივ და იაფ წვდომას ეროვნული ფართოზოლიანი სტრატეგიების დანერგვის გზით, და ციფრულ დარგებში სამუშაო ადგილების შექმნის მხარდაჭერას.
სამიტის მიმდინარეობისას ადგილი ჰქონდა მთელ რიგ დამატებით ღონისძიებებს, რომლებშიც ჩართული იყო სამოქალაქო საზოგადოება, მედია, ბიზნეს სფეროები, პარლამენტები და სხვა დაინტერესებული მხარეები. სამიტის ფარგლებში 26-27 ოქტომბერს ტალინში ასევე  გაიმართა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ბიზნეს ფორუმი .
აღმოსავლეთ პარტნიორობას   2009 წელს ჩაეყარა საფუძველი, ევროკავშირსა და აღმოსავლეთ ევროპის ექვს პარტნიორ ქვეყანას შორის პოლიტიკური ასოცირებისა და ეკონომიკური ინტეგრაციის ხელშეწყობის მიზნით. ეს ქვეყნებია: სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბელარუსი, საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა.
ევროკავშირი, EU4Business-ის ინიციატივის ფარგლებში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში ახორციელებს კერძო სექტორის მხარდაჭერას, მუშაობს ბიზნეს კლიმატის გაუმჯობესებაზე და მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის უზრუნველყოფს პროფესიულ კონსულტაციებსა და აუმჯობესებს დაფინანსებაზე წვდომას. ინიციატივის მიზანია რეგიონში მცირე და საშუალო საწარმოების უზარმაზარი პოტენციალის მაქსიმალური გამოყენება, რაც ხელს შეუწყობს ეკონომიკურ ზრდასა და სამუშაო ადგილების შექმნას.

The 5th Eastern Partnership Summit took place in Brussels on 24 November, marking the achievements of the last two years in the EU's relationships with its six Eastern partners, while looking forward to implementing 20 deliverables by 2020 that will bring tangible benefits to citizens, including significant pledges in the area of business support.
The Summit brought together Heads of State or Government from the EU and Eastern Partner countries as well as all the leading European Union institutions, represented by the President of the European Commission, Jean-Claude Juncker, and the President of the European Council, Donald Tusk.
All leaders agreed on a joint declaration reconfirming their commitment and the high importance they attach to the Eastern Partnership.
Impact on jobs and businesses
European Commission President Jean-Claude Juncker highlighted the impact of the Eastern Partnership on improving lives and bringing societies closer togetherand on the economy in particular: "Through the Eastern Partnership, the European Union has helped to create 10,000 jobs, train 20,000 people, and enabled over 100,000 loans to companies.”
In addition, he said, “We have improved access to free legal services, invested in transport links, promoted gender equality, and helped thousands of students to move between Europe and the Eastern Partnership region. As we look to 2020 and beyond, now is the time for even more action. We are on the right track, let us stay the course.”
Since the last Summit in Riga in 2015, cooperation has been based on four priority areas:
1. Stronger economy: economic development and better market opportunities;
2. Stronger governance: strengthening of institutions and good governance;
3. Stronger connectivity: enhancing connectivity, notably in the areas of transport and energy, as well as environment and climate change;
4. Stronger society: increasing mobility and contacts between people.
20 deliverables for 2020
Under these priorities, the European Union, its Member States, and the partner countries endorsed 20 deliverables at the Summit that set out a clear work plan for the future, to be achieved by the year 2020. In the priority area of stronger economy, these include:
• For 2017-2020, the EU, in close cooperation with the International Financial Institutions, will aim to strengthen the economic opportunities of SMEs and reduce their financial risks by further stimulating lending in local currencies.
• further €100 million of EU funds will be pledged to make local currency lending even more accessible to companies across the six countries, with the aim to have at least ¼ of EU financial support to SMEs provided in local currency by 2020.
• In addition, the new External Investment Plan includes an innovative guarantee that will help investing into key sectors in the partner countries with the involvement of private sector.
In addition, the EU pledges a digital package, including concrete steps towards harmonised roaming pricing and reduced roaming tariffs among the partner countries, easier and cheaper access to internet through the roll out of national broadband strategies, and support for job creation in digital industries.
A number of side events took place in the run-up to the Summit, involving civil society, media, businesses, parliaments and other stakeholders, including the Eastern Partnership Business Forum on 26-27 October in Tallinn.
The Eastern Partnership was launched in 2009 to promote political association and economic integration between the EU and the six Eastern European partner countries: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine.
Under its EU4Business initiative, the EU channels support for the private sector in the Eastern Partner countries, working towards a better business climate while providing professional advice on business and improving access to finance for SMEs. The initiative aims to unlock the huge potential of SMEs in the region, thus boosting economic growth and creating jobs.