ევროპული ფონდი სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპისთვის და თიბისი ბანკი საქართველოში მეწარმეობის განვითარებას უჭერენ მხარს
ევროპული ფონდი სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპისთვის (EFSE) თავის დიდი ხნის პარტნიორ ორგანიზაციას, თიბისი ბანკს სესხს გამოუყოფს. თანხის ოდენობა 10 მილიონი აშშ დოლარის ეკვივალენტია ლარში. ეს სესხი, თავის მხრივ, გაიცემა მცირე და საშუალო საწარმოებზე და მისი მეშვეობით დაფინანსდება საქართველოში ხშირად უგულებელყოფილი ისეთი ჯგუფები, როგორებიცაა სასოფლო ბიზნესის მფლობელები, მეწარმე ქალები და ახალგაზრდა მეწარმეები.
„ყურადღებას მოკლებული ჯგუფებისთვის ფინანსებზე წვდომის გაუმჯობესება უმნიშვნელოვანესია EFSE-სთვის. თიბისი ბანკი კი იმის შესანიშნავი მაგალითია, თუ რამდენის მიღწევაა შესაძლებელი მიკრო დონეზე, რასაც შემდეგ მთლიანი ქვეყნის ეკონომიკისთვის მოაქვს სარგებელი“, — აღნიშნა EFSE-ს საბჭოს თავმჯდომარემ, კლაუს მიულერმა.
თიბისი ბანკი საქართველოს უდიდესი ფინანსური ინსტიტუტია, რომელზეც ქვეყნის საბანკო სექტორის აქტივების 39% მოდის. ის EFSE-ს პარტნიორი 2015 წლის დეკემბერში გახდა.

The European Fund for Southeast Europe (EFSE) will provide a loan equivalent to 10 million US dollars in Georgian lari to TBC Bank, its longstanding partner lending institution. This funding will support micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) and finance traditionally underserved groups such as rural businesses, as well as female and young entrepreneurs in Georgia.
“Facilitating access to underserved groups is core to EFSE, and TBC Bank is a perfect example for what can be achieved at the most micro level while positively impacting the whole economy,” said Klaus Müller, the EFSE Board’s Chairperson.
TBC Bank is Georgia’s largest financial institution, with a 39% market share by assets. The Bank became an EFSE partner in December 2015.