ევროპის საინვესტიციო ბანკი დათანხმდა 30 მილიონის ევროს ოდენობის სესხის გამოყოფაზე თიბისი ბანკისთვის – საქართველოს უმსხვილესი ბანკისთვის, რაც გაზრდის წვდომას დაფინანსებაზე საქართველოს მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის, რომლებიც ქვეყანაში მოქმედი კომპანიების 90%-ზე მეტ წილს წარმოადგენენ. ევროპის საინვესტიციო ბანკის ფინანსური სახსრები უზრუნველყოფილი იქნება ევროკავშირის EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, რომელიც შემუშავდა აღმოსავლეთის პარტნიორობის ექვს ქვეყანაში (სომხეთში, აზერბაიჯანში, ბელარუსში, საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში) მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდასაჭერად. ამ სესხის ფარგლებში დაფინანსებას დაახლოებით 600 ქართული მცირე და საშუალო საწარმო მიიღებს.
შესაბამისი დოკუმენტის ხელმოწერისას ევროპის საინვესტიციო ბანკის ვიცე-პრეზიდენტმა ვაზილ ჰუდაკმა აღნიშნა: „ევროპის საინვესტიციო ბანკის მხარდაჭერა გააუმჯობესებს წვდომას გრძელვადიან დაფინანსებაზე საქართველოს მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის, რაც მათი გაფართოებისა და კონკურენტუნარიანობის გაზრდის წინაპირობას წარმოადგენს. ჩვენი რიგით მეოთხე სესხი თიბისი ბანკისთვის ხელს შეუწყობს დაახლოებით 600 მცირე და საშუალო კომპანიის განვითარებას მათთვის დაფინანსებაზე წვდომის უზრუნველყოფის გზით. ვიმედოვნებთ, რომ ეს, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს სამუშაო ადგილების შექმნას და საქართველოს ეკონომიკის ზოგად განვითარებას“.
თიბისი ბანკის გენერალურმა დირექტორმა ვახტანგ ბუცხრიკიძემ აღნიშნა, რომ ეს დაფინანსება გააძლიერებს ბანკის მიერ მცირე და საშუალო საწარმოების მხარდაჭერას: „ვამაყობთ იმით, რომ ასეთი წარმატებული ურთიერთობა დავამყარეთ ევროპის საინვესტიციო ბანკთან – თიბისი ბანკის დიდი ხნის პარტნიორთან. ეს უკვე მეოთხე გარიგებაა, რომელიც წარმატებით განვახორციელეთ 2012 წელს ჩვენი პარტნიორობის დასაწყისიდან, რაც მეტყველებს ნამდვილად ეფექტურ საქმიან ურთიერთობაზე ჩვენს ორგანიზაციებს შორის. ეს საკრედიტო ხაზი დაეხმარება თიბისი ბანკს ქართული მცირე და საშუალო საწარმოების სეგმენტში საკუთარი წამყვანი პოზიციის შემდგომ გაძლიერებაში“.
ეს არის ევროპის საინვესტიციო ბანკის ჯგუფის თიბისი ბანკთან განხორციელებული რიგით მეოთხე ოპერაცია, რომელიც ეფუძნება ნაყოფიერ თანამშრომლობას ევროპის ბანკსა და ამ ქართულ დაწესებულებას შორის. 2011 წლიდან დაწყებული თიბისი ბანკმა დააკრედიტა მცირე და საშუალო საწარმოები ევროპის საინვესტიციო ბანკის სასესხო სახსრებით ჯამში 85 მილიონი ევროს ფარგლებში.
ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ გამოყოფილ სესხს ემატება მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდამჭერი პორტფოლიოს გარანტიები, რომლებიც გაცემული იქნა თიბისი ბანკისთვის გასულ წელს ასევე EU4Business ინიციატივით გათვალისწინებული ორი ინსტრუმენტის მეშვეობით: „ინოვფინის“ პორტფოლიოს გარანტია, რომელიც მხარს უჭერს ინოვაციურ მცირე და საშუალო საწარმოებს და ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებით გათვალისწინებული აღმოსავლეთის ინიციატივის პორტფოლიოს გარანტია, რომელიც უზრუნველყოფს დამატებით დაფინანსებას მცირე ბიზნესისთვის. საერთო მიზანია, თიბისი ბანკს მიეცეს საშუალება, გაზარდოს დაფინანსება ხელსაყრელი პირობებით მცირე და საშუალო კომპანიების უფრო ფართო ჯგუფისთვის, რომლებსაც შეზღუდული წვდომა აქვთ საბანკო სესხებზე.
ამ მიზნის განსახორციელებლად ევროპის საინვესტიციო ბანკმა და ევროკავშირმა გააერთიანეს ძალები იმ ქვეყნების ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, რომლებმაც ხელი მოაწერეს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებებს, კერძოდ, საქართველოს, მოლდოვისა და უკრაინის, სამივე ქვეყანაში მცირე და საშუალო ბიზნესზე მიმართული ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერის უზრუნველყოფის გზით. ევროკავშირი ხელს უწყობს კერძო სექტორის განვითარებას აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებში მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის დაფინანსებაზე წვდომის გაზრდის, ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებისა და ადგილობრივი ბიზნესისთვის საკონსულტაციო მომსახურების უზრუნველყოფის გზით.
ევროპის საინვესტიციო ბანკმა ასევე ხელი მოაწერა შეთანხმებას გრანტის შესახებ 3,25 მილიონი ევროს ოდენობით საქართველოს რეგიონული განვითარების სამინისტროსა და წყალმომარაგების ქართულ კომპანიასთან – საქართველოს გაერთიანებულ წყალმომარაგების კომპანიასთან. ეს სახსრები გამოყენებული იქნება სპეციალიზებული პროფესიონალური მომსახურების დაფინანსებისთვის, რაც დაეხმარება კომპანიას ევროპის საინვესტიციო ბანკის პროექტის განხორციელებაში, რომელიც ქუთაისის ჩამდინარე წყლებს ეხება.
ევროპის საინვესტიციო ბანკი ევროკავშირის ბანკია. იგი არის ევროკავშირის გრძელვადიანი სასესხო დაწესებულება, რომელსაც ფლობენ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები და რომელიც მათ ინტერესებს წარმოადგენს. ბანკი უზრუნველყოფს გრძელვადიანი დაფინანსების ხელმისაწვდომობას გონივრული ინვესტირებისთვის ევროკავშირის პოლიტიკის მიზნების განხორციელების ხელშესაწყობად. მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის გათვალისწინებული „ინოვფინის“ გარანტიის მიზანია, წაახალისოს ბანკები ან სხვა საფინანსო დაწესებულებები, ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით გასცენ სესხები იმ მცირე და საშუალო საწარმოებსა და საშუალო კაპიტალიზაციის მქონე მცირე კომპანიებზე (499-მდე თანამშრომელი), რომლებსაც სჭირდებათ ინვესტიციები და/ან სამუშაო კაპიტალი კვლევის, განვითარებისა და ინოვაციური საქმიანობის დასაფინანსებლად.
ევროპის საინვესტიციო ბანკის ჯგუფმა და ევროკავშირმა გააერთიანეს ძალები ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებით გათვალისწინებული აღმოსავლეთის ინიციატივის პროგრამის ფარგლებში, რომლის მიზანია ეკონომიკური განვითარების გაძლიერება ქვეყნებში, რომლებმაც ხელი მოაწერეს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებებს, კერძოდ, საქართველოს, მოლდოვისა და უკრაინის, სამივე ქვეყანაში მცირე და საშუალო ბიზნესზე მიმართული ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერის უზრუნველყოფის გზით.
EU4Business ეხმარება მცირე და საშუალო საწარმოებს აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებში, დააფინანსონ საკუთარი განვითარება და გააძლიერონ ეკონომიკური ზრდა. EU4Business პროგრამით გათვალისწინებულ მხარდაჭერას უზრუნველყოფს ევროპის საინვესტიციო ბანკი ევროკავშირის ფარგლებს გარეთ არსებულ სხვა ორგანიზაციებთან ერთად, როგორიცაა ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი. ევროკავშირის მთელი საქმიანობა, რომელიც მხარს უჭერს მცირე და საშუალო ბიზნესს აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებში, EU4Business პროგრამის ნაწილს წარმოადგენს. ევროპის საინვესტიციო ბანკმა და ევროკავშირმა გააერთიანეს ძალები იმ ქვეყნების ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, რომლებმაც ხელი მოაწერეს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებებს, კერძოდ, საქართველოს, მოლდოვისა და უკრაინის, სამივე ქვეყანაში მცირე და საშუალო ბიზნესზე მიმართული ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერის უზრუნველყოფის გზით.

EIB supports hundreds of SMEs in Georgia with €30 million loan to TBC Bank
The European Investment Bank (EIB) has agreed to lend €30 million to TBC Bank, the largest bank in Georgia, in order to broaden the access to finance of Georgian small and medium-sized enterprises (SMEs), which represent more than 90% of companies active in the country. The EIB funds will be provided in the framework of the European Union’s EU4Business initiative, designed to support SMEs in the six Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine).  Around 600 Georgian SMEs are expected to benefit from the loan.
Speaking at the signature event, EIB Vice-President Vazil Hudák said: “Thanks to the EIB support, Georgian SMEs will improve their access to longer term finance, which is a prerequisite for their growth and competitiveness. Our fourth loan with TBC Bank is expected to support the development of approximately 600 small and medium size companies, by giving them better access to finance. We hope this will promote job creation and foster the general development of Georgia’s economy”.
The CEO of TBC Bank, Vakhtang Butskhrikidze, said the funding would strengthen their support to SMEs:“We are proud to have built such a successful relationship with the EIB, TBC Bank’s long standing partner. This is already the fourth transaction we have successfully accomplished since the launch of our partnership in 2012, which is a testament to the truly efficient working relationship our respective organisations have formed. This facility will help TBC Bank to further strengthen its leading position in the Georgian small and medium-sized enterprises (SME) segment.”
This is the fourth EIB Group operation with TBC Bank and builds upon the fruitful cooperation of the EU bank with this Georgian institution. Since 2011, TBC Bank has on-lent EIB funds for SMEs totalling €85m.
Additional financing for small businesses
The EIB loan can be combined with portfolio guarantees supporting SMEs which were extended to TBC Bank last year through two instruments also promoted under the EU4Business Initiative: the InnovFin portfolio guarantee, supporting innovative SMEs, and the DCFTA Initiative East portfolio guarantee, unlocking additional financing for small businesses. The overall objective is to allow TBC Bank to extend financing on favourable terms to a broader group of small and medium-sized companies that would otherwise have limited access to the bank’s lending.
In these operations, the EIB has joined forces with the European Union to strengthen economic development in the countries that have signed Association Agreements with the EU – namely Georgia, Moldova and Ukraine – by providing financial and technical support targeted at SMEs in these three countries. The EU supports private sector development in the Eastern Partnership countries by enhancing access to finance for SMEs, improving the business environment and providing advisory services to local businesses.
The EIB also signed a €3.25 million grant agreement with the Georgian Ministry of Regional Development and the Georgian water utility company, the United Water Supply Company of Georgia. These funds will be used for the financing of specialised professional services to support the utility in the implementation of the EIB Kutaisi Waste Water project.
The EIB and EU4Business
The European Investment Bank (EIB) is the European Union's bank. It is the long-term lending institution of the EU and is the only bank owned by and representing the interests of EU Member States. It makes long-term finance available for sound investments in order to contribute towards EU policy goals. The aim of the InnovFin SME Guaranteeis to encourage banks or other financial institutions to lend to SMEs and small mid-caps (up to 499 employees) in need of investment and/or operating capital to finance research, development and innovation activities, with EU financial support.
The EIB Group has joined forces with the European Union under the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) Initiative East Programmeaiming to strengthen economic development in the countries which have signed Association Agreements with the EU – namely Georgia, Moldova and Ukraine – by providing financial and technical support targeted at SMEs in these three countries.
EU4Business helps SMEs in the Eastern Partnership countries to finance their development and boost economic growth. EU4Business support is delivered by the EIB together with other organisations outside the EU such as the European Bank for Reconstruction and Development. All EU activities that support SMEs in the Eastern Partnership countries are part of EU4Business. The EIB has joined forces with the European Union to strengthen economic development in the countries that have signed Association Agreements with the EU – namely Georgia, Moldova and Ukraine – by providing financial and technical support targeted at SMEs in these three countries.