ახალი სიცოცხლე EBRD-თან და EU4Business-თან ერთად: „დიოგენეს“ ციფრული ტრანსფორმაცია
ასე იწყება „დიოგენეს“ ისტორია  - ორი საუკუნის გზაგასაყარზე, მიზანდასახულ ქალთან ერთად, რომლის მიზანიც მისი ქვეყნისთვის უკეთესი მომავლის შექმნაა.
უწყვეტი განვითარება
გამომცემლობა „დიოგენეს“ სახელი უკავშირდება ძველ ბერძენ ფილოსოფოსს დიოგენე სინოპელს, რომელიც ცნობილია ჭეშმარიტების სიყვარულითა და უბრალოებით. ლებანიძემ კომპანია სამ მეგობართან ერთად დააარსა. თუმცა, მოგვიანებით დანარჩენები თავთავიანთ გზებზე წავიდნენ, რის გამოც თამარმა კომპანიის მართვის სადავეები უკვე საკუთარ თავზე აიღო.
შემეძლო იგივე გზა ერჩია და საკუთარი ბიზნესი დამეწყო, მაგრამ გადავწყვიტე, რომდიოგენეუნდა არსებობდეს - ამაზე უდიდეს პასუხისმგებლობას ვგრძნობდი“, - განაცხადა ლებანიძემ.მიუხედავად იმისა, რომ 30 წელს უკვე გადაცილებული ვიყავი, თავს 16 წლის მარტოხელა დედად აღვიქვამდი, რომელსაც შვილზე უნდა ეზრუნა“.
​„დიოგენეს’ მთავარი პრინციპებია წესიერება, უწყვეტი პროფესიული განვითარება  და სიახლის ძიება, რაც კარგად ეხმიანება ბერძენ ფილოსოფოსს, რომელიც მუდმივ თვითგანვითარებას აფასებდა და ჭეშმარიტებისა და ცოდნისკენ ისწრაფვოდა. „დიოგენეს“, როგორც ბრენდის ძლიერმა ხასიათმა განაპირობა ის, რომ იგი საქართველოში ერთ-ერთ ყველაზე გამორჩეულ გამომცემლობად ჩამოყალიბდა.
წლების განმავლობაში „დიოგენემ“ ბევრი წარმატებული პროექტი განახორციელა, მაგრამ ლებანიძისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, როცა „გამომცემლობა მოვლენებს წინ უსწრებს“. ეს მაშინ მოხდა, როცა „დიოგენემ“, სპეციალური ნებართვით, თანამედროვე ბრიტანელი მწერლის, ჯულიან ბარნსის რომანის ქართული თაგმანი ინგლისურ ენაზე გამოცემამდე რამდენიმე თვით ადრე გამოსცა.
თავისი მისიიდან გამომდინარე, „დიოგენე“ პრიორიტეტს ანიჭებს არა მხოლოდ თავად გამომცემლობისთვის სასარგებლო პროექტებს, არამედ იმასაც, რაც აუცილებელია საქართველოში ლიტერატურის დარგის განვითარებისთვის. ერთ-ერთი მათგანია „პენმარათონის“ კონკურსი, რომელიც პირველად 2002 წელს ჩატარდა და მას შემდეგ ყოველწლიურ ღონისძიებად იქცა. „პენმარათონის“ მონაწილეები გარესამყაროსგან იზოლაციაში იმყოფებიან და შეზღუდულ დროში, ჟიურის მიერ დასახული დავალების შესაბამისად, მხატვრული პროზის ნიმუში უნდა დაწერონ.
საქართველოს მსგავსად „დიოგენეს“ გამომცემლობამაც ტურბულენტური გზა გამოიარა, რომელიც წარმატებასთან ერთად თავისი წილი დიდი წარუმატებლობებითაც იყო დატვირთული.
ახლა ჩვენ შევედით განვითარების ახალ ფაზაში, რაც ნიშნავს კრიზისიდან გამოსვლას და სტაბილურობის მიღწევას. ის დიდი გამოცდილება, რაც გვაქვს, კარგიც და ცუდიც, საბოლოოდ უფრო მეტ წარმატებამდე მიგვიყვანს“, - განაცხადა ლებანიძემ.
ახალი ეტაპი ციფრულ სამყაროში
დაარსებიდან 28 წლის შემდეგ, „დიოგენე“ სტრუქტურულ, ოპერაციულ და სტრატეგიულ ცვლილებებს განიცდის. ნებისმიერი ახალი აქტივობა დაფუძნებული იქნება მიმდინარე ტენდენციების საფუძვლიან ანალიზზე და ამავე დროს დაიცავს მაღალი ხარისხის სტანდარტებს, რაც კომპანიის მთავარ მახასიათებელს წარმოადგენს.
„დიოგენე“ ჩაერთო ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) პროგრამაში „რჩევები მცირე ბიზნესისთვის“, რომლის საკონსულტაციო მომსახურებებსაც EU4Business უჭერს მხარს.
პანდემიასთან ერთად საქართველოში კომპანიების გაციფრულების საჭიროება გაიზარდა. თბილისის წიგნის ფესტივალამდე მცირე ხნით ადრე „დიოგენემ“ სწრაფად შექმნა ვებგვერდი ერთ-ერთ პლატფორმაზე, რადგან მაშინ ღონისძიება მთლიანად ონლაინ სივრცეში ტარდებოდა. თუმცა მალე ლებანიძემ და მისმა გუნდმა აღმოაჩინეს, რომ პლატფორმას ბევრი ნაკლი ჰქონდა, რაც მუშაობას ძალიან ართულებდა.
საბედნიეროდ, „დიოგენმა“ მიიღო მხარდაჭერა საქართველოში "DIGITAL RE4M" პროგრამისგან, რომელიც სპეციალურად შექმნილია იმისათვის, რომ დაეხმაროს ქართულ მცირე და საშუალო ბიზნესს ციფრულ ტრანსფორმაციაში და პანდემიის შემდეგ პროცესების აღდგენაში. პროექტის მხარდაჭერით, „დიოგენემ“ შეძლო შეექმნა კარგად შემუშავებული, უაღრესად ფუნქციონალური ვებგვერდი, რომელიც შეიცავს ონლაინ მაღაზიას, კომპანიის სრულ ისტორიას და ინფორმაციას ავტორების შესახებ.
ლებანიძე განმარტავს, რომ ვებგვერდი არა მხოლოდ ზრდის „დიოგენეს“ გაყიდვებს, არამედ მუშაობს როგორც საინფორმაციო პლატფორმა მომხმარებლებისთვის, აჩვენებს მათ ახალ პუბლიკაციებს, რაც, თავის მხრივ, მოუწოდებს  ეწვიონ ადგილობრივ წიგნის მაღაზიებს და შეიძინონ „დიოგენეს“ პროდუქცია.
ჩვენი თანამშრომლობა EU4Business-თან და EBRD-თან უფრო მეტია, ვიდრე უბრალოდ თანამშრომლობა“, - განაცხადა ლებანიძემ და დასძინა, რომ კომპანია აგრძელებს მის მიერ მიღებული მხარდაჭერის გამოყენებას და ვებგვერდს მუდმივად აფართოებს.
​„გარკვეული თვალსაზრისით, საგამომცემლო ბიზნესი არის კონკურენცია და გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს განვითარების შესაძლებლობებს“, - განაცხადა ლებანიძემ.

When Tamar Lebanidze embarked on a journey to her own business in 1995, Georgia was in the throes of significant political, economic, and social change. Traveling from her country's turbulent past towards a better future, she decided there was just one phrase that could describe her company's mission: “Fight for development.” So her company Diogene’s story begins at the crossroads of two centuries, with a determined entrepreneur striving to shape a brighter and more prosperous future for her nation.
Driven by its mission
The Diogene publishing house was named after the ancient Greek philosopher Diogenes of Sinope, known for his pursuit of truth, simplicity, and self-sufficiency. Lebanidze co-founded the company Diogene with three of her friends. However, as time went on, the others decided to pursue different paths, leaving Tamar to take the reins and lead the company on her own.
“I could have chosen the same path and started my own business, but I decided that Diogene had to exist – I felt immense responsibility for it,” Lebanidze said. “Even though I was well over 30 years old, I felt like a 16-year-old single mother who had to take care of her child.”
Diogene’s main principles are decency, nurturing professional development, and seeking novelty, which resonates well with the Greek philosopher, who valued constant self-improvement and the relentless pursuit of truth and knowledge. Diogene’s strong character as a brand led to it becoming one of the most prominent publishing houses in Georgia.
Over the years Diogene has carried out many successful projects, but for Lebanidze, it’s especially important when “the publishing house gets ahead of events.” This happened when Diogene published a novel by the modern British writer Julian Barnes, translated into Georgian with permission, months before its publication in English.
Driven by its mission, Diogene prioritizes not only projects that are beneficial for the publishing house itself, but those that are essential for the development of the literature field in Georgia. One of them is the PenMarathon competition, which was first held in 2002 and has since become an annual event, occasionally taking place online or internationally. PenMarathon requires participants to isolate themselves from the outside world and write a sample of artistic prose within a limited time, and in line with a task set by the competition jury.
Just like Georgia’s journey from the early 90s, the road for Diogene has been turbulent, and together with success it has had its share of major setbacks.
“Now we’ve entered a new phase of development, which means getting out of crisis and achieving stability. And in the end, the vast experience we have, both good and bad, will lead us to more success,” Lebanidze said, adding that after every storm, the sun comes out.
Entering the digital world
More than 28 years after its founding, Diogene is currently undergoing structural, operational, and strategic changes. Any new activity will be grounded in a thorough analysis of current trends while upholding the signature high-quality standards that define Diogene's legacy.
Diogene is making changes within the EBRD’s Advice for Small Businesses programme, with consultancy services supported by the EU4Business.
With the COVID-19 pandemic came a higher need for digitalization in Georgia. Diogene quickly constructed a website on a readily available platform right before the Tbilisi Book Festival, which was held online. But soon enough Lebanidze and her team discovered that the platform had many drawbacks, which made it difficult to work with.
Luckily, Diogene got support from the "DIGITAL RE4M" Programme in Georgia, which is specifically designed to help Georgian SMEs with digital transformation and recovery after the COVID-19 pandemic. With the project’s support, Diogene was able to create a well-designed, highly functional website that features an online shop, the company’s full story, and information on authors.
Lebanidze explains that the website not only boosts Diogene’s own sales but also serves as an informative platform for customers, showcasing new publications, which, in turn, encourages them to visit local bookstores and purchase Diogene's products.
“Our cooperation with EU4Business and the EBRD is more than just cooperation,” Lebanidze said, adding that the company is continuing to leverage the support it has received, and is constantly expanding the website.
“In some ways, the publishing business is a competition, and it’s crucial to have opportunities for development,” Lebanidze said.