26 თებერვალს საინვესტიციო ფონდმა, ევროპული ფონდი სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპისთვის (EFSE), განაცხადა, რომ თავის გრძელვადიან სტრატეგიულ პარტნიორს, საქართველოს ბანკს 10-წლიანი სუბორდინირებული სესხის სახით 20 მილიონი ევროთი უზრუნველყოფს.
ინვესტიცია საქართველოს ბანკის კაპიტალის პოზიციას განამტკიცებს, რაც მას საშუალებას მისცემს, გაზარდოს მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის (MSME) განკუთვნილი სესხები. კერძოდ, ის მხარს დაუჭერს მდგრად კომპანიებს და ქალების საკუთრებაში არსებულ თუ ქალების მიერ მართულ საწარმოებს, რათა ხელი შეუწყოს საქართველოში ბიზნესის განვითარებას, გენდერულ თანასწორობასა და მდგრად განვითარებას.
„მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საქართველოს ეკონომიკაში და ჩვენ ვამაყობთ, რომ ამ ინვესტიციით მხარს ვუჭერთ ქვეყნის მდგრად და ინკლუზიურ ეკონომიკურ ზრდას — ისევე, როგორც მის ინტეგრაციას რეგიონულ და გლობალურ ბაზრებზე“, — განაცხადა EFSE-ს რეგიონულმა დირექტორმა, ოქსანა ბინზარუმ.
„ეს მექანიზმი საშუალებას გვაძლევს, გავაგრძელოთ ჩვენი მომხმარებლების მხარდაჭერა და, ამასთანავე, კაპიტალის ძლიერი პოზიცია შევინარჩუნოთ“, — აღნიშნა საქართველოს ბანკის გენერალურმა დირექტორმა, არჩილ გაჩეჩილაძემ.

On 26 February, the European Fund for Southeast Europe (EFSE) announced it was providing €20 million in a 10-year subordinated loan facility to Bank of Georgia, a long-standing strategic partner of EFSE.
The investment aims at strengthening the capital position of Bank of Georgia, enabling it to increase lending to micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs). In particular, it will support sustainable companies and those owned or managed by women to support business growth in Georgia, promote gender equality and advance sustainable development.
“MSMEs play a significant role in the Georgian economy, and we are proud to contribute with this investment to support the country’s sustainable and inclusive economic growth, as well as its integration in regional and global markets,” Oxana Binzaru, EFSE Regional Director said.
“This facility enables us to continue empowering our customers, while maintaining a strong capital position,” Archil Gachechiladze, Bank of Georgia CEO, said.