ნატა კვაჭანტირაძემ პირველი ნაბიჯები ტურიზმის სექტორში 25 წლის წინ გადადგა, როდესაც საკუთარი ტურისტული კომპანია დააარსა. დღეს ის ხელმძღვანელობს საქართველოს ტურიზმის ასოციაციას, რომელიც კერძო ტურისტულ კომპანიებს, სასტუმროებს, ღვინის კომპანიებს, სატრანსპორტო ფირმებს, ავიახაზებსა და პროფესიული განათლების კოლეჯებს აერთიანებს. ერთობლივად ეს კომპანიები ქვეყანაში ტურიზმის განვითარებას უწყობენ ხელს.
ბოლო წლებში საქართველო სულ უფრო მეტად იზიდავს ტურისტებს მთელი მსოფლიოდან. ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ანგარიში ცხადყოფს, რომ 2023 წელს საქართველომ საერთაშორისო ტურიზმიდან რეკორდული 4,1 მილიარდი აშშ დოლარი გამოიმუშავა.
მიუხედავად ამ წარმატებისა, ბევრ ტურისტულ კომპანიას მზარდი ბაზრის სრული კაპიტალიზაციისთვის გამოცდილება ჯერ კიდევ აკლია.
„საქართველოს სოფლებში უამრავი ადამიანი ფლობს საოჯახო სასტუმროს და მათ ხშირად ქალები მართავენ“, - ამბობს კვაჭანტირაძე. „თუმცა, მფლობელებს ხანდახან არ აქვთ ისეთი უნარები, როგორიცაა ციფრული მარკეტინგი, რათა ბიზნესი ეფექტურად განავითარონ. არადა ეს გადამწყვეტია განვითარებისა და წარმატებისთვის დღევანდელ მსოფლიოში“.
სწორედ ამიტომ, ტურიზმის სექტორში მნიშვნელოვანია ისეთი ტრენინგებისა და ინიციატივების წამოწყება, რომლებიც მიზნად ისახავს ადგილობრივი კომპანიების წარმომადგენლების უნარებისა და შესაძლებლობების ამაღლებას. ამაში კომპანიებს EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) პროექტი ეხმარება, რომელსაც ევროპის სავაჭრო-სამრეწველო პალატების ასოციაცია (Eurochambres) ახორციელებს.
პროექტის მხარდაჭერით ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის წარმომადგენლებმა სხვადასხვა სასწავლო ვიზიტებში მიიღეს მონაწილეობა. გასულ წელს ისინი ესპანეთს, კერძოდ მადრიდს ესტუმრნენ, სადაც ესპანეთის სავაჭრო პალატის წარმომადგენლებს შეხვდნენ და ბიზნესის მხარდაჭერის ადგილობრივ ორგანიზაციებთან ტურიზმის განვითარების სხვადასხვა კომპონენტებზე ისაუბრეს.
ისინი ასევე გაემგზავრნენ უნგრეთში და ნახეს როგორ ვითარდება ღვინის ტურიზმი პეჩის რეგიონში. ხოლო 2024 წელს, ასოციაციის წარმომადგენლები ეწვივნენ ტალინს, ესტონეთს, და სტარტაპებზე ორიენტირებულ ღონისძიებას Latitude 59-ს დაესწრნენ.
„მთავარი ისაა, რომ ყოველი სასწავლო ვიზიტის ან მოგზაურობის შემდეგ, ჩემს შეხედულებებს ვუზიარებდი ასოციაციის წევრებს“, - ამბობს კვაჭანტირაძე. „ეს გამოცდილება შევიძინე არა მხოლოდ ტურიზმის ინდუსტრიის კომპანიებთან ურთიერთობით, არამედ სხვა სექტორული ასოციაციებიდანაც. ჩვენ ყველას გვაქვს მრავალფეროვანი გამოცდილება ორგანიზაციულ განვითარებაში, წევრებთან ურთიერთობაში, ადვოკატირებასა და სერვისების განვითარებაში. ასე რომ, ორგანიზაციებისთვის გადამწყვეტია, თავიანთი თანამშრომლობა ეროვნულ საზღვრებს მიღმაც გააფართოვონ“.
„ტურიზმის ასოციაციის წარმატება ეფუძნება გამოცდილების გაცვლას საერთაშორისო დონეზე. ამიტომ ყოველი სასწავლო ვიზიტი ან ყოველი შეხვედრა, რომელიც ტარდება EU4BCC-ის პროექტის ფარგლებში, ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.“
ყველა ვიზიტის შემდგომ კვაჭანტირაძე და მისი კოლეგები ტურიზმის ასოციაციაში ისეთი ახალი სერვისებისა და პროდუქტების შექმნაზე ფიქრობნდნენ, რომლებიც სარგებელს მოუტანს ასოციაციის წევრებს. გასულ წელს მათ დააარსეს ციფრული ტრანსფორმაციის კომიტეტი და წევრების ციფრული უნარების გასაუმჯობესებლად სასწავლო პროგრამაც შეიმუშავეს.
მიმდინარე წლის 18-დან 22 მარტამდე, EU4BCC პროექტმა უმასპინძლა ღონისძიებას ღია კარის მობილობა ბიზნესის მხარდამჭერი ორგანიზაციებისთვის ბრიუსელში. სასწავლო ვიზიტში ჩართული იყო 28 მონაწილე აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან - სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, საქართველოდან, მოლდოვადან და უკრაინიდან. მათ შორის საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის წარმომადგენლები. ვიზიტის ფარგლებში მონაწილეები ჩაერთნენ სანაცნობო ქსელის განვითარებაზე ორიენტირებულ ღონისძიებებში, მათ შორის იყო კონფერენცია ევროკავშირის გაფართოების შესახებ და ვიზიტები ბრიუსელში დაფუძნებულ ბიზნესის მხარდამჭერ ორგანიზაციებთან.
ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიებას წარმოადგენდა პოლიტიკის ტრენინგი, რომელიც ორგანიზებული იყო Eurochambres-ის პოლიტიკის ჯგუფის მიერ DG Near-ის წარმომადგენლებთან და ჩეხეთისა და ესპანეთის დელეგატებთან თანამშრომლობით. მონაწილეებს გააცნეს ევროკავშირის პოლიტიკის პრიორიტეტების სიღრმისეული ხედვა, განსაკუთრებული აქცენტით ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე, ეკონომიკურ საკითხებსა და ევროკავშირის მწვანე შეთანხმებაზე. ვიზიტი ასევე მიზნად ისახავდა ადვოკატირების უნარ-ჩვევების გაღრმავებას და ევროკავშირში გადაწყვეტილების მიღების პროცესების უკეთ გაგებას.
საქართველოს ტურიზმის ასოციაცია წევრობაზე დაფუძნებული ორგანიზაციაა, ამიტომ მისთვის ადვოკატირების კომპონენტი ყოველთვის მნიშვნელოვანი იყო. EU4BCC პროექტის ფარგლებში სასწავლო ვიზიტზე შეძენილი გამოცდილების გამოყენებით, ასოციაციამ დიდი წვლილი შეიტანა ახალი ტურიზმის კანონის ჩამოყალიბებაში, რათა გააუმჯობესოს საქართველოში ორგანიზებული ტურისტული საქმიანობის არსებული და დაგეგმილი რეგულაციების ეფექტურობა.
„მოუთმენლად ველოდები ამ პროექტიდან მიღებული გამოცდილების გამოყენებას სწორედ იმ პერიოდში, როცა საქართველოში ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესი მიმდინარეობს“, - ამბობს კვაჭანტირაძე.

Nata Kvachantiradze took her first steps in the tourism sector more than 25 years ago when she founded a tourist company called Harmony. Today, she leads the Georgian Tourism Association or GTA – an organisation of private tourism companies, hotels, wine companies, transport firms, airlines, and VET colleges in Georgia. Together, they are dedicated to fostering and advancing the development of tourism in their country.
In recent years, Georgia has increasingly captivated tourists from around the globe. A report from the National Tourism Administration reveals that in 2023, Georgia earned a record US$4.1 billion from international tourism.
But despite this success, many tourism companies in Georgia still lack the experience needed to fully capitalise on this burgeoning market.
“In rural areas of Georgia lots of people own guesthouses, (and they are) often run by women,” Kvachantiradze says. “However, they sometimes lack essential skills like digital marketing to effectively promote their accommodation. Such digital skills are crucial for development and success in today's world.”
Because of this, there is a significant opportunity for industry growth through training and development initiatives aimed at enhancing the skills and capabilities of local tourism businesses. And that’s where the EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) project, implemented by Eurochambres, comes in.
With the project’s support over the past few years, GTA representatives have actively engaged in various study trips. Last year, they visited Madrid in Spain to meet with the Chamber of Commerce of Spain and exchanged insights with local Business Support Organizations (BSOs) on various components of tourism development.
They also travelled to Hungary to learn about the development of wine tourism in the country’s Pecs region. And in 2024, GTA representatives visited Tallinn in Estonia to attend Latitude 59 – a flagship startup and tech event.
“The key point is that after each study visit or trip, I shared my insights with the members of the GTA,” says Kvachantiradze. “These insights came not only from companies within the tourism industry but also from other sectoral associations. We all possess diverse experiences in organisational development, member relations, advocacy, and service development. So it’s crucial for organisations to extend their collaboration beyond national borders.”
“The success of the GTA is based on the exchange of experience at the international level. That’s why every trip or every meeting held as part of the EU4BCC’s activities is so important for us.”
After each trip, Kvachantiradze and her colleagues at the GTA devise ways to leverage their experiences to create new services and products that benefit the association's members. Last year, they established a digital transformation committee at the GTA, and developed a training programme to boost its members’ digital skills.
From 18 to 22 March this year, the EU4BCC project hosted its Open-Door Mobility for BSOs event in Brussels. This study visit included 28 participants from the Eastern Partnership countries – Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova, and Ukraine – including representatives from the GTA. Networking events, including a conference on EU enlargement and visits to Brussels-based BSOs, provided insights and fostered future collaborations.
A major highlight of the visit was an all-day policy training session, organized by Eurochambres' policy team in collaboration with representatives from DG Near and delegates from the Czech Republic and Spain. It provided in-depth insights into the priorities of EU policy, with a special focus on the EU Single Market, economic issues, and the EU Green Deal. The visit also aimed to enhance advocacy skills and understanding of EU decision-making processes.
As a membership organisation, advocacy has always been central for the GTA. Drawing on its representative’s experiences from study trips through the EU4BCC project, the GTA has actively contributed to shaping a new Tourism Law to improve the effectiveness of existing and planned regulations for organized tourist activities in Georgia.
“I’m looking forward to implementing the valuable insights gained from this project as Georgia progresses in its integration towards the EU,” says Kvachantiradze.