17 მაისს „ევროპულმა ფონდმა სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპისთვის“ (EFSE) საქართველოში თავის ახალ პარტნიორს, კრედო ბანკს ადგილობრივ ვალუტაში 10 მილიონი დოლარის საპირწონე სესხი გამოუყო. თანხა სოფლის მეურნეობაში დასაქმებულ მეწარმეებზე კრედიტთა გაცემას მოხმარდება. ადგილობრივ ვალუტაში გაცემულ სესხებზე წვდომის გაუმჯობესებით მიკრო და მცირე საწარმოებს შემოსავლის მიღება და ბიზნესის განვითარება COVID-19-ის პანდემიის პერიოდშიც შეუფერხებლად შეეძლებათ.
კრედო ბანკი ლიდერია საქართველოში მოქმედი მცირე და საშუალო საწარმოების — მათ შორის,  ფერმერების და სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის მწარმოებლების — მიზნობრივი ბიზნეს-დაფინანსების სფეროში. ბანკს  ქვეყანაში ფილიალების ფართო ქსელი აქვს და აღნიშნულ სეგმენტზე სტრატეგიული ორიენტაციით გამოირჩევა. სწორედ ამ მიზეზთა გამო ის EFSE-სთვის ოპტიმალურ შუამავალს წარმოადგენს. ამ გზით ფონდი შეძლებს, სოციალური ინვესტიციებით უზრუნველყოს სასოფლო-სამეურნეო სექტორის ის მეწარმეები, რომელთათვისაც ფორმალურ საბანკო სექტორთან წვდომა სირთულეებთანაა დაკავშირებული.
„საქართველოს სასოფლო რეგიონებში მიკრო და მცირე საწარმოებზე — განსაკუთრებით, ფერმერებზე — დასაქმების და მიღებული საერთო შემოსავლის ორი მესამედი მოდის. ამდენად, მათი ფინანსური სიჯანსაღე პირდაპირაა დაკავშირებული ზოგადი ეკონომიკის სტაბილურობასთან“,  — განაცხადა EFSE-ს საბჭოს თავმჯდომარემ, კლაუს მიულერმა, —  “EFSE მოხარულია, რომ კრედო ბანკთან თანამშრომლობს, რათა მცირე ბიზნესს გაცვლითი კურსის მერყეობასთან დაკავშირებულ რისკზე ღელვის გარეშე ჰქონდეს წვდომა საჭირო რესურსებზე“.
EFSE თავის პარტნიორებს ადგილობრივ ვალუტაში გაცემული სესხებით ევროკომისიის ინიციატივის, EU4Business-ისა  და გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობის და განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ) დახმარებით უზრუნველყოფს.
30.10.2023
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის EU4Environment ეგიდით „რესურსეფექტიანი და სუფთა წარმოების“ (RECP) შესახებ მიმდინარე აქტივობების ფარგლებში, UNIDO ორგანიზებას უწევს ეეროვნულ კონფერენციას, სახელწოდებით: „რესურსეფექტიანობა გახდება საქართველოში ბიზნესის წარმატების საწინდარი?“. ეროვნულ დონეზე ღონისძიების პარტნიორია „ენერგოეფექტურობის ცენტრი“ (EEC).

On 17 May, The European Fund for Southeast Europe (EFSE) provided a loan in local currency equivalent to $10 million to its new partner in Georgia, Credo Bank, for on-lending to rural entrepreneurs. By increasing much-needed access to local currency finance for micro and small enterprises (MSEs), the partners aim to support income generation and business growth, especially during the COVID-19 pandemic.
Credo Bank is a leading provider of tailored business financing for MSEs, including farmers and agricultural producers, across Georgia. The bank’s extensive branch network and strategic focus on this segment makes it an optimal conduit for EFSE to channel impact investments to rural entrepreneurs who may otherwise have difficulty accessing formal banking.
“Micro and small enterprises – particularly farmers – account for two-thirds of employment and income generation in the rural areas of Georgia. Their financial health is thus directly correlated with the robustness of the economy as a whole,” said EFSE Board Chairperson Klaus Müller. “EFSE is pleased to be working together with Credo Bank to ensure that small business owners have access to the resources they need to sustain operations – without the worry of exchange rate risk.”
EFSE’s ability to provide funding to its partners in local currency was boosted by contributions from the European Commission as part of its EU4Business initiative as well as from the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ).