ENPARD საქართველოს სოფლების განვითარებისთვის თანაინვესტირების გრანტებს გასცემს
ევროკავშირმა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO) სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) ფარგლებში ახალი საგრანტო პროგრამა დაიწყეს.
თანამონაწილეობრივი ინვესტიციების ხარჯზე გაცემული ინდივიდუალური გრანტები მიზნად ისახავს სოფლის მეურნეობის სფეროში პროდუქტიულობის გაუმჯობესებას, პროდუქციის ხარისხის ამაღლებას და სარეალიზაციო პოტენციალის გაზრდას. ინიციატივა, ამასთან, სოფლის მეურნეობის ღირებულების ჯაჭვებში კავშირების გაძლიერებასაც შეუწყობს ხელს.
კონკურსის დაფინანსება განკუთვნილია ფერმერებისთვის, კოოპერატივებისთვისა და მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის, რომლებიც ლაგოდეხის, დედოფლისწყაროს, თეთრიწყაროს, ახალქალაქის, ბორჯომის, ყაზბეგის, ქედასა თუ ხულოს მუნიციპალიტეტებში ეწევიან საქმიანობას. გორის მუნიციპალიტეტი კი სპეციალურ საგრანტო კატეგორიაშია მოთავსებული.
პროგრამის ფარგლებში ფერმერებს ისეთ აღჭურვილობაში შეუძლიათ ინვესტირება, როგორიცაა ნულოვანი დამუშავების სათესი (მარცვლეულისთვის), წვეთოვანი სარწყავი სისტემა, ტრაქტორები და სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეები (ვაშლისთვის).

The EU and FAO have opened a new Agricultural grant programme under ENPARD, the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development.
Individual grants in support of co-investments will be aimed at improving the productivity, quality and marketability of agricultural products, as well as strengthening linkages in agricultural value chains.
The competition will provide funding to farmers, cooperatives and SMEs whose farms and businesses operate in Lagodekhi, Dedoplistskaro, Tetriskaro, Akhalkalaki, Borjomi, Kazbegi, Keda, and Khulo municipalities. Gori municipality is in a special grant category.
Under this programme, farmers can invest in equipment such as no-till planters (for cereals), drip irrigation system, tractors, and anti hail nets (for apples).