საქართველო: მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგიის მონიტორინგი და მცირე და საშუალო მეწარმეობის პოლიტიკის შეფასების დაწყება
2018 წლის 7 ივნისს თბილისში, კერძო სექტორის განვითარების საკონსულტაციო საბჭოს ყრილობისას, ერთობლივი შეხვედრა გაიმართა საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგიის თაობაზე და ევროპისთვის განკუთვნილი მცირე ბიზნესის აქტის (SBA-ს) შეფასების მესამე ციკლი დაიწყო.
შეხვედრას ორგანიზება გაუწია ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციამ ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული შემდეგი პროექტის ფარგლებში: „EU4Business: პოლიტიკიდან მოქმედებამდე“. ევროპისთვის განკუთვნილი მცირე ბიზნესის აქტი არის ყოვლისმომცველი ჩარჩო ევროკავშირის პოლიტიკისთვის მცირე და საშუალო მეწარმეობის განხრით. ის მიზნად ისახავს ევროპაში მეწარმეობისადმი მიდგომის გაუმჯობესებას, მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის მარეგულირებელი და პოლიტიკური გარემოს გამარტივებას და მათი განვითარების დანარჩენი შემაფერხებელი ბარიერების მოხსნას.
საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგიის განხორციელებაში მიღწეული პროგრესის მონიტორინგი
საქართველომ ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის დახმარებით მიიღო 2016-2020 წლებში მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგია და შესაბამისი სამოქმედო გეგმები მცირე და საშუალო მეწარმეობის განხრით რეფორმების განსახორციელებლად. ამ ჩარჩოში საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ მიმართა ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციას დახმარების თხოვნით შემდეგში: მცირე და საშუალო მეწარმეობის სტრატეგიის განხორციელების შეფასება ამ დრომდე, საქართველოში მცირე და საშუალო მეწარმეობის სექტორის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი საკითხების გამოვლენა და მონიტორინგის სისტემის გაუმჯობესება რეფორმების განხორციელების შედეგების უკეთ შეფასებისთვის.
საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგიასთან დაკავშირებით 2018 წლის თებერვალში გამართული პირველი შეხვედრის შემდეგ ეს მეორე შეხვედრა მოიცავდა ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის პრეზენტაციას საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის სტრატეგიის განხორციელების სტატუსზე, რაც საქართველოს ამზადებს მეორე საექსპერტო შეფასებისთვის, რომელიც გაიმართება ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ევრაზიის კონკურენტუნარიანობის პროგრამის მრგვალ მაგიდაზე 2018 წლის ნოემბერში.
საქართველომ მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა მცირე და საშუალო მეწარმეობის სტრატეგიის ყველა მიმართულებით, მათ შორის შესამჩნევ შედეგებს მიაღწია დაფინანსებაზე წვდომის სფეროებში, მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის თანდათანობით შემცირებული საპროცენტო განაკვეთის ჩათვლით და დიდი ძალისხმევა გამოიჩინა, რომ მხარი დაეჭირა მცირე და საშუალო ბიზნესის ინტერნაციონალიზაციისთვის პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებსა და მცირე და საშუალო საწარმოებს შორის კავშირის საპილოტე პროგრამის დაწყებით.
SBA-ს შეფასების მესამე ციკლის დაწყება
SBA-ს შეფასების მესამე ციკლი აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებისთვის დაიწყება 2018 წლის სექტემბერში. ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის გუნდმა წარმოადგინა შესაბამისი ჩარჩო და განრიგი SBA-ს შეფასების მესამე ციკლისთვის, რომელიც მიზნად ისახავს სამეწარმეო ბიზნეს გარემოს საბოლოო შეფასების შესაძლებლობებისთვის სივრცის გაფართოებას – განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ბიზნეს ინტეგრირებას, კონკურენციასა და ხელშეკრულებების აღსრულებას.
გარდა ამისა, მეტი ყურადღება დაეთმობა პოლიტიკური ბარიერებისა და პოლიტიკის ეფექტურობის მხრივ კერძო სექტორის პერსპექტივებს კერძო სექტორზე ორიენტირებული ფოკუს ჯგუფების შექმნითა და ამ სფეროს წარმომადგენელთა წახალისებით, აქტიური წვლილი შეიტანონ სამუშაო ჯგუფების შეხვედრებზე.
შეხვედრა გაიმართა საქართველოს კერძო სექტორის განვითარების საკონსულტაციო საბჭოს ეგიდით და მას ესწრებოდა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, სხვა დარგობრივი სამინისტროები, „აწარმოე საქართველოში“, საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტო და მცირე და საშუალო მეწარმეობის სხვა დაინტერესებული მხარეები, ისევე როგორც კერძო სექტორისა და ისეთი საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, როგორებიცაა GIZ და ევროკავშირი.

A joint meeting on the monitoring of the SME development strategy of Georgia and the launch of the third cycle of the Small Business Act for Europe (SBA) assessment took place on 7 June 2018 in Tbilisi, during a meeting of the Private Sector Development Advisory Council.
The meeting was organised by the OECD in the framework of the EU-funded project ‘EU4Business: From Policies to Action’. The Small Business Act for Europe is an overarching framework for the EU policy on SMEs. It aims to improve the approach to entrepreneurship in Europe, simplify the regulatory and policy environment for SMEs, and remove the remaining barriers to their development.
Monitoring progress in the implementation of Georgia’s SME strategy
Georgia, with the support of the OECD, adopted the SME Development Strategy 2016-2020 and corresponding action plans for the implementation of SME reforms. In this framework, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia has requested OECD’s assistance in assessing the implementation of the SME strategy thus far, identifying outstanding issues for developing the SME sector in Georgia, and improving the monitoring system to better assess the results of reform implementation.
Following a first meeting of the Working Group on the SME development strategy of Georgia held in February 2018, this second meeting included a presentation by the OECD on the implementation status of the Georgian SME strategy and action plans, preparing Georgia for its second Peer Review at the OECD Eurasia Competitiveness Roundtable in November 2018.
Georgia has made substantial progress on all strategic directions of the SME strategy, with notable results in the areas of access to finance, including gradually decreasing interest rates for SMEs, and considerable efforts to support SME internationalisation by introducing a pilot FDI-SME linkage programme.
Launch of the third cycle of the SBA assessment
The third cycle of the SBA assessment for the Eastern Partner Countries will start in September 2018. The OECD team presented the assessment framework and timeline for the third SBA assessment cycle, which aims to broaden the scope to allow for an evaluation of the overall business environment conditions for enterprises – with a particular focus on business integrity, competition and contract enforcement.
In addition, private sector perspectives on policy barriers and policy effectiveness will be taken into account to a greater extent, by holding private sector focus groups and encouraging active private sector contribution to working group meetings.
The meeting was held under the umbrella of the Georgian Private Sector Development Advisory Council, and was attended by the Ministry of Economy and Sustainable Development, other line ministries, Enterprise Georgia, Georgia's Innovation and Technology Agency, and other SME stakeholders, as well as by representatives from the private sector and international organisations such as GIZ and the European Union.