ქართველი მეფრინველეების ბიზნესი ევროკავშირისა და გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერით ამოქმედდა
მედეა თევზაძემ, ოთხი შვილის დედამ, 29 წლის ასაკში მისი ოჯახის წინაშე არსებული გამოწვევა შესაძლებლობად აქცია, მიუხედავად იმისა, რომ საკუთარ თავს მეწარმედ ვერ ხედავდა. ყველაფერი 2019 წელს დაიწყო, როდესაც მისმა დედამთილმა, გულნარა ჯანაშიამ, რომელსაც მეფრინველეობის კუთხით საკმაო გამოცდილებაც ჰქონდა, გადაწყვიტა საოჯახო მეურნეობა ბიზნესად ექცია.
გრძელი გზა
ყოველწლიურად ჯანაშია მის ოჯახს მაღალი ხარისხის ქათმის ხორცითა და კვერცხების მუდმივი მარაგით უზრუნველჰყოფდა. მალევე მიხვდა, რომ მის რეგიონში ამ პროდუქტებზე მზარდი მოთხოვნა იყო და გადაწყვიტა წარმოება გაეფართოვებინა.
ამისთვის დასავლეთ საქართველოს გურიის რაიონის სოფელ ამაღლებაში მდებარე ფერმიდან კვერცხი სამტრედიაში, სამრეწველო ინკუბაციურ ცენტრში მიჰქონდა წიწილების გამოსაჩეკ. ახლად გამოჩეკილი წიწილების მოსავლელად მისმა ოჯახმა 200 კვადრატულ მეტრ მიწის ნაკვეთზე საქათმე ააშენა. პროექტმა სწრაფად გადააჭარბა მოლოდინს, რადგან წარმატებულმა გაყიდვებმა შემოსავალი მოიტანა. ოჯახმა ეს თანხა მეუნეობისთვის საჭირო აღჭურვილობის შესაძენად გამოიყენა.
ოჯახს სტაბილურად ჰყავდა 150 ერთეული მეხორცულ-მეკვერცხული ქათამი, საიდანაც ყოველწლიურად დაახლოებით 10.000 ერთეულამდე კვერცხს იღებდა.
თუმცა, გურიიდან იმერეთში კვერცხების ტრანსპორტირება და გამოჩეკილი წიწილების უკან დაბრუნება დიდ დროსა და ხარჯებთან ასოცირდებოდა. ოჯახი უკვე გამოსავალ ეძებდა.
ერთი ნაბიჯით წინ
ჯანაშიას რძალმა, მედეა თევზაძემ, ოჯახს ხარჯების შემცირებასა და შემოსავლის გაზრდის მიზნით, შესთავაზა ადგილზე საშუალო ზომის ინკუბატორის აშენება. მაგრამ ინკუბატორის შეძენა მნიშვნელოვან ფინანსურ ინვესტიციას მოითხოვდა, რასაც ოჯახი ვერ შეძლებდა.
საბედნიეროდ, ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაცია "ქალები-ქალებისთვის" დაეხმარა მათ ჩართულიყვნენ პროექტში "ეკონომიკური და სოციალური ცხოვრების კატალიზატორი" (CESL), რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის და გერმანიის მთავრობის მიერ, როგორც EU4Business ინიციატივისა და EU4ITD-ის კომპონენტი. მას გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ) ახორციელებს. პროექტის მხარდაჭერით ოჯახმა იყიდა ინკუბატორი და საშრობი, რომელსაც 5000 კვერცხის დამუშავება შეუძლია.
ჩვენი ხარჯები შემცირდა“, - ამბობს თევზაძე. ადრე კვერცხების და გამოჩეკილი წიწილებისთვის თანხის ცალცალკე გადახდა გვიწევდა. ახლა მხოლოდ კვერცხებ საფასურს ვიხდით და შეგვიძლია გამოჩეკილ წიწილებს ისე მოვუაროთ, როგორც გვინდა. ძალიან კმაყოფილი ვართ ცვლილებებით. ”
ინკუბატორში პირველი წიწილების წარმატებით გამოჩეკვისთვის და ეფექტური ზედამხედველობის უზრუნველსაყოფად, ჯანაშიამ სამი ადგილობრივი ქალი დაასაქმა.
ინკუბატორში წიწილების გასაზრდელად საჭიროა მთელი ღამის გათენება, რათა კვერცხები ყოველ ორ საათში ერთხელ გადატრიალდეს და ვინმემ აკონტროლოს, რომ შუქი ჩართულია, რომ სითბო შენარჩუნდეს. მძიმე სამუშაოა“, - ამბობს თევზაძე.
CESL-ის პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს ოთხ რეგიონში (გურია, იმერეთი, კახეთი, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი) მოსახლეობის შემოსავლის წყაროების გაზრდას. ეს ინიციატივა ხელს შეუწყობს მიგრაციის შემცირებას დედაქალაქ თბილისში და ცდილობს უფრო მეტ ადამიანი წაახალისოს, დარჩეს ან გადავიდეს საცხოვრებლად ამ რეგიონებში.
პროექტის მხარდაჭერით თევზაძეს და მის ოჯახს შეუძლია წლის განმავლობაში სამჯერ გამოჩეკოს ნამატი, მოახდინოს რეალიზაცია, დაასაქმოს მეზობლები და შექმნას ეკონომიკური დოვლათი სოფლად.

At 29, Medea Tevzadze, a mother of four, transformed a challenge into an opportunity for her family, despite not seeing herself as an entrepreneur. It all started in 2019 when her mother-in-law, Gulnara Janashia, who had prior experience in subsistence poultry farming, decided to transform her efforts into a sustainable mid-level business.
A long way to go
Each year, Janashia ensured her family had a steady supply of high-quality chicken meat and eggs. Soon, she recognized a growing demand for these products in her community, and decided to expand her production to provide locally sourced poultry.
To meet this market demand, she gathered eggs from her farm in the village of Amagleba, in the Guria region of western Georgia, and transported them more than 30 kilometres to an industrial incubation centre in Samtredia (Imereti region) for hatching. To care for the newly hatched chicks, her family constructed a chicken coop on a 200-square-metre land plot. The project quickly exceeded expectations, as successful sales generated income that was reinvested into expanding the poultry farm and acquiring essential equipment. Janashia’s plan included producing 10,000 eggs annually and maintaining a flock of 150 chickens, both egg layers and broilers.
However, transporting eggs from Guria to Imereti and bringing the hatched chicks back posed a major challenge, resulting in wasted time, increased costs, and resource inefficiencies. The family needed to find a solution.
A step forward
To help her family cut costs and boost income, Janashia’s daughter-in-law, Medea Tevzadze, proposed building a medium-sized incubator on-site. But purchasing the incubator required a significant financial investment that the family simply couldn’t afford.
Fortunately, a local non-governmental organization "Women for Women" helped them become involved in the project "Catalysing Economic and Social Life" (CESL), which is funded by the European Union as a component of the EU4Business initiative under the EU4ITD and the German government, and implemented by the German International Cooperation GIZ. With the project’s support, the family bought an incubator and dryer capable of handling 5,000 eggs.
“Our expenses have decreased,” says Tevzadze. “Previously, we had to pay for both the eggs and the hatched chicks. Now, we only pay for the eggs and can care for them as we wish. We’re very happy with the change.”
To ensure the successful hatching of the first chicks in the incubator and to oversee operations effectively, Janashia, the mother-in-law, sought help from the community and employed three local women.
“Raising chicks in an incubator requires staying up all night to flip the eggs every two hours and ensure the light stays on to keep them warm. It’s hard work,” says Tevzadze.
The CESL project aims to enhance the income sources of people in four regions of Georgia (Guria, Imereti, Kakheti, and Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti). This initiative will help reduce migration to the capital, Tbilisi, and encourage more people to remain in or move to these regions.
With the support of the project, Tevzadze and her family now have the potential to breed chickens three times a year, sell them, employ their neighbours, and contribute to the economic growth of their community.