ევროკომისიამ ხელი მოაწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს საქართველოს მაკროფინანსური დახმარების შესახებ (MFA) 45 მილიონ ევრომდე ოდენობით, რათა ხელი შეუწყოს საქართველოს, დაფაროს გარე ფინანსური საჭიროებების ნაწილი და მხარი დაუჭიროს ეკონომიკურ რეფორმებს.
„საქართველომ გამოავლინა ევროკავშირის მხრიდან მუდმივად მხარდაჭერილი და წახალისებული ეკონომიკური რეფორმისადმი ძლიერი და გრძელვადიანი ერთგულება. , “ - განაცხადა პიერ მოსკოვიჩიმ, ევროკომისარმა ეკონომიკურ და ფინანსურ საქმეებში, საგადასახადო და საბაჟო საკითხები. „ეს შეთანხმება მოიცავს პოლიტიკურ ღონისძიებებს, რომლებიც ხელს შეუწყობს საქართველოს ეკონომიკის სტაბილურობას, გაძლიერებასა და ყოვლისმომცველ ზრდას მისი მოქალაქეების საკეთილდღეოდ.“
MFA პროგრამა მიზნად ისახავს დაეხმაროს ქვეყანას მისი საჭიროებების ნაწილის დაფარვაში და მხარი დაუჭიროს სტრუქტურული რეფორმების განხორციელებას. ის დაემატება საქართველოს პროგრამას საერთაშორისო სავალუტო ფონდთან (IMF).
10 მილიონ ევრომდე თანხა გამოყოფილი იქნება გრანტების სახით, ხოლო დანარჩენი 35 მილიონი ევრო საშუალოვადიანი სესხების სახით, დაფინანსების ხელსაყრელი პირობებით.
დახმარება ორ ტრანშად გადანაწილდება. რაც დამოკიდებული იქნება საქართველოსა და ევროკავშირს შორის გაფორმებული ურთიერთგაგების მემორანდუმით განსაზღვრული პოლიტიკის კონკრეტული პირობების შესრულებაზე. თანხების გაცემა ასევე დამოკიდებული იქნება პოლიტიკური წინაპირობის შესრულებაზე, რომელიც მოითხოვს საქართველოსგან, გააგრძელოს ეფექტური დემოკრატიული მექანიზმების, მათ შორის მრავალპარტიული საპარლამენტო სისტემისა და კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა, და უზრუნველყოს ადამიანის უფლებების პატივისცემა. გარდა ამისა, გადახდები იქნება დამოკიდებული საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგრამის წარმატებით შესრულებაზე.
ურთიერთგაგების მემორანდუმში არსებული პოლიტიკური პირობები აყალიბებს მთავრობის რეფორმების პროგრამას და შეესაბამება ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების შეთანხმების კონტექსტში მიღებული რეფორმების გზას. პოლიტიკური პირობები მიზნად ისახავს საქართველოს ეკონომიკის გაძლიერებას ფინანსების სახელმწიფო მართვის, საფინანსო სექტორის, სოციალური და შრომის ბაზრის პოლიტიკის სფეროებსა და ბიზნეს გარემოში. ამ სფეროებში საქართველოს მთავრობის რეფორმის მხარდაჭერით, ევროკავშირი ეხმარება საქართველოს საფუძველი ჩაუყაროს მდგრად და ყოვლისმომცველ ეკონომიკურ ზრდას.
MFA-ს პროგრამის განხორციელების შემდეგი ნაბიჯს წარმოადგენს საქართველოს პარლამენტის მიერ ურთიერთგაგების მემორანდუმის რატიფიკაცია.
ინფორმაცია მაკროფინანსური დახმარების შესახებ
მაკროფინანსური დახმარება წარმოადგენს კრიზისზე რეაგირების ევროკავშირის განსაკუთრებულ ინსტრუმენტს, რომელიც ხელმისაწვდომია ევროკავშირის მეზობელი ქვეყნებისთვის. ის წარმოადგენს საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ გაწეულ დახმარების დამატებას. MFA სესხების დაფინანსება ხდება კაპიტალის ბაზრებზე ევროკავშირის მიერ კრედიტების აღების მეშვეობით. ეს სახსრები შემდგომში მიეწოდება ბენეფიციარ ქვეყნებს მსგავსი ფინანსური პირობებით. MFA-ს გრანტები ევროკავშირის ბიუჯეტიდან მოდის.
კომისია პირველად შესთავაზეს ახალი MFA პროგრამა საქართველოსთვის 2017 წლის სექტემბერში. ეს წინადადება მიღებულია ევროპის პარლამენტისა და საბჭოს მიერ 2018 წლის აპრილში. MFA-ს ახალი ოპერაცია არის მესამედ 2008 წლიდან.

EU concludes agreement on €45 million Macro-Financial Assistance package for Georgia
The European Commission has signed a Memorandum of Understanding with Georgia for Macro-Financial Assistance (MFA) of up to €45 million to help Georgia cover part of its external financing needs and support economic reforms.
“Georgia has shown strong and lasting commitment to economic reform, which the EU has consistently supported and fostered,” said Pierre Moscovici, EU Commissioner for Economic and Financial Affairs, Taxation and Customs. “This agreement includes policy measures that will help make the Georgian economy more resilient, with stronger and more inclusive growth for the benefit of its citizens.”
The MFA programme is designed to help the country cover part of its financing needs and support the implementation of structural reforms. It will complement Georgia's programme with the International Monetary Fund (IMF).
Up to €10 million will be provided in the form of grants and the remaining €35 million in medium-term loans, at favourable financing conditions.
The assistance will be distributed in two tranches. It is conditional on the implementation of specific policy conditionality agreed between Georgia and the EU, which are enumerated in the Memorandum of Understanding. Disbursements are also dependent on the fulfilment of the political precondition, which requires Georgia to continue respecting effective democratic mechanisms, including a multi-party parliamentary system and the rule of law, and guaranteeing the respect for human rights. Finally, disbursements will also be contingent on good progress with the IMF programme.
The policy conditions in the Memorandum of Understanding build on the government's reform programme and are consistent with the reform path agreed between the EU and Georgia in the context of the Association Agreement. The policy conditionsaim to strengthen the Georgian economy in the areas of public finance management, the financial sectorsocial and labour market policies, and the business environment. By supporting the Georgian government's reform agenda in those areas, the EU is helping Georgia lay the ground for sustainable and inclusive economic growth.
The next step in the implementation of the MFA programme is the ratification of the Memorandum of Understanding by the Parliament of Georgia.
About Macro-Financial Assistance
Macro-Financial Assistance is an exceptional EU crisis response instrument available to the EU's neighbouring countries. It is complementary to assistance provided by the IMF. MFA loans are financed through EU borrowing on capital markets. The funds are then on-lent with similar financial terms to the beneficiary countries. MFA grants come from the EU budget.
The Commission first proposed a new MFA programme for Georgia in September 2017. The proposal was adopted by the European Parliament and the Council in April 2018. The new MFA operation is the third since 2008