ევროპულმა ფონდმა სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპისთვის (EFSE) მიკრო და მცირე საწარმოებს ღსს „საქართველოს ბანკის ჯგუფის“ მეშვეობით 10 მილიონი აშშ დოლარის პირველი რიგის სესხი გამოუყო.
დაფინანსება მიკრო და მცირე საწარმოებზე გადანაწილდება „საქართველოს ბანკის ჯგუფის“ ძირითადი შვილობილი კომპანიის – „საქართველოს ბანკის“ – საშუალებით, რომელიც ქვეყანაში მცირე ბიზნესის ერთ-ერთი წამყვანი კრედიტორია. ეს ხანგრძლივი თანამშრომლობა ძველ პარტნიორებს შორის ითვალისწინებს „საქართველოს ბანკის“ მხარდაჭერას, მომავალში გააფართოოს მიკრო და მცირე საწარმოების დაფარვის არეალი, უპირველესად, ტურიზმის, ვაჭრობისა და სოფლის მეურნეობის სფეროში და ხელს უწყობს EU4Business ძირითადი პრიორიტეტის მიღწევას, რომელიც გულისხმობს დაფინანსებაზე წვდომის გაუმჯობესებას მცირე ბიზნესებისთვის.
„ერთად ჩვენ ვაბანდებთ სახსრებს ქართული მეწარმეობის წარმატებაში“, – აღნიშნა ევროპული ფონდის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპისთვის (EFSE) დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარემ კრისტოფ ტისკენსმა: „„საქართველოს ბანკის ჯგუფი“, რომელიც ესოდენ დიდ ერთგულებას იჩენს EFSE-ის მიკრო და მცირე საწარმოების სამიზნე ჯგუფისადმი და აქვს უდიდესი ქსელი ქვეყანაში, მნიშვნელოვანი პარტნიორია ჩვენს ერთობლივ ძალისხმევაში, რომლის მიზანსაც ეკონომიკის წამყვან სექტორში ფინანსურ საჭიროებათა დაკმაყოფილება წარმოადგენს“.
კახა კიკნაველიძემ, „საქართველოს ბანკის ჯგუფის“ გენერალურმა დირექტორმა, აღნიშნა, რომ მოხარული იყო კიდევ ერთი თანამშრომლობისა EFSE-თან, რომლის შედეგად „ჩვენი კლიენტი მიკრო და მცირე ბიზნესებისთვის ახალი პროდუქტები შეიქმნება“. „მცირე ბიზნესის ხელშეწყობა სხვადასხვა სახის ფინანსური სერვისებითა და გადაწყვეტილებებით ყოველთვის იყო ჩვენი საქმიანობის მნიშვნელოვანი ნაწილი, EFSE კი 2010 წლიდან ყოველთვის ჩვენი საიმედო პარტნიორია ამ მიმართულებით. მინდა მადლობა გადავუხადო ჩვენს პარტნიორს ქართული საწარმოების განვითარების საქმეში შეტანილი წვლილისათვის“, – დასძინა კიკნაველიძემ.
ევროპული ფონდი სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპისთვის (EFSE) KfW განვითარების ბანკის (KfW) ინიციატივით შეიქმნა გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროსა (BMZ) და ევროკომისიის ფინანსური მხარდაჭერით EU4Business ინიციატივის ფარგლებში.
EFSE ფოკუსირებულია ადგილობრივი ფინანსური სექტორისთვის დახმარების გაწევაზე საკუთარი შესაძლებლობების გაზრდაში, საკმარისი და მდგრადი დაფინანსების უზრუნველყოფის მიზნით. EFSE-ს მიერ უზრუნველყოფილი სახსრები, რომლებიც განკუთვნილია ძირითადად მიკრო და მცირე მეწარმეების დასაფინანსებლად და ასევე კერძო მეურნეობების მხარდასაჭერად მეურნეობის გაუმჯობესებაზე სესხის გაცემის ფორმით, მიეწოდებათ შესაბამის სესხის მიმღებებს ადგილობრივი პარტნიორი საკრედიტო დაწესებულებების მეშვეობით.

The European Fund for Southeast Europe (EFSE) has provided a senior loan of $10 million to the Bank of Georgia Group PLC for on-lending to micro and small enterprises (MSEs).
The funding will be distributed to MSEs through the Bank of Georgia Group’s dominant subsidiary, the Bank of Georgia – one of the country’s leading small-business lenders. This continued collaboration between the longstanding partners aims to support the Bank of Georgia in further expanding its outreach to MSEs, especially those in the tourism, trade, and agricultural sectors. It also contributes to the achievement of a key EU4Business priority in easing access to finance for small businesses.
"Together, we are investing in the success of Georgian entrepreneurship,” said EFSE Board Chairman Christoph Tiskens: “With its strong commitment to EFSE’s target group of MSEs and its extensive nationwide network, the Group has been a valuable partner in our joint effort to meet the financing needs of this key sector of the economy."
Kaha Kiknavelidze, Bank of Georgia Group CEO, said he was pleased once again to cooperate with EFSE in creating "a range of products for our MSE clients".
"Supporting small businesses with various types of financial services and solutions has always been an important part of our business, and EFSE has been our trusted partner in this regard since 2010. I would like to thank our partner for their contribution in supporting the further development of Georgian enterprises,” Kiknavelidze added.
The European Fund for Southeast Europe (EFSE) was initiated by KfW Development Bank (KfW) with the financial support of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the European Commission under the EU4Business initiative.
EFSE focuses on assisting local financial sectors in strengthening their ability to ensure adequate and sustainable financing. The funding the EFSE provides as finance primarily for micro and small enterprises (MSEs) – but also for private households in the form of home improvement loans – is channelled to these loan customers through local partner lending institutions.