ბიზნეს ასოციაციები ადგენენ ძირითად რეკომენდაციებს მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის ბიზნეს კლიმატის გაუმჯობესების მიზნით
მემორანდუმი რეგიონალური პოზიციის შესახებ, რომელიც შემუშავდა East Invest 2 პროექტის ფარგლებში მიმდინარე წლის ოქტომბერში ტალინში დაგეგმილ აღმოსავლეთის პარტნიორობის ბიზნეს ფორუმზე წარსადგენად, შეიცავს მთელ რიგ ფართო რეკომენდაციებს მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის ბიზნეს კლიმატის გასაუმჯობესებლად.
რეგიონული მემორანდუმი, წარდგენილი კიევში 21 ივნისს East Invest 2 პროექტის ფინალურ კონფერენციაზე, შედგენილი იყო აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვსი ქვეყნიდან 200-მდე ბიზნეს ორგანიზაციის მონაწილეობით.
ძირითადი რეკომენდაციები
ყველა მიმართულებით ციფრული გადაწყვეტილებების დანერგვის რეკომენდაციების გარდა, მოცემული დოკუმენტი მოიცავს შემდეგ ძირითად რეკომენდაციებს:
• მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის ადმინისტრაციული პროცედურების გამარტივება და კეთილსინდისიერი კონკურენციის კანონების ჩარჩოებში თანაბარი პირობების უზრუნველყოფა
• მცირე და საშუალო საწარმოებს შორის ფინანსური ცოდნის გაღრმავება, რათა მათ შეძლონ სესხის აღების და დაფინანსების რთული პროცედურების განხორციელება
• აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში ონლაინ პლატფორმის დანერგვა, რომელიც მცირე და საშუალო საწარმოებს ერთმანეთთან დაკავშირების და ინფორმაციის მარტივი წვდომის საშუალებას მისცემს
• თითოეულ ქვეყანაში ინოვაციური სტრუქტურების ჩამოყალიბება
• საგანმანათლებლო რეფორმების და სასწავლო პროგრამების შემუშავებაში ბიზნეს წრეების ჩართვის მეშვეობით ქვეყნებში ცოდნის ხარვეზების საკითხის მოგვარება
• მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის საგადასახადო და საბაჟო სისტემების გამარტივება და სტაბილიზაცია, მათი განხილვის გათანაბრება სახელმწიფო და მსხვილ საწარმოებთან
• მცირე და საშუალო საწარმოების დახმარება ვაჭრობის ტექნიკურ ბარიერებს გადალახვაში, მათთვის სტანდარტიზაციისა და სერტიფიცირების სერვისების მეტი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის გზით.
სისტემატური დიალოგი სახელმწიფო და კერძო სექტორებს შორის
ბიზნესის მხარდაჭერის და კერძო სექტორის ორგანიზაციები ასევე მოუწოდებენ პოლიტიკური თანამდებობის პირებს, განახორციელონ სისტემატური დიალოგი სახელმწიფო და კერძო სექტორებს შორის, მცირე და საშუალო საწარმოების მონაწილეობით, როგორც გადამწყვეტი ელემენტის რეფორმების შემუშავების და განხორციელების საქმეში

A Regional Position Paper as a contribution by the East Invest 2 project to the Eastern Partnership Business Forum in Tallinn this October contains a series of broad-ranging recommendations to improve the business climate for SMEs.
The regional position paper, endorsed at the final East Invest 2 project conference in Kiev on 21 June, was drafted with the input of around 200 business associations in the six EaP countries.
Key recommendations
As well as urging the adoption of digital solutions across the board, the paper’s main recommendations include:
- Simplifying admin procedures for SMEs and ensuring a level playing field for them through fair competition laws
- Enhancing financial literacy among SMEs so they can deal with complicated loan and funding application procedures
- Introducing an online platform across the EaP countries to allow SMEs to connect with each other and access information easily
- Establishing innovation bodies in each country
- Closing the skills gaps in the countries through educational reforms and involving business communities in drawing up curricula
- Simplifying and stabilising tax and customs systems for SMEs and treating them equally compared to state and larger enterprises
- Helping SMEs overcome technical barriers to trade by giving them better access to standardization and certification services.
Systematic public-private dialogue
The business support and private sector organisations also called upon political decision makers to conduct systematic public-private dialogue involving SMEs as a crucial element in designing and implementing reforms.