EIB Global-მა და საქართველოს ბანკმა მცირე ბიზნესის მხარდასაჭერად 50 მილიონი ევროს მოცულობის სესხის ხელშეკრულება გააფორმეს
29 დეკემბერს ევროპის საინვესტიციო ბანკმა (EIB, ევროკავშირის ბანკი) საქართველოს ბანკთან 50 მილიონი ევროს ოდენობის სესხის ხელშეკრულებაზე ხელმოწერის შესახებ განაცხადა. თანხა მცირე და საშუალო საწარმოებისა და საშუალო კაპიტალიზაციის მქონე კომპანიების მხარდაჭერას მოხმარდება.
ხელშეკრულების თანახმად, EIB და საქართველოს ბანკი სესხის სულ მცირე 30%-ს მწვანე ინვესტიციებისთვის გასცემენ. ეს EIB-ის მიერ საქართველოს ბანკის შუამავლობით გამოყოფილი პირველი სესხია, რომელიც ამ სფეროს მოხმარდება.
სესხს, რომელსაც EIB-ის ევროკავშირის მიღმა მოქმედი განყოფილება, EIB Global გამოყოფს, 120 მილიონი ევროს ოდენობის EIB-ის სესხის პროგრამის პირველი ტრანშია. ის, სავარაუდოდ, 160-ზე მეტ კომპანიას მოუტანს სარგებელს და 14, 000-ზე მეტი სამუშაო ადგილის შექმნას უზრუნველყოფს. საქართველოს ბანკი საკუთარი რესურსებიდანაც გამოყოფს იმავე მოცულობის სესხს, რითაც EIB-ის მხარდაჭერას გააორმაგებს.
სესხის მიზანია, გააუმჯობესოს ფინანსებზე ხელმისაწვდომობა მიმზიდველი პირობების მქონე გრძელვადიანი დაფინანსების ხარჯზე. კერძოდ, სესხი ხელმისაწვდომი იქნება ეროვნულ ვალუტაშიც, რაც ადგილობრივ ბიზნესს, გაცვლითი კურსის მერყეობასთან დაკავშირებულ რისკებს თავიდან აარიდებს.

The European Investment Bank (EIB, the EU bank) has signed a €50 million loan agreement with Bank of Georgia to support small and medium-sized enterprises (SMEs) and mid-caps, the EIB announced today.
Under the agreement, the EIB and Bank of Georgia will direct a minimum of 30% of the loan towards green investments. It is the first EIB loan intermediated by Bank of Georgia with such a thematic dedication.
The loan is being provided by EIB Global (the arm of the EIB working beyond the European Union) and is the first tranche of a €120 million EIB loan programme that is expected to benefit more than 160 companies and sustain over 14,000 jobs. Bank of Georgia will double the EIB commitment by lending an equivalent amount of its own resources.
The loan aims to improve access to finance with long-term funding on attractive terms and conditions, with the option to make such funding available in local currency to help businesses avoid exchange rate risks.