ქართულმა კომპანიებმა 600 000 ევროზე მეტი ღირებულების შეკვეთები მიიღეს საერთაშორისო მყიდველებისგან Anuga 2021-ის გამოფენაზე, რომელიც წარმოადგენს სასმელი და საკვები პროდუქტების მსოფლიოს წამყვან სავაჭრო ბაზრობას კიოლნში, გერმანიაში.
ქართული მონაწილეებიდან, ხუთი კომპანია საერთაშორისო ვაჭრობის ცენტრის (ITC) „აღმოსავლეთის პარტნიორობა: მზაობა ვაჭრობისთვის“ პროექტის ბენეფიციარები არიან. მოცემული პროექტი ფინანსდება ევროკავშირის მიერ EU4Business ინიციატივის ფარგლებში.
გამოფენაზე საერთაშორისო ვაჭრობის ცენტრის (ITC) მიერ მხარდაჭერილი დელეგაციის წევრმა მწარმოებლებმა საქართველოდან წარმოადგინეს სხვადასხვა ორგანული პროდუქცია, მათ შორის თხილი, სანელებლები, გამომშრალი ხილი და ჩაი. ქართულმა კომპანიებმა 107-ზე მეტი ახალი ბიზნეს კონტაქტი დაამყარეს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, მათ შორის: გერმანია, ნიდერლანდები, ლიბანი, საუდის არაბეთი, თურქეთი, პოლონეთი, კანადა, უკრაინა, ბულგარეთი. კომპანიებმა მოლაპარაკებები გამართეს 20-ზე მეტ მყიდველთან, რის შედეგადაც 600 000-ზე მეტი ევროს ღირებულების შეკვეთები მიიღეს.
Anuga სასმელი და საკვები პროდუქტების პროდუქციის მსოფლიოს უმსხვილესი ბაზრობაა. მასზე თავს იყრის 165 000 ვიზიტორი და 74 00-მდე გამომფენი მონაწილეობს 130 ქვეყნიდან. გამოფენა წარმოადგენს დარგის მომწოდებლებისა და საკვანძო სპეციალისტების შეხვედრის ადგილს. გამოფენაში მონაწილეობის წყალობით, ქართულმა კომპანიებმა ახალი კომერციული შესაძლებლობები და პარტნიორები მოიძიეს.
ამოფენაში მონაწილეობა შესაძლებელი გახდა, სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ ექსპორტის მიმართულების ორგანიზებით, The USAID Agriculture Program-ის და ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის: “მზაობა ვაჭრობისთვის” მხარდაჭერით.
პროექტი “აღმოსავლეთის პარტნიორობა: მზაობა ვაჭრობისთვის” მცირე და საშუალო საწარმოებს საერთაშორისო მოთხოვნების შესაბამისი ხარისხისა და სტანდარტების განსაზღვრასა და შესრულებაში უწყობს ხელს, რათა ქართული საექსპორტო პროდუქცია შეესაბამებოდეს ჩვენი პარტნიორი ქვეყნების საერთაშორისო მოთხოვნებს. პროექტის მთავარი ამოცანაა, ქართველმა მეწარმეებმა არსებული პროდუქტების საერთაშორისო ბაზრებზე გატანა და ახალი ბაზრების ათვისება შეძლონ.

Companies from Georgia secured more than €600,000 worth of orders from international buyers Anuga 2021, the world’s leading trade fair for food, in Cologne, Germany.
Among Georgian participant companies, five SMEs are beneficiaries of the International Trade Centre’s (ITC) ‘Eastern Partnership: Ready to Trade’ project, funded by the European Union under its EU4Business initiative.
As part of the ITC-supported delegation at Anuga, producers from Georgia exhibited a variety of organic products, including dried fruits, nuts and teas.
During the B2B meetings, Georgian companies established more than 107 new business contacts with leading companies from all over the world, including Germany, Netherlands, Lebanon, Saudi Arabia, Turkey, Poland, Canada, Ukraine, Bulgaria and received orders for their products from 20 buyers.
The event has more than 165 000 visitors, and more than 7 400 international exhibitors display their foodstuffs, ranging from ingredients to processed products. It is the meeting point for suppliers and decision-makers in the industry. Participation in the fair helped Georgian companies find new sales opportunities and partners.
Participation in the exhibition was made possible With the support of #EnterpriseGeorgia, The USAID Agriculture Program, and the #EU4Business project - "Ready to Trade".
Ready to Trade project helps small and medium-sized enterprises (SMEs) from Eastern Partnership countries to integrate into global value chains and access new markets with a focus on the EU, assisting SMEs in producing value-added goods following international and EU market requirements while connecting them with buyers from global value chains and markets. The project is financed by the European Union.