ევროპის კავშირი და ევროპის საინვესტიციო ბანკის ჯგუფი ქართულ ბანკებთან ერთად საქართველოში ბიზნესის განვითარებას ეხმარებიან
ევროპის საინვესტიციო ბანკმა (EIB) და ევროპის საინვესტიციო ფონდმა (EIF), რომლებსაც ერთად EIB ჯგუფი ეწოდება, დღეს საგარანტიო სამი საგარანტიო ხელშეკრულება დადეს ქართულ ბანკებთან, რომელთა მეშვეობით ქართული მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის 90 მილ
ევროპის საინვესტიციო ბანკმა (EIB) და ევროპის საინვესტიციო ფონდმა (EIF), რომლებსაც ერთად EIB ჯგუფი ეწოდება, დღეს საგარანტიო სამი საგარანტიო ხელშეკრულება დადეს ქართულ ბანკებთან, რომელთა მეშვეობით ქართული მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის 90 მილიონ ევროზე მეტი ოდენობის სესხების გაცემა უნდა მოხდეს.
ევროპის საინვესტიციო ბანკის ჯგუფმა და „თი-ბი-სი ბანკმა“ ორ საგარანტიო ხელშეკრულებაზე მოაწერეს ხელი:
1. InnovFin ხელშეკრულება ქართული მცირე და საშუალო ზომის ინოვაციური საწარმოებისა (SME) და საშუალო კაპიტალიზაციის კომპანიებისთვის, და
2. საგარანტიო ხელშეკრულება EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, რომლის მიზანიც მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის მცირე სესხების გაცემაა
InnovFin ხელშეკრულება საშუალებას მისცემს თიბისი ბანკს, გასცეს დაახლოებით  240 მილიონი ლარის (80 მილიონი ევროს) ოდენობის სესხები ინოვაციურ კომპანიებზე მომდევნო ორი წლის განმავლობაში EIF-ის მიერ წარმოდგენილი გარანტიის დახმარებით, რომელსაც მხარს უჭერს Horizon 2020, ევროკავშირის  კვლევისა და ინოვაციების ჩარჩო-პროგრამა. InnovFin საგარანტიო ხელშეკრულება თიბისი ბანკის მიერ გაცემული თითოეული სესხის 50%-ს ფარავს.
მოსალოდნელია, რომ EU4Business ინიციატივის ფარგლებში მეორე საგარანტიო ხელშეკრულება განაპირობებს დამატებით დაახლოებით 42 მილიონი ლარის (14 მილიონი ევროს) ოდენობის დაფინანსების გამოყოფას, რომლითაც  მცირე და საშუალო ზომის ინოვაციური საწარმოებისთვის  მცირე სესხების გაცემა უნდა მოხდეს, რითაც საქართველოში სამუშაო ადგილების და ახალი ბიზნეს-შესაძლებლობებისთვის მხარდაჭერა მოხდება. აღნიშნული გარანტია დაფინანსებულია ევროკავშირის  მიერ სამეზობლო საინვესტიციო მექანიზმის მეშვეობით ბიზნეს-ინიციატივის ფარგლებში.  გარანტია ფარავს თიბისი ბანკის მიერ გაცემული თითოეული სესხის 70%-ს.
მესამე ხელშეკრულება ევროპის საინვესტიციო ბანკმა კრედო ბანკთან დადო დაახლოებით 12 მილიონი ლარის (5 მილიონი ა.შ.შ. დოლარის) ოდენობის საკრედიტო ხაზის შესახებ, რომლითაც ქართული მიკრო და მცირე საწარმოებების პროექტების მხარდაჭერა მოხდება (საუბარია ისეთ ბიზნესებზე რომლებშიც ათი ან ათზე ნაკლები თანამშრომელია დასაქმებული), ამ შემთხვევაში განსაკუთრებული აქცენტი რაიონებში მდებარე საწარმოებზე გაკეთდება.
ეს ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ საქართველოში განხორციელებული პირველი მიკროსაფინანსო ინვესტიციაა, რომელსაც იგი კრედო ბანკის მეშვეობით ახორციელებს.   საკრედიტო ხაზი მიკრო მეწარმეებზე იქნება მიმართული, მათ შორის თვითდასაქმებულ პირებზე, კერძო მეწარმეებზე და მიკრო-სამეწარმეო ჯგუფებზე, განსაკუთრებული აქცენტი ქალ ბენეფიციარებზე გაკეთდება. როგორც EU4Business ინიციატივის ნაწილი, აღნიშნული პროექტი ნაწილობრივ ევროკავშირის სამეზობლო საინვესტიციო მექანიზმის მიერ არის დაფინანსებული.
„ევროპის საინვესტიციო ბანკის ამ პირველი ინვესტიციით, რომლითაც საქართველოში მიკროსაფინანსო აქტივობების მხარდაჭერა ხდება, ევროკავშირის ბანკი ისეთ მსესხებლებზე გააკეთებს აქცენტს როგორებიცაა თვითდასაქმებული პირები, კერძო მეწარმეები და მიკრო სამეწარმეო ჯგუფები, განსაკუთრებული ყურადღება ქალ ბენეფიციარებზე გაკეთდება. რა თქმა უნდა ეს საქართველოში მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის ფინანსებზე წვდომას გააუმჯობესებს, რითაც ეკონომიკურ ზრდას და სამუშაო ადგილების შექმნას კიდევ უფრო შეეწყობა ხელი. ამავე დროს ჩვენ ვიძლევით გარანტიას, რომელიც ინოვაციური მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების ზრდას დააჩქარებს და მათ კონკურენტუნარიანობას გაზრდის.“ განაცხადა EIB-ის ვიცე-პრეზიდენტმა ვაზილ ჰუდაკმა, რომელიც საქართველოში განხორციელებულ ოპერაციებზეა პასუხისმგებელი.
„ევროპის კავშირი როგორც საკუთარ წევრ სახელმწიფოებში ისე აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში ინოვაციური მცირე და საშუალო საწარმოების ხელშეწყობას აგრძელებს. ის ფაქტი რომ ამიერიდან საქართველოში არსებული მცირე და საშუალო ზომის საწარმოები ევროკავშირის გარანტიით გაცემული 94 მილიონი ევროს ოდენობის სესხებით ისარგებლებენ სწორედ ამისი დადასტურებაა. ინოვაცია და განსაკუთრებით ძლიერი მცირე და საშაულო ზომის საწარმოები როგორც საქართველოში ისე ევროკავშირში ეკონომიკური ზრდისთვის გადამწვეტ როლს ასრულებენ.“ განაცხადა კვლევის, მეცნიერების და ინოვაციის საკითხებში ევროკომისარმა კარლოს მოედაშმა.
“მივესალმები ამ ორი საგარანტიო ხელშეკრულების გაფორმებას საქართველოში. თიბისი ბანკი წამყვანი ქართული ბანკია, რომელიც განსაკუთრებულ აქცენტს მცირე და საშუალო საწარმოების და საშუალო კაპიტალიზაციის მქონე კომპანიებზე აკეთებს. დღევანდელი შეთანხმება საშუალებას მისცემს ბანკს, განავრცოს საკუთარი ფინანსური საქმიანობა ქართული კომპანიების სასარგებლოდ“ - განაცხადა EIF-ის პრეზიდენტმა პიერ ლუიჯი გილიბერტმა დოკუმენტებზე ხელმოწერის კომენტირებისას.
,,ორი საგარანტიო ხელშეკრულების გაფორმება მნიშვნელოვანი ქვაკუთხედია ევროპის საინვესტიციო ბანკთან ჩვენს პარტნიორობაში. პროდუქტების ზომა და სტრუქტურა საშუალებას მისცემს თიბისი ბანკს, დააჩქაროს ქართული მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების და საშუალო კაპიტალიზაციის მქონე კომპანიების დაფინანსება საკრედიტო რისკის შემცირების გზით. ქართულ ფინანსურ სექტორში საგარანტიო საშუალებების დანერგვა მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ეკონომიკის შემდგომი ზრდის და მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების განვითარების ხელშეწყობისთვის. მოხარულნი ვართ, გავაგრძელოთ ჩვენი წარმატებული პარტნიორობა EIB და EIF-თან ამ ინოვაციური პროდუქტების დანერგვით და ველით კიდევ უფრო მეტ ხელშეკრულებებს მომავალში.“ განაცხადა თიბისი ბანკის გენერალურმა დირექტორმა ვახტანგ ბუცხრიკიძემ.
ბ–ნმა ზაზა ფირცხელავამკრედოს აღმასრულებელმა დირექტორმა განაცხადა: „პატივი გვაქვს ოფიციალურად გავაფორმოთ თანამშრომლობა ევროპის საინვესტიციო ბანკთან. 2017 წელი გამორჩეული იყო კრედო ბანკის ისტორიაში. ჩვენი საერთაშორისო დამფუძნებლების მხარდაჭერით, მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია კრედო საბანკო ინდუსტრიას შეუერთდა და კრედო ბანკად ტრანსფორმირდა. საქართველოს აგრო სექტორში მოღვაწე მიკრო და მცირე ბიზნესებზე ფოკუსირება კვლავ რჩება კრედო ბანკის მთავარ პრიორიტეტად. შესაბამისად, ევროპის საინვესტიციო ბანკთან თანამშრომლობა არის აღნიშნული ბიზნესების მომავალი განვითარებისა და დამატებითი სამუშაო ადგილების შექმნისკენ გადადგმული უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯი.  დარწმუნებული ვართ, რომ ჩვენი ძალისხმევით, ეს პარტნიორობა იქნება მაქსიმალურად ღირებული პროექტის ყველა მონაწილესთვის“.
წელს ევროპის საინვესტიციო ბანკი საქართველოში საქმიანობის დაწყებიდან მე-10 წლისთავს აღნიშნავს, ამ პერიოდში სულ 21 პროექტი იქნა განხორციელებული, რომელთა საერთო ოდენობა 1.6 მილიარდ ევროს შეადგენს. ევროპის საინვესტიციო ბანკის დაფინანსების კუთხით საქართველო აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის მეორე ადგილზე იმყოფება. ევროპის საინვესტიციო ბანკს საქართველოში შემდეგი პრიორიტეტები გააჩნია: ადგილობრივი კერძო სექტორის გაძლიერება, განსაკუთრებით ვაჭრობის და მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების კუთხით და ასევე სოციალური, ეკონომიკური, სატრანსპორტო და ენერგო ინფრასტრუქტურის განვითარება.
ევროპის საინვესტიციო ფონდის შესახებ: ევროპის საინვესტიციო ფონდი (EIF) ევროპის საინვესტიციო ბანკის ჯგუფის ნაწილია. მის ძირითად მისიას ევროპის მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების მხარდაჭერა წარმოადგენს, რაც მათთვის ფინანსებზე წვდომის ხელშეწყობით უნდა მოხდეს.  ევროპის საინვესტიციო ფონდი ვენჩურულ და ზრდის კაპიტალებს, გარანტიებს და მიკროსაფინანსო ინსტრუმენტებს ქმნის და ანვითარებს, რომლებიც ბაზრის ამ სეგმენტზეა ფოკუსირებული, ამ კონტექსტში ევროპის საინვესტიციო ფონდი ევროკავშირის იმ ამოცანების განხორციელებას უწყობს ხელს, რომლებიც ინოვაციაზე, კვლევაზე და განვითარებაზე, მეწარმეობაზე, ზრდაზე და დასაქმებაზეა მიმართული.
ევროპის საინვესტიციო ბანკი ევროკავშირის გრძელვადიანი სასესხო ინსტიტუციაა, რომელსაც ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები ფლობენ. ევროკავშირის პოლიტიკის მიზების განხორციელების მიზნით, ის სწორი ინვესტიციებისთვის გრძელვადიან დაფინანსებას გამოყოფს.
EU4Business-ის შესახებ:EU4Business წარმოადგენს ევროკავშირის ინიციატივას, რომელიც ეხმარება მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებს აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონის ექვს ქვეყანაში (სომხეთში, აზერბაიჯანში, ბელორუსში, საქართველოში, მოლდოვეთის რესპუბლიკაში და უკრაინაში), სრულად მოახდინონ საკუთარი პოტენციალის რეალიზება და ხელი შეუწყონ ეკონომიკურ ზრდას. EU4Business პროგრამები ხორციელდება ისეთი პარტნიორების მიერ, როგორიცაა ევროპული საინვესტიციო ბანკი (EIB) და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD), რათა გზა გაუხსნან მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების უზარმაზარ პოტენციალს რეგიონში, რაც ეკონომიკურ ზრდას და სამუშაო ადგილების შექმნას შეუწყობს ხელს. დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებ-გვერდს: http://www.eu4business.eu
ევროკავშირის შეთანხმება ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ (DCFTA)-ს ინიციატივის აღმოსავლეთ პროგრამა: EIB ჯგუფის და ევროკავშირის ერთობლივი ძალისხმევა DCFTA ინიციატივის აღმოსავლეთ პროგრამის ფარგლებში მიზნად ისახავს ეკონომიკური განვითარების გაძლიერებას ქვეყნებში, რომლებმაც ასოცირების შეთანხმებები გააფორმეს ევროკავშირთან, კერძოდ, აღნიშნული ითვალისწინებს საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში ფინანსური და ტექნიკური დახმარების გაწევას მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის. ევროკავშირი მხარს უჭერს კერძო სექტორის განვითარებას აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში საკუთარი EU4Business ინიციატივის ფარგლებში მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის ზრდის გზით, აუმჯობესებს ბიზნეს-გარემოს, ასევე საკონსულტაციო მომსახურებას უწევს ადგილობრივ ბიზნესებს.

EIB Group joined forces with local Banks to support businesses in Georgia
The European Investment Bank (EIB) and the European Investment Fund (EIF) – jointly the EIB Group – on 29 November signed guarantee agreements with TBC Bank in Georgia to support the equivalent of over €90 million of lending to Georgian small and medium-sized enterprises (SMEs), in the framework of the EU4Business initiative. The EIB also signed its first microfinance investment in the country, thanks to a US$5 million credit line with Credo Bank to support projects by Georgian micro and small enterprises (MSEs – business with less than ten employees), particularly in rural areas.
Agreement with TBC Bank
The European Investment Bank Group and TBC Bank signed two guarantee agreements:
1. an InnovFin agreement for innovative Georgian small and medium-sized enterprises (SMEs) and small mid-cap companies, and
2. a guarantee agreement under the EU4Business initiative targeting small loans to SMEs.
The InnovFin agreement will enable TBC Bank to provide up to €80 million of loans to innovative companies over the next two years with the support of a guarantee provided by the EIF, backed by Horizon 2020, the EU Framework Programme for Research and Innovation. The InnovFin guarantee agreement covers 50% of each loan disbursed by TBC Bank.
The second guarantee transaction under the EU4Business initiative is expected to unlock an additional €14 million financing specifically for small loans to SMEs, to sustain jobs and create new business opportunities in Georgia. This guarantee facility is funded by the European Union (EU) through the Neighbourhood Investment Facility under the EU4Business initiative. The guarantee covers 70% of each loan disbursed by TBC Bank.
Agreement with Credo Bank
The EIB also signed a US$5 million credit line with Credo Bank to support projects by Georgian MSEs, particularly in rural areas.
This is EIB’s first microfinance investment in Georgia and via Credo bank, the credit line will target micro-entrepreneurs including self-employed individuals, sole-proprietorships and micro-entrepreneur groups with a focus on women beneficiaries. As a part of the EU4Business initiative the operation is partially financed by the Neighbourhood Investment Facility of the European Union.
“With this EIB’s first investment supporting microfinance activities in Georgia, the EU Bank will target borrowers including self-employed individuals, sole-proprietorships and micro-entrepreneur groups with a focus on women beneficiaries”; said Vazil Hudák, EIB Vice-President responsible for operations in Georgia. ”Certainly, this will improve the access to finance of SMEs in Georgia and thus contribute more to growth and job creation. At the same time, we provide a guarantee which will help to accelerate innovative SMEs and allow them to be more competitive”.
Carlos Moedas, European Commissioner for Research, Science and Innovation, said: “The European Union is committed to boosting innovative SMEs both in its Member States and in the Eastern Partnership countries. The fact that SMEs in Georgia will now benefit from additional €94 million in EU-guaranteed loans is testament to that. Innovation, and especially a strong SME sector, are crucial for economic growth both in Georgia and in the EU.”
Commenting on the signature, the EIF’s Chief Executive, Pier Luigi Gilibert, said: “I welcome the signature of these two guarantee agreements in Georgia. TBC Bank is a leading Georgian bank with a strong focus on lending to SMEs and small mid-caps. Today’s agreement will enable the Bank to expand its financing activities, benefitting Georgian companies.”
Vakhtang Butskhrikidze, Director Chief Executive Officer of TBC Bank, said: “The signing of the two guarantee agreements mark a significant milestone in our partnership with the European Investment Bank Group. The size and the structure of the products will allow TBC Bank to accelerate financing of Georgian MSME and small mid-caps through reducing credit risk. Introduction of guarantee facilities to Georgian financial sector is an important trigger to foster further growth of the economy and support MSME development. We are delighted to continue our successful partnership with EIB and EIF with the introduction of these innovative products and look forward to more transactions in the future”.
Mr. Zaza Pirtskhelava, Credo’s CEO, stated: “It is our honour to officially commence partnership with European Investment Bank. 2017 has been a remarkable year in Credo Bank’s history, with the support of our international shareholders, microfinance organization Credo entered banking industry.  Focus on micro and small businesses in agriculture sector remains one of our top priorities. Therefore, cooperation with European Investment Bank (EIB) is an important step to further support the development of those businesses and create additional employment capabilities. We look forward to contribute our effort to make the cooperation as valuable as possible”.
This year the EIB is celebrating ten years anniversary of its operations in Georgia, with a total amount of EUR 1.6bn signed for 21 projects. Georgia is the second most important recipient of EIB funding among the Eastern Partnership countries. The priorities for EIB support in the country are: the strengthening of the local private sector, in particular trade and SME, and the development of social and economic as well as transport and energy infrastructure.
Background information:
About the EIF
The European Investment Fund (EIF) is part of the European Investment Bank group. Its central mission is to support Europe’s micro, small and medium-sized businesses (SMEs) by helping them to access finance. The EIF designs and develops venture and growth capital, guarantees and microfinance instruments which specifically target this market segment. In this role, the EIF fosters EU objectives in support of innovation, research and development, entrepreneurship, growth, and employment.
The European Investment Bank is the long-term lending institution of the European Union owned by the EU Member States. It makes long-term finance available for sound investment in order to contribute towards EU policy goals.
About EU4Business:
EU4Business is an EU initiative that helps SMEs in the six countries of the Eastern Partnership region (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine) to realise their full potential and boost economic growth. EU4Business programmes are being implemented by partners such as the European Investment Bank (EIB) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) to unlock the huge potential of SMEs in the region, thus boosting economic growth and creating jobs.
DCFTA Initiative East Programme
The EIB Group joins forces with the European Union under the DCFTA Initiative East Programme aiming to strengthen economic development in the countries which have signed Association Agreements with the EU – namely Georgia, Moldova and Ukraine – by providing financial and technical support targeted at SMEs in these three countries. The EU supports private sector development in the Eastern Partnership countries through its EU4Business initiative by way of enhancing access to finance for SMEs, improving business environment as well as providing advisory services to local businesses.