ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი და ევროკავშირი ბიზნესისთვის მხარს უჭერენ ავეჯის კომპონენტების მწარმოებელ კომპანია ინოვას
საქართველოში ავეჯის არც ისე ბევრი საერთაშორისო ბრენდია, უცხოეთიდან გამოწერა ძვირი და ლოგისტიკურად რთული პროცესია. ამის ნაცვლად, სახლის მფლობელები ადგილობრივ მეავეჯეებს სამზარეულოებსა და კარადებს უკვეთავენ, ხოლო ადგილობრივი მეავეჯეები მიმართავენ ისეთ კომპანიებს, როგორიცაა ინოვა ჯორჯია. ის ერთ-ერთია იმ 170 ბიზნესიდან, რომელსაც ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი და ევროკავშირი ტექნიკურ გადაიარაღებაში ეხმარებიან ერთობლივი პროგრამის ფარგლებში: Eu4Business-EBRD საკრედიტო ხაზი.
ინოვა ჯორჯიას მფლობელებს ბაზარზე საქმიანობის 30 წლიანი გამოცდილება აქვთ.
“ეს გამოცდილება ჩვენი ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერი აქტივია,” ამბობს ბესო ჩხეიძე, კომპანიის გენერალური დირექტორი.
მეორე აქტივი კი ინოვაციისაკენ სწრაფვაა. სექტორის მაჯისცემის ცოდნა, განვითარების ხელშეწყობა - ეს კომპანიის მამოძრავებელი პრინციპებია. მისი ერთ-ერთი მთავარი შენაძენი ახალი პროგრამაა, რომელიც ციფრულ სივრცეში ავეჯის ესკიზების შექმნის შესაძლებლობას ქმნის. ამ ესკიზების საფუძველზე ინოვა ჯორჯიას ქარხანა კი ავეჯის კომპონენტებს ქმნის.
“ეს ციფრული პროგრამა იტალიაში შევიძინეთ. ვისაც ტექნოლოგიები გაეგება, იცის, რომ ამ პროგრამის დახმარებით საბრძოლო თვითმფრინავის აწყობაც კი შეიძლება.  ჩვენი ახალგაზრდა პროგრამისტები უკვე ხუთი წელია მუშაობენ, რომ პროგრამა ავეჯის წარმოება მოარგო. მარტივი მოსახმარია, მისი დახმარებით იდეალური ავეჯის აწყობა შეგიძლიათ,“ ამბობს ბესო.
ახალი პროგრამის დანერგვასთან ერთად საჭირო გახდა წარმოების გაზრდაც.
“პროგრამა და წარმოება ერთდროულად განვავითარეთ. დიზაინერებს შეუძლიათ ააწყონ ესკიზები პროგრამაში, ჩვენთან მოუსვლელად, გაიგონ ფასები, შეუკვეთონ კომპონენტები და ჩვენ უზრუნველვყოფთ მიწოდებას. ეს ამცირებს ყველას დროს, რესურსებს, პროცესს უფრო გამართულს ხდის.”
ინოვა ჯორჯიას საწარმო დიდი ტერიტორიაა, დაყოფილია რამდენიმე სექციად და აღჭურვილია თანამედროვე დანადგარებით, ნაწილი მათგანი შეძენილია ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკისა და ევროკავშირის მხარდაჭერით.
EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზი ეხმარება მცირე და საშუალო ბიზნესს მოახდინონ ინვესტიცია საწარმო ხაზის განვითარებაში, რაც ხელს უწყობს კომპანიებს გააფართოონ საკუთარი წარმოება, შემოიღონ შრომის უსაფრთხოება, რესურსების პასუხისმგებლიანი გამოყენება და გარემოსდაცვითი ღონისძიებები. კომპანიები დაფინანსებას ევრობანკის პარტნიორი საფინანსო ინსტიტუტების მეშვეობით იღებენ, და ინვესტიციის წარმატებული განხორციელების შედეგად, 15 პროცენტიან წამახალისებელ გრანტს იღებენ.
წარმოებაში ვიყენებთ მოწინავე ევროპულ ტექნოლოგიებს, რაც გვეხმარება მაღალი ხარისხის კომპონენტების დამზადებაში. ჩვენი პარტნიორების დახმარებით, საკუთარი სახსრებით და მონდომებით შევძელით, შეგვექმნა ევროპული სტანდარტის საწარმო.”
ამ სფეროს გაციფრულება მომავალია, ამბობს ბესო, შესაბამისად, კომპანიაში საკუთარი პროდუქტის უცხოეთში ექსპორტისათვის ემზადებიან.
“ჩვენს სფეროში მსოფლიო ტენდენციები ძალიან სწრაფად იცვლება, ამიტომაც სულ ვცდილობთ, ვიყოთ შესაბამისობაში, შევთავაზოთ ჩვენს მომხმარებელს კომპონენტები, რომელიც დროს გაუძლებს და ჩვენი ცოდნა და ციფრული პროგრამა -  ჩვენს პარტნიორებს უცხოეთში.”

From digital sketches to bespoke design
Stylishly furnishing your house requires particular know-how in Georgia. The country is not home to many well-known interior decor brands, while ordering from abroad is usually expensive and logistically complex. This is why homeowners often turn to local furniture designers for sleek kitchen sets and functional wardrobes.
Designers, for their part, rely on furniture hardware manufacturers like Innova Georgia – a company that helps translate creative ideas into reality.
Innova Georgia is one of 180 companies which the EU4Business Initiative, through the European Bank for Reconstruction and Development, has helped invest in top-notch equipment and machinery to boost quality, efficiency and reliability.
Experience merged with innovation
The founders of Innova Georgia have more than 30 years of experience in manufacturing furniture for their clientele.
“Our experience is one of the greatest assets of our company,” says Beso Chkheidze, General Manager of the company.
Another asset is the business’s drive for innovation. Keeping its finger on the pulse of the sector and contributing to its development are the guiding principles at Innova Georgia. The latest addition, software for sketching furniture, is the ultimate source of pride for the company, and allows designers to draw their pieces digitally. Innova Georgia’s modern production facility provides frames, cabinets, drawers, doors and more to assemble functional pieces of furniture.
“We bought this software in Italy. And actually, if one knows the technology, it allows one to design even a fighter jet. Our young IT specialists have been working on the programme for several years already and adapted it to furniture design. It is easy to use, and one can build perfect furniture with it,” notes Beso.
Introducing the new software required scaling up production.
“Our software and production sites advance in tandem. The designers can now come up with their designs in the program without visiting our premises, learn about prices, then order hardware, which can be delivered to their workshops. This saves everyone time and resources and makes the whole process more structured,” according to Beso.
The production site – vast by Georgian standards – is divided into painting, woodworking and laboratory sections. It has modern equipment, some purchased with the help of the EU.
Making furniture in the digital age
The joint EU4Business-EBRD Credit Line programme helps small and medium-sized businesses to invest in modernising production facilities: new equipment allows the companies to drive growth, create a safer workplace, foster the responsible use of resources and streamline environmental practices.
The companies receive loans from partner financial institutions. Upon successful implementation of investments, the enterprise receives up to 15 per cent of the loan as grant incentive.
Apart from Innova Georgia, companies from many other sectors, such as construction, hospitality and winemaking have benefitted from the programme.
Digitalisation of furniture manufacturing is the future, according to Beso, and that is why the company plans to export its software abroad.
“Our industry is continuously changing with new trends and applications. We try our best to deliver robust hardware that will last a lifetime for our customers in Georgia – and share our knowledge with partners abroad,” he concludes.