ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი იწყებს მხარდაჭერის პროგრამას საქართველოში EU4Business-ის მხარდაჭერით
ევროკავშირის EU4Business-ით გათვალისწინებული დაფინანსების ფარგლებში, ამ კვირაში ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა დაიწყო პროექტი Trade Ready საქართველოში – ვაჭრობის მხარდაჭერის ახალი ინიციატივა, რომელიც მიმართულია მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებზე, რომლებიც მუშაობენ საკუთარი კონკურენტუნარიანობის გასაუმჯობესებლად საერთაშორისო ბაზრებზე წარმატების მისაღწევად.
EU4Business ინიციატივის ფარგლებში ევროკავშირის დონორი ფონდების მიერ დაფინანსებული Trade Ready შემუშავებულია იმისათვის, რომ გაუმჯობესდეს წვდომა ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის მიერ დაფინანსებასა და ბიზნეს კონსულტაციებზე მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის, რომლებიც იმპორტისა და ექსპორტის საქმიანობას ეწევიან.
ზრდადი ინტეგრაცია საერთაშორისო სავაჭრო ნაკადებში წარმოადგენს როგორც შესაძლებლობას, ასევე რთულ ამოცანას მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის მრავალ ქვეყანაში, სადაც ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი ახორციელებს ინვესტირებას. ქართული კომპანიებისთვის მათი კონკურენტუნარიანობის გაუმჯობესება მთავარი ფაქტორია საერთაშორისო ბაზრებზე მუდმივი არსებობის მისაღწევად.
Trade Ready პროექტის მიზანია სწორედ ამ და მრავალი სხვა მსგავსი საკითხების გადაწყვეტა. ინიციატივა სთავაზობს ვაჭრობის დაფინანსების ტრენინგს და ვაჭრობასთან დაკავშირებულ ბიზნეს კონსულტაციებს მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის, ადგილობრივ ბანკებთან კავშირების დამყარების შესაძლებლობებს, ასევე პოლიტიკურ დიალოგს მარეგულირებელ გარემოში გაუმჯობესებების ხელშესაწყობად. ბანკებს, თავის მხრივ, შეუძლიათ ახალი კლიენტების მოზიდვა ვაჭრობის დაფინანსების ახალი პროდუქტების შემოღებით. ამავდროულად ბიზნესები მიიღებენ გაუმჯობესებულ წვდომას დაფინანსებაზე და საერთაშორისო ბაზრებზე გასვლის შანსს.
Trade Ready პროექტი გააფართოებს ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის ვაჭრობის ხელშეწყობის პიონერ პროგრამას (TFP) და სპეციალურ ბიზნეს კონსულტირებას ბანკის მცირე ბიზნესის ინიციატივის მეშვეობით. უახლოეს თვეებში Trade Ready პროექტი დაიწყება სხვა ქვეყნებშიც, სადაც ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი ახორციელებს ინვესტიციებს.
TFP შემუშავდა საერთაშორისო ვაჭრობის წინ წაწევისა და ხელშეწყობის მიზნით ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის რეგიონებში და მუშაობს 1999 წლიდან. მარტო საქართველოში დღეის მდგომარეობით დაიდო საერთაშორისო ვაჭრობის 2000-ზე მეტი გარიგება 1,2 მილიარდ ევროზე მეტი ჯამური თანხით.
საკუთარი მცირე ბიზნესის ინიციატივის მეშვეობით ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი უზრუნველყოფს ბიზნეს კონსულტაციებს, რომლებიც ეხმარება მცირე და საშუალო ბიზნესს გაზრდაში, წარმატების მიღწევასა და იმაში, რომ გახდეს ნამდვილი კატალიზატორი ადგილობრივი ეკონომიკებისა და რეგიონებისთვის. 15 წლის მანძილზე პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა 12,5 მილიონ ევროზე მეტი სადონორო დაფინანსება, რომელიც 1100-ზე მეტ მცირე და საშუალო ბიზნესს დაეხმარა საქართველოში.
EU4Business პროგრამები ხელს უწყობს მცირე და საშუალო ბიზნესის ზრდას საქართველოში, ფინანსებზე და ახალ ბაზრებზე წვდომის გაუმჯობესებით, ასევე ქალთა მეწარმეობის და მწვანე ენერგეტიკის პროექტების წყალობით. მცირე და საშუალო ბიზნესმა, რომელიც მაქსიმალურად ცდილობს გამოიყენოს ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება, შეიძლება ასევე მიიღოს ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერა ევროკავშირის სტანდარტებთან ადაპტირებისა და უცხოურ ბაზრებზე გასვლისთვის.

With EU funding under EU4Business, the EBRD this week launched Trade Readyin Georgia – a new trade support initiative aimed at small and medium-sized enterprises (SMEs) working to improve their competitiveness to succeed in international markets.
Supported by donor funding from the European Union under its EU4Business initiative, Trade Ready has been designed to facilitate access to finance and business advice provided by the EBRD to SMEs engaged in import and export activities.
Growing integration in international trade flows represents both an opportunity and a challenge to SMEs in many countries where the EBRD invests. For Georgian companies, improving their competitiveness is key to win a permanent presence in international markets.
Trade Ready aims to address this and many other related issues. The initiative offers trade finance training and trade-related business advice for SMEs, networking opportunities with local banks, as well as policy dialogue to facilitate improvements in the regulatory environment. While banks can expect to attract new clients with the introduction of new trade finance products, businesses will benefit from better access to finance and the chance to expand to international markets.
Trade Ready will extend the outreach of the EBRD’s pioneering Trade Facilitation Programme (TFP) and dedicated business advice through the Bank’s Small Business Initiative. Trade Ready will be rolled out in other countries where the EBRD invests in the coming months.
The TFP was developed to promote and facilitate international trade to, from and within the EBRD regions and has been operating since 1999. In Georgia alone, more than 2,000 foreign trade transactions totalling more than €1.2 billion have been completed to date.
Through its Small Business Initiative, the EBRD provides business advice to help SMEs grow, succeed and become genuine catalysts for local economies and regions. For over 15 years, the programme has provided more than €12.5 million of donor funds which have assisted over 1,100 SMEs in Georgia.
EU4Business programmes boost SME growth in Georgia by improving their access to finance and new markets as well as targeting women entrepreneurs and projects in green energy. SMEs looking to make the most of Georgia’s Free Trade Agreement with the EU can also get financial and technical help to adapt to EU standards and to move into foreign markets.