ინვესტირება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში არსებულ მცირე და საშუალო საწარმოებში: 2019 წლის EU4Business-ის წლიური ანგარიში
2019 წლის წლიური ანგარიში გთავაზობთ უფრო მეტს, ვიდრე უბრალოდ გასული წლის მიმოხილვას; იგი მოიცავს EU4Business-ისა და ათი წლის განმავლობაში მისი შესრულების ძირითადი მახასიათებლების ფართო პრეზენტაციას.
2019 წლის ანგარიში ეფუძნება 400-ზე მეტი პროგრამული და საპროექტო დოკუმენტის ანალიზს და ფოკუსირებას ახდენს მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლების ჯგუფებზე აღმოსავლეთის პარტნიორობის თითოეულ წევრ ქვეყანაში და ასევე ექვს მრგვალ მაგიდაზე, რომელიც მოეწყო სომხეთის, აზერბაიჯანის, ბელარუსის, საქართველოს, მოლდოვას რესპუბლიკისა და უკრაინის დედაქალაქებში. ამ წლიურ ანგარიშში ასახულია 230-ზე მეტი მცირე და საშუალო ბიზნესის მფლობელის, პროექტის განმახორციელებელი პარტნიორის, სახელმწიფო ორგანოს, ბიზნესის მხარდამჭერი ორგანიზაციისა და სხვა მონაწილეების ხედვები.
გარდა ამისა, ანგარიშში ასევე განხილულია ის, თუ რა წვლილი შეაქვს EU4Business-ს ინიციატივას ოთხ პრიორიტეტულ სფეროში და რამდენად შეესაბამება მისი ძირითადი მაჩვენებლები ფინანსების, უნარების, სამუშაო ადგილებისა და პოლიტიკის რეფორმირების სფეროში ევროკავშირის 2020 წლის შედეგებს აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებისთვის, ყურადღების ფოკუსირებით ბენეფიციარების წარმატების ისტორიებზე.
დაბოლოს, ანგარიშში განხილულია EU4Business-ის შემდგომი განვითარების და მეწარმეების საჭიროებებთან შესაბამისობის ამაღლების გზები, 2019 წლის გაზაფხულზე აღმოსავლეთის პარტნიორობის ექვს ქვეყანაში ჩატარებული მცირე და საშუალო ბიზნესის ფოკუსირების ჯგუფებისა და შესაბამისი მონაწილეების მრგვალი მაგიდების სერიის საფუძველზე გაკეთებული დასკვნებით.

Investing in SMEs in the Eastern Partnership: EU4Business Annual Report 2019
The 2019 Annual Report offers more than just a review of the past year; it offers an extensive presentation of the main features of EU4Business and its performance over a decade.
The 2019 report is based on the analysis of more than 400 programme and project documents, focus groups with the representatives of SMEs in each of the Eastern Partner countries as well as six roundtables that were organised in in the capital cities of Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine. This Annual Report reflects the views of more than 230 SME owners, implementing partners, national authorities, business support organisations, and others.
The report also looks at how EU4Business is adding to the four priority areas of the initiative, and how the key indicators in finance, skills, jobs and policy reform meet the EU’s 2020 deliverables for the Eastern Partner countries, highlighting a series of success stories of beneficiaries across all the areas of the initiative.
Finally, the report considers the ways forward in further growing EU4Business and bringing it closer to the needs of entrepreneurs, by drawing on the conclusions of a series of focus groups with SMEs and the roundtables with the stakeholders which took place in each of the six Eastern Partner countries in the spring of 2019.