ევროკავშირი და გერმანიის მთავრობა მეწარმე ქალებს ბიზნესის განვითარებაში ეხმარებიან
ყოველწლიურად საქართველოს მთიან რეგიონებში მოსახლეობა სულ უფრო მცირდება — ახალგაზრდები უკეთესი შესაძლებლობების საძიებლად ტოვებენ მშობლიურ ადგილებს და დიდ ქალაქებში, უფრო მეტად თბილისში, გადადიან საცხოვრებლად. ეს განპირობებულია სამუშაო ადგილების სიმცირით, მძიმე პირობებითა და სათანადო ინფრასტრუქტურის ნაკლებობით. ისინი კი ვინც სოფლებში რჩებიან, ცდილობენ დაბრკოლებებს გაუმკლავდნენ და ადგილობრივი ეკონომიკა შეინარჩუნონ.
ამ პრობლემის გადასაჭრელად, EU4Business-მა და გერმანიის მთავრობამ, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (GIZ) მეშვეობით, ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციაქალები ქალებისთვისთანერთად ერთობლივი პროექტი წამოიწყეს. ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ინიციატივა„ეკონომიკური და სოციალური ცხოვრების კატალიზატორი“ (CESL)მიზნად ისახავს საქართველოს ოთხ რეგიონში: რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთში, გურიაში, იმერეთსა და კახეთში, ადგილობრივი მოსახლეობისთვის შემოსავლის წყაროების განვითარებას. პროექტი რეგიონებიდან თბილისში მიგრაციის შემცირებას და, პირიქით, რეგიონებში დასახლების მოტივაციის გაძლიერებას უწყობს ხელს.
ირმა ჩალაძე და მისი მეუღლე, ზაზა გიორგაძე ორი წლის წინ დედაქალაქთან ახლოს, ქალაქ რუსთავიდან, დასავლეთ საქართველოში, გურიაში, ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ერკეთში გადასახლდნენ. ირმა ყოველთვის ოცნებობდა საკუთარი საქმე შეექმნარაღაც ისეთი, რაც არა მხოლოდ პირად სიამოვნებას მოუტანდა, არამედ სტაბილური შემოსავლის წყაროდაც იქცეოდა.
ირმას მეწარმეობის გზა შემთხვევით დაიწყო: ერთ დღეს ინტერნეტში სათბურს წააწყდა. ინტუიციით მიხვდა, რომ სწორედ ეს იყო ის, რაც სჭირდებოდა, და დაუყოვნებლივ შეიძინა.
თუმცა, სათბურის აწყობა, მოვლა და მართვა ბევრად რთული აღმოჩნდა, ვიდრე ინსტაგრამის ვიდეოებში ჩანდა,“ – იხსენებს ჩალაძე. ამ მიმართულებით ცოდნის მისაღებად დაესწრო უამრავ ტრენინგს, საინფორმაციო შეხვედრებსა და ონლაინ კურსებს.
საბოლოოდ, CESL პროექტის მხარდაჭერით, მან საკუთარი ბიზნესიც წამოიწყო და მას „გურული ეზოს სათბური“ დაარქვა. ამ ეტაპზე ჩალაძეს სხვადასხვა სახის მწვანილი მოჰყავს და პროდუქტს ადგილობრივ მოვაჭრეებს აწვდის.
სოფლის ცხოვრება მარტივი არ არის,“ – ამბობს ჩალაძე. „მაგრამ როცა ადამიანები გიჭერენ მხარს და გაძლევენ იმ ინსტრუმენტებს, რაც გაძლიერებისთვის გჭირდება, ხვდები, რომ უბრალოდ ვერ დანებდები. სოფლის ეკონომიკის გაძლიერება კი სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა.“
სამომავლოდ, იმედოვნებს, რომ 50 კვადრატული მეტრის სათბურს გააფართოვებს და აგროტურიზმს განავითარებს. ცოტა ხნის წინ მან საზღვარგარეთიდან ჩამოსულ სტუმრებს უმასპინძლა, ადგილობრივ ღირშესანიშნაობებ აჩვენა და პრაქტიკული ვორქშოფები ჩაუტარაასწავლა ხაჭაპურის მომზადება, ჩაის ფოთლების მოკრება და თექაზე მუშაობა. ამ გამოცდილებამ კი ირმა ჩალაძეს ახალი იდეა გაუჩინა: რა მოხდება, თუ სტუმრებს წლის ყველა სეზონზე მიიღებს?
„ვფიქრობ, ეს მთელი სოფლისთვის მომგებიანი იქნება,“ – ამბობს ის. „სოფელი ახლა თითქმის დაცარიელებულია – მეზობელი არ მყავს, ვისთანაც ვილაპარაკებ. იმედი მაქვს, ჩემი მაგალითი სხვა ადამიანებს შთააგონებს, დატოვონ ქალაქები და დაბრუნდნენ სოფლად.“
ზოგიერთი ახალგაზრდა უკვე ამ გზაზეა: სოფელ გორაბერეჟოულში, რომელიც ასევე გურიაში მდებარეობს, ახალგაზრდა წყვილი, ხათუნა ბერიძე და გიორგი ტყეშელიაძე,„ბაბას მარანში“ რეგიონის ერთ-ერთ საუკეთესო ბიო ღვინოს ამზადებენ.
ტყეშელიაძეს მეღვინეობისადმი ინტერესი ბავშვობაში გაუჩნდა, როცა მამას ვენახში მუშაობას აკვირდებოდა. იმ დროს ძალიან ახალგაზრდა იყო, რომ სრულად გაეგო ამ ხელობის სირთულე, თუმცა ვენახით გატაცება დღემდე გამოჰყვა.
„მას შემდეგ, რაც 2018 წელს ჩემი სიმამრი გარდაიცვალა, გადავწყვიტეთ გაგვეგრძელებინა მისი საყვარელი საქმე“, - იხსენებს ბერიძე. მან და მისმა მეუღლემ ნერგების მოყვანა და ვაზის დამყნობა ისწავლეს და ჩაერთნენ როგორც მევენახეობაში, ასევე მეღვინეობაში.
სულ მალე წყვილმა ორგანული ღვინოების წარმოება დაიწყ. მათ ასევე გააშენეს გორული მწვანე და ჯანი-სხილათუბანიორი უძველესი ქართული ვაზის ჯიში, რომელსაც საუკუნეების ისტორია აქვს. მათი მოსავალი ყოველწლიურად იზრდებოდა, და მალევე ბუნებრივი ღვინის ასოციაციას შეუერთდნენ.
მეტი პროდუქტი უფრო მეტ შრომას გულისხმობდა, რასაც ოჯახი ხელით ასრულებდ და რომელიც დიდ დროსა და ენერგიას მოითხოვდა. მათი შესაძლებლობების გასაზრდელად, CESL პროექტის მხარდაჭერით, წყვილმა მეღვინეობისთვის საჭირო სრული ტექნიკური აღჭურვილობა შეიძინა.
ბერიძე ამბობს, რომ ამის შემდეგ მათი ღვინოების ხარისხი გაუმჯობესდა. ახლა ისინი ყოველწლიურად დაახლოებით 1500 ბოთლს აწარმოებენ, რომლებსაც ადგილობრივ მარკეტებში, სასტუმროებსა და ონლაინ მაღაზიებში ყიდიან. სამომავლოდ მათი ძირითადი მიზანი ევროკავშირში გაფართოებაა, სადაც ქართულ ღვინოზე უკვე დიდი მოთხოვნაა.

With every passing year, Georgia’s mountainous regions become quieter and emptier: Young workers are leaving in search of better opportunities, drawn to big cities like the capital, Tbilisi. Limited jobs, harsh conditions, and poor infrastructure are driving them away from home. Those who stay behind are struggling to keep their local economies alive.
To help tackle this issue, EU4Business and the German Government, through the German Agency for International Cooperation (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, or GIZ), have launched a joint project with a local NGO called Women-for-Women. Funded by the European Union, the "Catalysing Economic and Social Life" (CESL) project aims to develop sources of income for residents in four regions of Georgia – Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, Guria, Imereti, and Kakheti. The goal is to help reduce the migration of the population from these areas to Tbilisi, and conversely increase the motivation for people to move to the regions.
Two such motivated people are Irma Chaladze and her husband Zaza Giorgadze, who two years ago moved from the city of Rustavi, close to the capital, to the village Erkneti, in Chokhatauri municipality in Western Georgia’s Guria region. Irma had always dreamed of creating something she could call her own – something that would not only bring her personal fulfilment, but also serve as a source of income.
Her journey into entrepreneurship began by chance: One day, she came across a greenhouse for sale online. Instinctively, she knew it was exactly what she needed, and without hesitation she decided to purchase it.
“But the process of assembling, maintaining, and running a greenhouse turned out to be far more challenging than the polished Instagram videos made it seem,” Chaladze recalls. To build up her expertise, she immersed herself in learning, attending multiple training sessions, informational meetings, and online courses.
Finally, with support from the CESL project, she was able to launch her own greenhouse business, called Guruli Ezos Satburi. She now grows a variety of greens and supplies them to local vendors.
“Village life is tough,” Chaladze said. “But when people support you and give you the tools you need to grow stronger, you feel like you can’t just give up. And strengthening rural economies is essential.”
In future, she hopes to expand her 50-square-metre greenhouse and develop agrotourism. Recently, she hosted a few guests from abroad, taking them to local sights and organizing hands-on workshops – teaching them how to make Khachapuri (a traditional Georgian cheese bread, and a national dish of Georgia), harvest tea leaves, and work with felt. The experience sparked an idea: What if she could welcome guests every season?
“I think it will be beneficial for the entire village,” she says. "The village feels empty now – I don’t even have a neighbour to talk to. I hope I can set an example and inspire others to leave the cities and return to rural life.”
Some young people are already doing just that: In the village of Goraberezhouli, also located in Western Georgia's Guria region, young couple Khatuna Beridze and Giorgi Tkesheliadze are making some of the region’s finest bio wine.
Goraberezhouli is a small village set in the midst of rolling hills, which is known for its lush greenery, fertile farmland, and traditional Georgian hospitality. And this is where Beridze and Tkesheliadze decided to open their winery, called “Baba’s Marani.”
Tkesheliadze developed an interest in winemaking during his childhood, inspired by watching his father cultivate vineyards. Although he was too young at the time to fully grasp the complexities of the craft, his fascination with growing vines remained with him to adulthood.
“After my father-in-law passed away in 2018, we decided to continue his beloved work,” Beridze remembers. She and her husband learned to grow seedlings and graft vines, and they became deeply involved in both viticulture and winemaking.
Their dedication was quickly rewarded with success, and Beridze and her husband started to produce organic wines. They also cultivated Goruli Mtsvane and Jani-Skhilatubani – two ancient Georgian grape varieties with lineages that date back centuries. Year after year, their harvest grew, and before long, they joined the Natural Wine Association – a collective of vine-growers and winemakers committed to organic, biodynamic viticulture and natural winemaking.
More produce meant more work for the family – work that they did by hand and that required lots of time and energy. To boost their capacity, and with support from the CESL project, the couple bought a full set of equipment for winemaking.
Beridze says their wines improved in quality with the introduction of new equipment. They now produce around 1,500 bottles a year, selling directly to clients, local markets, hotels, and online stores. Their main focus for the future is expanding into the EU, where Georgian wine is already well known, and is in strong demand from consumers.