EBRD, ევროკავშირი მხარს უჭერს თხილის წარმოებას საქართველოში
თხილი საქართველოს სოფლის მეურნეობისათვის მნიშვნელოვანი პროდუქტია, შედის ქვეყნის საექსპორტო ათეულში და შემოსავლის წყაროა 50,000 ფერმერისა და 30 მდე გადამამუშავებელისათვის. შავიზღვისპირა სუბტროპიკული მხარე  განსაკუთრებით მდიდარია ბუნებრივი რესურსებით თხილის უხვი მოსავლისათვის. სწორედ ამის წყალობით,  ფერერომ - ტკბილეულის საერთაშორისო მწარმოებელმა სერიოზული ინვესტიცია განახორციელა ამ კულტურის წარმოებაში.
"თხილი უმნიშვნელოვანესია სამეგრელოს რეგიონში, ეს კულტურა თითქმის ყველას მოყავს. სწორედ თხილის წარმოება დაგვეხმარა 90იანების ეკონომიკური კრიზისის გადატანაში,"- ამბობს დემურ არდია, გადამამუშავებელი საწარმო S.R.T-ის მფლობელი.
დემურ არდია 22 წელზე მეტია, რაც თხილის ბიზნესში საქმიანობს, თუმცა დამოუკიდებლად წარმოება მხოლოდ რამდენიმე წლის წინ გადაწყვიტა. მისმა კომპანიამ წარმატებას მალევე მიაღწია. დღეს ერთ-ერთი პირველია თხილის ექსპორტის კუთხით გერმანიაში, იტალიასა და ჩეხეთში.
"თურქეთი თხილის უმსხვილესი მწარმოებელია, ფასებსაც მსოფლიოში ის ადგენს. ქართული თხილი თურქულთან შედარებით იაფად იყიდება. შესაბამისად, ჩვენი ორიენტირი უნდა იყოს თხილის მოსავლის მოცულობისა და ხარისხის  გაზრდა," ამბობს დემურ არდია.
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი და ევროკავშირი EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, ეხმარებიან დემურ არდიას და მსგავსი ენთუზიაზმის მქონე მცირე და საშუალო მეწარმეებს საქართველოში, უკრაინასა და მოლდოვაში წარმოების გაფართოებასა და სავაჭრო შესაძლებლობების გამოყენებაში. ევროკავშირის ბაზარი 500 მილიონი მომხმარებლით ამის განხორციელების  საუკეთესო გზაა.
ხელმისაწვდომი დაფინანსება და კონსულტაცია
კონკურენტული მცირე და საშულო ბიზნესი  ჯანსაღი ეკონომიკის საფუძველია.  სხვა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის, საქართველომ პროგრესს მიაღწია ხელსაყრელი ინსტიტუციური გარემოს კუთხით, თუმცა დაფინანსებასთან ხელმისაწვდომობა, საექსპორტო ბაზრების შესახებ ინფორმაცია და ინოვაცია კვლავ რჩება საკითხებად, რომელთა გაუმჯობესება უმნიშვნელოვანესია მცირე და საშულო მეწარმეობის განვითარებისათვის საქართველოში.
EBRD და ევროკავშირი ეხმარებიან მცირე და საშუალო მეწარმეებს საქართველოდან, უკრაინიდან და მოლდოვიდან ევროპული სტანდარტების დანერგვაში, წარმოების მოდერნიზებაში, ზრდის ხელშეწყობასა და კონკურენტუნარიანობის გაზრდაში არა მხოლოდ ევროპულ, არამედ შიდა ბაზარზეც.
საქართველოში, პარტნიორი ბანკების დახმარებით ევრობანკი გამოყოფს საკრედიტო ხაზს, რასაც ემატება საგრანტო დაფინანსება ევროკავშირისგან EU4Business ინიციატივის ფარგლებში. დემურ არდიას კომპანია გახდა ერთი იმ მრავალ საწარმოთაგან, რომელმაც ამ პროექტის ფარგლებში მოახდინა ინვესტიცია წარმოების მოდერნიზებაში და დაიბრუნა სრული ინვესტიციის 15 პროცენტი გრანტის სახით.
კომპანიამ, ასევე, ისარგებლა საკონსულტაციო მომსახურებით: EBRD-ის მცირე და საშუალო ბიზნესის დაფინანსებისა და განვითარების გუნდის მხარდაჭერითა და ევროკავშირის დაფინანსებით, კომპანიამ დანერგა სურსათის ხარისხის მართვისა და ჰიგიენის სტანდარტი, რის შემდეგაც მიიღო შესაბამისი   სერტიფიკატი.
ამ კომპანიის მსგავსად, თხილის მწარმოებელმა კომპანიამ nuts.ge სამეგრელოში და სავაჭრო პარტნიორებით ევროპაში, ასევე ისარგებლა საკონსულტაციო მომსახურებით, და დანერგა ინფორმაციის მართვის სისტემა საერთაშორისო სტანდარტების დაცვით.
„ახალმა სისტემამ ბევრად მარტივი გახადა ბიზნეს პროცესების მართვა, ინფორმაციის შეგროვება და კონტროლი; გაზარდა კომპანიის სანდოობა და გაამარტივა ურთიერთობა ჩვენს ევროპელ პარტნიორებთან და მომხმარებლებთან," ამბობს თეა კუხალაშვილი, კომპანიის მარკეტინგის მენეჯერი." ყოველდღიურად ვცდილობთ, ჩვენი საქმიანობა გავხადოთ უფრო ეფექტური და ინოვაციური."
„მოხარულები ვართ რომ საქართველოში მოქმედი მცირე და საშუალო მეწარმეები უკვე სარგებლობენ ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობით. ევროკავშირი აგრძელებს ინოვატორი მეწარმეების მხარდაჭერას, და ვიმედოვნებთ რომ უფრო მეტი მცირე და საშუალო ბიზნესი სრულად გამოიყენებს იმ ხელშეწყობას, რასაც EU4Business ინიციატივა და ევროკავშირის სხვა პროგრამები ითვალისწინებს,“ ამბობს ევროკავშირის დელეგაციის ხელმძღვანელი, ელჩი იანოშ ჰერმანი.
ქართული თხილის მომავალი
უკანასკნელ წლებში, საქართველომ მყარად დაიმკვიდრა ადგილი თხილის მწარმოებელი ქვეყნების მსოფლიო ხუთეულში, თუმცა ბოლო ორი წლის მანძილზე მავნებელმა ფაროსანამ ფერმერების ცხოვრება გაართულა, ხოლო მოლოდინები ექსპონტის უფრო დიდი მოცულობის თაობაზე ბუნდოვანი გახადა.
2017 წლის წინასწარი მონაცემებით, თხილის ექსპორტი 50 პროცენტზე მეტით შემცირდა. იმის მიუხედავად, რომ ფაროსანას ეპიდემია არ არის ექსპორტის შემცირების ერთადერთი მიზეზი,  მავნებელმა სერიოზული ზარალი მიაყენა ქართველ ექსპორტიორებს როგორც მოსავლის, ასევე ფინანსური კუთხით. ზამთრის შემდეგ, ფაროსანას გამოჩენას აღმოსავლეთ საქართველოშიც ელიან, კახეთში- ღვინის რეგიონში, რომელიც ასევე საქართველოს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საექსპორტო პროდუქტია.
EBRD და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ახალი ერთობლივი პროექტი ითვალისწინებს ფერმერების ინფორმირებულობის ზრდას  როგორც ტრადიციული, ასევე სოციალური მედიის დახმარებით. მულტიმედია გაკვეთილები და სხვა საინფორმაციო მასალები თხილის და სხვა კულტურების მწარმოებლებს გააცნობს ქიმიურ და მექანიკურ საშუალებებს ფაროსანასთან საბრძოლველად.
"უმნიშვნელოვანესია, რომ სახელმწიფომ, საერთაშორისო ორგანიზაციებმა და ადგილობრივმა ფერმერებმა ერთიანი ძალისხმევით მოვახდინოთ ფაროსანასთან გამკლავება, საქართველო პატარა ქვეყანაა და თხილი მნიშვნელოვანი პროდუქტია ჩვენი სოფლის მეურნეობისათვის," ამბობს დემურ არდია.
„მოხარულები ვართ რომ  ვთანამშრომლობთ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან ფერმერებისათვის ასეთი მნიშვნელოვანი საკითხის გარშემო. ახალი ინიციატივა დაეხმარება ქართველ მწარმოებლებს მიიღონ მეტი ინფორმაცია და მხარდაჭერა ფაროსანასთან ბრძოლის საკითხებში“, განაცხადა ბრუნო ბალვანერამ,  EBRD დირექტორი კავკასიაში, მოლდოვასა და ბელორუსში. „საქართველოს აქვს სოფლის მეურნეობის მდიდარი ტრადიცია და ქართულ თხილს უცხოეთში კარგად იცნობენ. ევროკავშირთან თავისუფალმა ვაჭრობამ გზა გაუხსნა ქართულ ნაწარმს და ჩვენ ხელს ვუწყობთ მწარმოებლებს მოცულობისა და ხარისხის გაზრდაში“.

Hazelnuts are a major product for Georgian agriculture. As one of the country’s top 10 export commodities, they are a source of income for more than 50,000 farmers and dozens of processing facilities. The subtropical climate by the Black Sea shore offers particularly favourable conditions for their growth, luring international confectionary giants such as Ferrero to come to Georgia and invest in production.
"The livelihoods of around half of the Samegrelo region’s population are closely linked to hazelnut farming. In villages, almost everyone grows them. Cultivating hazelnuts is what helped us overcome the hardships of the 1990s,” says Demur Ardia, owner of SRT, one of the processing facilities in the Samegrelo region, the main homeland of hazelnut plantations and orchards in Georgia.
With over 22 years in business, Demur only recently decided to take the entrepreneurial path by opening his own hazelnut processing facility. For two years in a row his company has ranked among the top hazelnut exporters in terms of volume, mainly to Germany and Italy, sometimes to the Czech Republic.
“Turkey is the world’s biggest producer and exporter of hazelnuts, it sets prices worldwide. Georgian hazelnuts are often sold at a discount compared to Turkish ones, so our focus should be on productivity and quality to achieve higher prices and a bigger piece of the pie,” says Demur.
The EBRD and the European Union (EU), under its EU4Business initiative, support Demur Ardia and other small and medium entrepreneurs with similar drive and passion in Georgia, Moldova and Ukraine to help them to secure that bigger piece of the pie.
Each of these three countries benefits from the free trade area with the EU, the world's largest trading block with 500 million consumers.
Access to finance and knowledge
Competitive small and medium-sized enterprises (SMEs) are considered the backbone of any economy and Georgia is no exception. While the country has made significant progress outperforming other EU Eastern Partnership countries in creating a favourable institutional and operational environment for SMEs, challenges remain. Enhanced access to finance, deeper knowledge of export market opportunities and boosting innovation are considered crucial for further SME growth.
The EBRD and the EU help SMEs in Georgia, Moldova and Ukraine to integrate European standards in their work by investing in production upgrades, boosting growth and increasing competitiveness not only on the European market but their local market as well.
Through partner banks, the EBRD provides credit lines for companies to foster stronger economic ties with the EU, which are complemented by grant incentives by the EU under its EU4Business initiative. Demur’s company SRT is one of many companies that have been supported by this initiative, where they have been able to invest in modern equipment to ensure European quality standards for the final product, as well as receiving 15 per cent cashback on the whole investment.
SRT was also supported by advisory services through the EBRD SME Finance and Development Group, a complementary programme that also benefits from EU funding. The company was able to adopt standards to improve their overall food and hygiene quality and obtain the relevant ISO certificate, a universal recognition of compliance with global norms.
Similarly, NUTSGE another nut processing company in the same region and with trade partners in Europe, has benefited from advisory services to integrate their information management system so their business processes are managed on a single platform.
“The new system helps us to get hold of all information and track it, along with strengthening the company’s reliability and cooperation with our European partners and consumers,” says Thea Kukhalashvili, NUTSGE Marketing Manager. “As is often the case, drastic upgrading in one area has created momentum for innovation and continuous improvement in others. We are looking into ways to make our operations even more efficient and to become more technology-savvy.”
"It is great to see Georgian SMEs benefit from opportunities provided by the DCFTA. The European Union is ever more committed to supporting innovative entrepreneurs. I hope that Georgian small and medium businesses will continue making good use of the support we offer through the EU4Business initiative and other programmes," says Janos Herman,
Ambassador of the European Union to Georgia.
What’s next for Georgian hazelnuts?
For the past few years, Georgia has proudly secured its place in the list of top five hazelnut producing countries worldwide. However, the hazelnut sky is not without clouds. A recent severe attack of the brown marmorated stink bug agricultural pest made the lives of Georgian farmers more difficult and the ambitions of greater exports bleaker.
According to preliminary estimations, last year hazelnut exports dropped by more than 50 per cent. While the epidemic is not the sole cause, it played a large role in reducing hazelnut exports in both physical and monetary terms. After surviving the winter, the bug is expected to travel to the eastern part of the country, to the wine region - another vital cash crop for Georgia.
To fight the pest outbreak, the EBRD has teamed up with the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia in its efforts to spread information among farmers through various channels including traditional and social media. Multimedia lessons and tutorials are available to teach crop growers the most effective means, both chemical and mechanical, to combat and manage the pest outbreak.
“It is paramount that the state, international organisations and local farmers join forces to overcome this disease," says Demur Ardia. “This outbreak cannot be managed only by handful of farmers. A united front is needed, along with more information and assistance to the hazelnut sector. Georgia is a small country and hazelnuts are a precious commodity for us."
“We are delighted to cooperate with Georgia’s Ministry of Environment Protection and Agriculture on yet another initiative that tackles the very pressing challenge Georgian farmers face today. This new initiative will bring Georgian producers closer to knowledge and information to fight the outbreak of the agricultural pest,” says Bruno Balvanera, EBRD Director for the Caucasus, Moldova and Belarus. “Georgia has a long tradition of farming and its hazelnuts are known and demanded worldwide. The Free Trade Area with the European Union opened the door to opportunities for Georgian farmers, and we stand ready to assist them in increasing yields and improving the quality of produce.”