2019 წლის 14-20 იანვარს კელნში, PASSAGEN-ის ინტერიერის დიზაინის კვირეულზე, ყურადღების ცენტრში საქართველო მოექცევა. EU4Business ინიციატივის მხარდაჭერით, ქართული ინტერიერის დიზაინის პროდუქტები პირველად იქნება წარდგენილი გერმანიაში შეკრებილ მსოფლიო ინდუსტრიის წარმომადგენელთა წინაშე ბრენდით „Design Georgia“.
არქიტექტორი და ინტერიერის დიზაინერი ანუკა თავართქილაძე, სამი არქიტექტორი და დიზაინერი Designbureau-დან, ნია მგალობლიშვილი, სოფიო შევარდნაძე და ია ლიპარტელიანი, ეკოლოგიაზე ორიენტირებული საოჯახო ბიზნესი „ფუნდუკი“ და XYZ Integrated Architecture – ყველანი აჩვენებენ თავიანთ უნიკალურ პროდუქტებს ღონისძიებაზე. დიზაინით დაწყებული, წარმოებით დამთავრებული, ყველა პროდუქტი დამზადებულია საქართველოში და წარმოაჩენს ადგილობრივი მრეწველობის შესაძლებლობებს დიზაინისა და წარმოების ტექნიკის ინოვაციურად გაერთიანებაში, ისეთ მასალებზე მუშაობით, როგორებიცაა ლითონი, ხე, მინა ან კერამიკა.
ქართველი დიზაინერების მონაწილეობა შესაძლებელი გახადა ევროკავშირმა და გერმანიის განვითარების თანამშრომლობამ EU4Business ინიციატივისა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის მეშვეობით და ორგანიზებულია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სააგენტოსთან „აწარმოე საქართველოში“ თანამშრომლობით.
დიზაინის ოთხივე სტუდია გაწევრიანებულია EU4Business-ის პროექტის „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში“ მხარდაჭერით 2017 წელს ჩამოყალიბებულ ქართული ავეჯის კლასტერში, რომელშიც ერთად შეიკრიბა 40 ქართველი დიზაინერი და ავეჯის მწარმოებელი. კლასტერის ჩამოყალიბება მიზნად ისახავდა ინდივიდუალური მეწარმეებისა და კომპანიების დახმარებას, რათა გაერთიანებული ძალისხმევითა და რესურსებით დაეძლიათ ავეჯისა და ინტერიერის დიზაინის პროდუქტების საქართველოდან ევროპაში და მის ფარგლებს მიღმა გატანის კუთხით არსებული გამოწვევები.
თითოეული ნივთი, რომელიც PASSAGEN-ში „Design Georgia“-ს ბრენდით იქნება წარმოდგენილი, საკუთარ ხასიათს ატარებს და დიზაინისა და წარმოებისადმი ფუნქციური, ინოვაციური, ეკოლოგიურად უსაფრთხო და კონცეპტუალური მიდგომების ფართო სპექტრს წარმოაჩენს.
„საქართველოს დიზაინის ინდუსტრია იზრდება და საკუთარ ადგილს იმკვიდრებს ინტერიერის დიზაინის ბაზარზე. Passagen-ის ინტერიერის დიზაინის კვირეულზე ქართველი დიზაინერების მონაწილეობა მარკეტინგისა და საქმიანი კონტაქტების დამყარების მნიშვნელოვან შესაძლებლობებს გვიქმნის“, – განაცხადა XYZ Integrated Architecture-ის წარმომადგენელმა, ლევან ლომინაშვილმა, რომელმაც წელს მზის სათვალეებით „Eclipse Eyeglasses“ ვერცხლის „A' Design Award“ ჯილდო მოიპოვა.
პროექტი მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში მხარს უჭერს საქართველოში ღრმა და ყოვლისმომცველ თავისუფალ სავაჭრო სივრცესთან (DCFTA-სთან) დაკავშირებული ინსტიტუციური და მარეგულირებელი რეფორმების დანერგვას. ეს საფუძველს უყრის მცირე და საშუალო ბიზნესის გამყარებას ფართო ზრდის უზრუნველყოფისათვის, საქართველოს მცირე და საშუალო ბიზნესის კონკურენტუნარიანობის ამაღლებისა და ახალ ნორმატიულ პირობებთან ადაპტირების უზრუნველსაყოფისათვის, რაც საშუალებას აძლევს მას, გამოიყენოს შესაძლებლობები DCFTA-ს ფარგლებში.

Georgia will be in the spotlight at the PASSAGEN Interior Design Week in Cologne from 14-20 January 2019. For the first time, with the support of the EU4Business initiative, Georgian interior design products will be presented to the world industry gathering in Germany under the 'Design Georgia' brand.
Architect and interior designer Anuka Tavartkiladze, three architects and designers from Designbureau, Nia Mgaloblishvili, Sophio Shevardnadze and Ia Liparteliani, the ecology-oriented family business Funduki and XYZ Integrated Architecture will all exhibit their unique products at the event. From design to manufacturing, all products are made in Georgia, showcasing the ability of local industry to combine design and production techniques with a touch of innovation, working with materials such as metal, wood, glass, or ceramics.
The participation of Georgian designers has been made possible by the EU and German Development Cooperation via the EU4Business initiative and GIZ, and is organised in cooperation with Enterprise Georgia, the agency of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
All four design studios are members of the Georgian Furniture Cluster, which was established in 2017 with the support of the EU4Business project 'SME Development and DCFTA in Georgia', bringing together 40 Georgian designers and furniture producers. The cluster was established with the purpose of helping individual entrepreneurs and companies overcome challenges by pooling their efforts and resources, to bring furniture and interior designs from Georgia to Europe and beyond.
Each of the items showcased under the 'Design Georgia' brand in PASSAGEN possesses its own character and presents a wide range of functional, innovative, ecofriendly and conceptual approaches to design and manufacturing.
“Georgia’s design industry is growing and building up its presence on the interior design market. The participation of Georgian designers in the Passagen Interior Design Week provides important marketing and business networking opportunities,” said Levan Lominashvili from XYZ Integrated Architecture, whose Eclipse Eyeglasses won a Silver A' Design Award this year.
The SME Development and DCFTA in Georgia project supports the implementation of DCFTA-related institutional and regulatory reforms in Georgia. It lays the ground for strengthening the SME sector to ensure broad-based growth, by increasing the competitiveness of Georgian SMEs and ensuring their adaptation to the new regulatory environment enabling them to benefit from the opportunities under the DCFTA.