გასულ თვეში საქართველოს დედაქალაქ თბილისში საბუღალტრო და აუდიტის პროფესიების გაძლიერებისკენ მიმართული მთელი რიგი ღონისძიებები გაიმართა EU4Business ინიციატივის მეშვეობით ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული და მსოფლიო ბანკის მიერ განხორციელებული პროგრამის აუდიტისა და ანგარიშგების გაძლიერება აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებში ფარგლებში.
ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურთან (SARAS-თან) და ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტების (IFRS-ის) ფონდთან ერთად, მსოფლიო ბანკის ფინანსური ანგარიშგების ცენტრმა (CFRR-მა) საბუღალტრო განათლებისა და პროფესიული განვითარებისთვის მიძღვნილი ორი მრგვალი მაგიდა და IFRS-ის სემინარი გამართა.
ღონისძიებები მხარს უჭერს საქართველოს მიერ განხორციელებულ ანგარიშგებისა და აუდიტის რეფორმას და გზას უხსნის ბუღალტრებისა და აუდიტის სპეციალისტების პოტენციალის ზრდას ქართულ ბაზარზე, ისევე როგორც ბიზნეს საზოგადოების მეტ გამჭვირვალობას.
მრგვალი მაგიდა უწყვეტი პროფესიული განვითარების (CPD-ის) საკითხზე
2 მაისს უწყვეტი პროფესიული განვითარების საკითხზე გამართულ მრგვალ მაგიდაზე საქართველოში აუდიტის წამყვანი კომპანიებისა და პროფესიული საბუღალტრო ორგანიზაციების 20-ზე მეტი წარმომადგენელი შეიკრიბა. მონაწილეებმა განიხილეს უწყვეტი პროფესიული განვითარების მკაფიო გზის დასახვის საჭიროება არსებული და მომავალი ბუღალტრებისთვის და ხაზი გაუსვეს მთავარ გამოწვევებს, გადამზადების საჭიროების ანალიზის აუცილებლობის, ორგანიზაციული დეტალების, ტრენერების გადამზადების, ფასების პოლიტიკისა და რეგიონული დაფარვის ჩათვლით. ყველა მხარე შეთანხმდა, შემუშავდეს გაერთიანებული სამოქმედო გეგმა და მოინახოს სათანამშრომლო პლატფორმები ანგარიშგებისა და აუდიტის უწყვეტი პროფესიული განვითარების გასაუმჯობესებლად საქართველოში.
ეროვნული ინიციატივები საბუღალტრო განათლების გაძლიერებისთვის
საქართველოში საბუღალტრო განათლებისა და პროფესიული საბუღალტრო ორგანიზაციების გაძლიერებისკენ მიმართული ეროვნული ინიციატივების განსახილველად გამართულ მრგვალ მაგიდაზე 4 მაისს წამყვანი უნივერსიტეტების, პროფესიული საბუღალტრო ორგანიზაციების, SARAS-ისა და საბუღალტრო საქმის 30-ზე მეტი წარმომადგენელი შეიკრიბა. შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო საქართველოსთვის საბუღალტრო განათლების რეფორმაში გადასადგმელ მომდევნო ნაბიჯებს და, კერძოდ, უნივერსიტეტებისთვის სასწავლო მასალების შემუშავებას.
IFRS-ის სემინარი საბუღალტრო საქმის შესახებ
7 მაისს მსოფლიო ბანკის ფინანსური ანგარიშგების ცენტრი, IFRS-ის ფონდთან და SARAS-თან ერთად, საქართველოს საბუღალტრო საზოგადოებას შეხვდა და მათ IFRS-ის მთავარი საკითხები გააცნო. სემინარი მოეწყო ფინანსთა სამინისტროში და მას ესწრებოდა 200-ზე მეტი ბუღალტერი, ტრენერი და აუდიტის სპეციალისტი, რომლებიც IFRS-ის სტანდარტებზე მუშაობენ. მონაწილეები გაეცნენ საერთაშორისო საბუღალტრო სტანდარტებში არსებულ სიახლეებს და შესაძლებლობა ჰქონდათ, დაესვათ კითხვები კონკრეტული საკითხების შესახებ კითხვა-პასუხის ღია სესიაზე.
STAREP რეგიონალური პროგრამაა, რომელსაც აფინანსებს ევროკავშირი აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების მხარდასაჭერად კორპორატიული ანგარიშგებისთვის გამჭვირვალე პოლიტიკური გარემოსა და ეფექტური ინსტიტუციონალური ჩარჩოს შექმნის საქმეში. პროგრამა ხორციელდება 2013 წლიდან და გაგრძელდება 2018 წლის დეკემბრამდე.

A series of events aimed at strengthening the accounting and auditing profession in Georgia took place in Tbilisi last month, as part of the Strengthening Auditing and Reporting in the Eastern Partnership programme, funded by the EU under its EU4Business initiative and implemented by the World Bank.
Joining forces with the Service for Accounting, Reporting and Auditing Supervision (SARAS) and the International Financial Reporting Standards (IFRS) Foundation, the World Bank’s Centre for Financial Reporting Reform (CFRR) delivered two roundtables dedicated to accounting education and professional development, as well as an IFRS Workshop.
The events support the accounting and audit reform implemented by Georgia and pave the way for increased capacity among accountants and auditors in the Georgian market and greater transparency of the business community.
Continuing Professional Development (CPD) Roundtable
On May 2, the CPD Roundtable brought together over 20 representatives from leading audit companies and professional accountancy organisations in Georgia. Participants discussed the need to establish a clear CPD path for existing and future accountants, outlining the main challenges, including the need in training needs analysis, organizational details, training of trainers, pricing policy and regional coverage. All parties agreed to elaborate a joint action plan and find cooperation venues to improve the quality of accounting and auditing CPD in Georgia.
National Initiatives for Strengthening Accounting Education
The roundtable for the National initiatives for improving accounting education and strengthening professional accounting organisations in Georgia gathered over 30 representatives from leading universities, professional accountancy organisations, SARAS and the accounting profession on May 4. The meeting focused on the next steps in accounting education reform for Georgia, and specifically on developing learning materials for universities.
IFRS Workshop for the Accounting Profession
On May 7, the World Bank’s CFRR joined forces with the IFRS Foundation and SARAS to meet the Georgian accounting community and present them the main IFRS topics. The workshop was held at the Ministry of Finance, and convened more than 200 accountants, trainers and auditors working with IFRS standards. Participants learned about developments in the International Accounting Standards, and had the opportunity to ask questions about specific issues in an open Q&A session.
STAREP is a regional programme funded by the EU to support the Eastern Partner countries in establishing a transparent policy environment and effective institutional framework for corporate reporting. The programme has been implemented since 2013, and will run until December 2018.