ევროკავშირის ელჩი EU4Business-ის სასესხო მხარდაჭერით მოდერნიზებულ ბათუმის ლუდსახარშს ეწვია
ლუდსახარში „ლუდი ბათუმური“ აწარმოებს ლუდს 1951 წლიდან. ამიერიდან ჩეხი სპეციალისტების მიერ შემუშავებული მისი ორიგინალური აღჭურვილობის გვერდით უახლესი თანამედროვე მოწყობილობაც დგას, რომელიც ლუდსახარშმა EU4Business-ის საინვესტიციო სესხის დახმარებით შეიძინა.
ლუდსახარში „ლუდი ბათუმური“ პირველი ადგილია, რომელიც საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის ახალმა ხელმძღვანელმა, ელჩმა კარლ ჰარცელმა მოინახულა. ვიზიტის ფარგლებში ელჩმა დაათვალიერა ახალი საწარმოო ხაზი, რომელიც მოდერნიზებული იქნა EU4Business-ის და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის საკრედიტო ხაზის მხარდაჭერით და დააგემოვნა ლუდსახარშის საფირმო არაპასტერიზებული ჩამოსასხმელი ლუდი.
„ლუდი ბათუმური“ კერძო საწარმოა, რომელსაც ხანგრძლივი და მდიდარი ისტორია აქვს. ლუდსახარშის თავდაპირველი სახელწოდება იყო „ბათუმის ლუდისა და უალკოჰოლო სასმელების ქარხანა“. მისი მშენებლობა 1949 წელს დაიწყო, ხოლო ლუდის წარმოება – 1951 წლიდან. საწარმო ამარაგებს ლუდითა და ლიმონათით დასავლეთ საქართველოს ბაზარს.
თავდაპირველი ქარხანა ჩეხმა სპეციალისტებმა დააპროექტეს და ააშენეს. ქარხანაში დღემდე გამოიყენება იმ დროიდან შემორჩენილი დანადგარები. საბჭოთა პერიოდში ქარხანა სხვადასხვა ბრენდის ლუდს აწარმოებდა ჩეხი სპეციალისტების მიერ შემუშავებული რეცეპტურით.
ამჟამად კომპანია არაპასტერიზებული ჩამოსასხმელი ლუდის ერთ ბრენდს აწარმოებს, სავაჭრო სახელწოდებით „ლუდი ბათუმური“.
უნიკალური მარკეტინგული სტრატეგია
თავისი გრძელვადიანი ისტორიისა და კარგი რეპუტაციის მქონე ბრენდული სახელის, ასევე ადგილობრივ ბაზარზე გავრცელების წყალობით, „ლუდი ბათუმური“ უნიკალურ მარკეტინგულ სტრატეგიას იყენებს, რომელიც მდგომარეობს იმაში, რომ კომპანია საერთოდ არ სარგებლობს რეკლამით და არ თანამშრომლობს გავრცელების ტრადიციულ არხებთან. ამის ნაცვლად კომპანია ძველი მეთოდით მოქმედებს და არაპასტერიზებულ ჩამოსასხმელ ლუდს კასრებით ყიდის უშუალოდ ქარხნიდან. მიუხედავად იმისა, რომ კომპანიის პრიორიტეტია ძველი მეთოდით მოქმედება, საწარმოს მოცულობის გასაზრდელად და მაღალხარისხიანი ლუდის მიმართ მზარდი მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად აუცილებელი გახდა გარკვეული მოდერნიზების ჩატარება. შესაბამისად, შემუშავდა ქარხნის და საწარმოო პროცესის მოდერნიზების პროექტი.
2017 წელს სესხისა და გრანტის მისაღებად ლუდსახარშმა „ლუდი ბათუმური“ EU4Business-ისა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის საკრედიტო ხაზს მიმართა და 2017 წლის შუაში კომპანიამ უკვე დაასრულა თავისი ინვესტიცია და სრულად განახორციელა პროექტი.
საინვესტიციო პროექტი მოიცავდა ახალ და თანამედროვე საწარმოო შენობას, ახალ ბოილერსა და ორთქლის გამანაწილებელ მოწყობილობას და ახალ ნახევრად ავტომატურ ლუდსახარშ ხაზს Microtech-ისგან. პროექტის განხორციელების შედეგად წარმოების მოცულობა გაიზარდა წელიწადში 7 500 000 ლიტრამდე და გაუმჯობესდა შესაბამისობა ეროვნულ და ევროკავშირის სტანდარტებთან.
პროექტი დაფინანსდა 1 მილიონი აშშ დოლარით EU4Business-ის და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის საკრედიტო ხაზის სესხის წყალობით და შემოწმების წარმატებით გავლის შემდეგ კომპანიამ მიიღო საკომპენსაციო გრანტი 150 000 აშშ დოლარის ოდენობით, რომელიც ევროკავშირის EU4Business ინიციატივის ფარგლებში დაფინანსდა.
კონსულტაცია მცირე ბიზნესისთვის
ლუდსახარშის „ლუდი ბათუმური“ გაუმჯობესების პროექტი მარტო ახალი მოწყობილობის მონტაჟით არ შემოიფარგლა.  ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პროგრამის „კონსულტაცია მცირე ბიზნესისთვის“ მხარდაჭერით, კომპანიამ დაასრულა თავისი აღჭურვილობის მოდერნიზაცია HACCP და ISO 22000:2005 სერტიფიკაციის გავლით.
სერტიფიკაციის მთლიანი პროცესი, შესაბამისი დოკუმენტაციის და კონტროლის პროცესების წარდგენის, ასევე პერსონალის შესაბამისი ტრენინგის ჩათვლით, პროგრამის ფარგლებში დაფინანსდა.
ვიზიტის დროს ევროკავშირის ელჩს შესაძლებლობა ჰქონდა არა მარტო გაცნობოდა, არამედ შეეფასებინა კიდევაც ინვესტიციის მასშტაბი, რადგან ახალი, მოდერნიზებული და ენერგოეფექტური საწარმოო ხაზის გვერდით კვლავ შენარჩუნდა ძველი, ტრადიციული საწარმოც. საწარმოში ვიზიტის დროს ქართული სტუმართმოყვარეობის საუკეთესო ტრადიციები გამომჟღავნდა. ვიზიტი ლუდის დაგემოვნების ცერემონიასაც მოიცავდა, რომელსაც კომპანიის მფლობელი ნანა ჯანელიძე ხელმძღვანელობდა. ქარხანაში ლანჩის დროს ქ-მა ჯანელიძემ გაუზიარა სტუმრებს საკუთარი გეგმები საწარმოს მუზეუმად, ხოლო მიმდებარე ტერიტორიის ლუდის ბაღად გარდაქმნასთან დაკავშირებით.
ქართული მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის, რომლებსაც სურთ საკუთარ ბიზნესში ინვესტიციების განხორციელება წარმოების ხარისხისა და რენტაბელურობის გაუმჯობესების მიზნით, EU4Business-ის და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის საკრედიტო ხაზი შეიძლება სასესხო მხარდაჭერის იდეალური პროგრამა იყოს ამ მიზნების მისაღწევად.
დამატებითი ინფორმაციისთვის იხილეთ პროექტის ვებსაიტი ან დაუკავშირდით EU4Business-ის და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის საკრედიტო ხაზის ოფისს ტელეფონის ნომერზე +995 (0) 32 224 0805

The Ludi Batumuri brewery has been producing beer since 1951. Now, its original equipment, designed by Czech specialists, stands side by side with new state-of-the-art equipment, bought with the help of an EU4Business investment loan.
The Ludi Batumuri brewery was the destination for one of the first field visits by the new Head of the EU Delegation in Georgia, Ambassador Carl Hartzell, who toured the new production line, upgraded with the support of the EU4Business-EBRD Credit Line, and tasted its trademark unpasteurised draft beer.
Ludi Batumuri is a privately owned enterprise with a long and rich history. Originally called the ‘Batumi Plant of Beer and Non-alcoholic Drinks’, construction of the original factory started in 1949 and beer production started in 1951, supplying different types of beer and lemonade for the Western Georgian market.
The original plant was designed and built by Czech specialists, and some equipment from those times is still in use. During the Soviet period the plant produced seven different brands of beer using recipes developed by the Czech specialists.
Currently the company produces one brand of unpasteurized, draft beer under the registered trademark ‘LUDI BATUMURI’ (Beer from Batumi).
Unique marketing strategy
Capitalizing on its long history and well-established brand name and presence in the local market, Ludi Batumuri uses a unique marketing strategy, namely the company uses zero advertising and does not engage with traditional distribution channels. Instead, it does things in the old-fashioned way, selling unpasteurized draft beer in kegs, right outside the factory doors. Even though the company prefers to preserve its old way of doing things, some innovation was necessary to increase production capacity and meet the increasing demand for high quality beer. A project was therefore initiated to upgrade the plant and manufacturing process.
In 2017, Ludi Batumuri applied for a EU4Business-EBRD Credit Line loan and grant, and by mid-2017 the company had already completed its investment and full project implementation.
The investment project included a new and modern production building, new boiler and steam distribution and a new beer brewing line from Microtech, with semiautomatic control. The project also resulted in a capacity increase to 7,500,000 litres annually and in improved compliance with national and EU Standards.
The project was financed with a $1 million EU4Business-EBRD Credit Line loan and, after successful verification, the company received a cash-back grant of $150,000 funded under the EU4Business initiative of the European Union.
Advice for small businesses
Ludi Batumuri did not confine its improvement project to the installation of new equipment. With the support of the EBRD’s Advice for Small Businesses programme, the company complemented its equipment upgrade with the implementation of HACCP certification and ISO 22000:2005 certification.
The entire certification process, including the introduction of relevant documentation and control processes as well as related training of staff was co-financed by the programme.
During his visit, the Ambassador had a chance not only to observe, but also appreciate the sheer magnitude of the investment, as the old production plant is still preserved standing proudly next to new, modern and energy efficient production plant. Georgian hospitality was at its best during the plant walkthrough and included a beer testing ceremony hosted by the company owner, Nana Janelidze. During the lunch provided in the factory, Mrs Janelidze also shared her plans to turn the old production plant into a museum and the surrounding land into a beer garden.
For Georgian SMEs who want to invest in their business to improve their product quality and profitability, the EU4Business-EBRD Credit Line could be the ideal loan support programme to achieve those goals.
To find out more, visit the project website or contact the EU4Business-EBRD Credit Line office on +995 (0) 32 224 0805