მეწარმეებისთვის ამოქმედდა საიტები, რომლებიც ევროკავშირის მხარდაჭერის მიღებაში დაგვეხმარება
ევროპის კომისიამ გახსნა ახალი საიტი - EU4Business, სადაც მოცემულია დეტალური ინფორმაცია ევროკავშირის მიერ სომხეთის, აზერბაიჯანის, ბელარუსის, საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინის მცირე და საშუალო საწარმოების მხარდაჭერის შესახებ.
მთავარი საიტი მოქმედებს როგორც „ერთი ფანჯარა“ ინიციატივის ყველა პარტნიორისა და მონაწილისთვის. მასში წარმოდგენილია მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერის შედეგები  თითოეულ ქვეყანაში, დეტალური სტატისტიკა , რომელიც დაყოფილია სფეროების და ინსტრუმენტების მიხედვით, პროექტების პორტფელი , წარმატების ისტორიები , სტრუქტურირებული ქვეყნის და დახმარების ტიპის მიხედვით. საერთო საიტზე შეგიძლიათ ნახოთ, თითოეულ ქვეყანაში რომელი ინსტრუმენტები მუშაობს და შედეგებიც შეადაროთ.
EU4Business-მა ასევე წარმოადგინა თითოეული ქვეყნისთვის განკუთვნილი საიტები, რომლებიც ორიენტირებულია მეწარმეებზე (სომხეთი, აზერბაიჯანი , ბელარუსი , საქართველო , მოლდოვა , უკრაინა). როგორ მივიღოთ კრედიტი ან გრანტი ბიზნესის განვითარებისათვის, და რომელ ბანკში უფრო მარტივი პროცედურებია? ვის მივმართოთ კონსულტაციისთვის ექსპორტირების დასაწყებად? როგორ მივიღოთ მონაწილეობა საერთაშორისო გამოფენაში ან საგანმანათლებლო სემინარში ახალი კლიენტების და პარტნიორების მოსაზიდად? თითოეულ ადგილობრივ საიტზე მეწარმეებს რამდენიმე წუთში შეუძლიათ გაიგონ, როგორ დაეხმარება ევროკავშირი მათ ბიზნესს - ნაცვლად იმისა, რომ ნაწილ-ნაწილ მოიძიონ ინფორმაცია სხვადასხვა რესურსებიდან. ასევე შეგიძლიათ აიმაღლოთ მოტივაცია იმ საწარმოების პოზიტიური გამოცდილების მაგალითზე, რომლებიც უკვე თანამშრომლობენ ევროკავშირთან, თვალყური ადევნოთ მნიშვნელოვან მოვლენებს და ნახოთ რა კეთდება ქვეყანაში ბიზნესის განვითარებისთვის.
ჩვენ მხარს ვუჭერთ ინფორმაციულად განსხვავებულ აუდიტორიას - მეწარმეებს, დონორებს, რომლებთანაც ვთანამშრომლობთ, ბიზნესის მხარდამჭერ ორგანიზაციებს. ყველა მათგანს  სხვადასხვა სახის ინფორმაცია აინტერესებს: მეწარმისთვის ბევრად უფრო მნიშვნელოვანია იცოდეს, ვის უნდა მიმართოს კრედიტის მისაღებად, ვიდრე რა კავშირია გაცემულ სესხებსა და სამუშაო ადგილების ზრდას შორის მთელს რეგიონში. თუმცა, ასეთი ციფრები მნიშვნელოვანია, მაგალითად, ევროკავშირის პარტნიორებისა და ფინანსური ორგანიზაციებისთვის”, - განმარტავს მარკ ჰელერი, EU4Business-ის პროექტის ხელმძღვანელი. მისივე თქმით, საიტები გაიყო, რათა მაქსიმალურად სასარგებლო ყოფილიყო თითოეული დაინტერესებული ჯგუფისთვის. ახლა ისინი უფრო მკაფიოდ ასახავენ, თუ რა პოტენციალი აქვს ევროკავშირის მხარდაჭერას ქვეყანაში და მეწარმეებს შეუძლიათ სრულად ისარგებლონ ამ ინფორმაციით.
EU4Business-ის ბოლო წლიური ანგარიშის თანახმად , 2019 წელს პროგრამა 78 000-ზე მეტ კომპანიას დაეხმარა სომხეთში, აზერბაიჯანში, ბელარუსში, საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში.

The European Commission has launched a new EU4Business portal that provides information on the scope of EU support to small- and medium-sized businesses in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine.
The central page of the portal gives an overview of how the programme works, and additional six country pages in local languages provide entrepreneurs with up-to-date information on exactly how they can benefit from the EU4Business initiative.
“The COVID-19 crisis is a real challenge for businesses in the region. It is essential we invest in the private sector – especially small- and medium-sized enterprises, which are the backbone of our partner countries’ economies – in order to build back better. Doing so, we support the creation of jobs and opportunities for citizens across the Eastern Partnership,” said Lawrence Meredith, Director for Neighbourhood East and Institution-Building, DG NEAR, European Commission.
In the past year, the EU increased its support to the private sector in the Eastern Partnership countries to help them deal with the consequences of the COVID-19 pandemic. EU4Business helps to mobilise additional funding for companies together with international financial institutions, and assists businesses with getting better access to existing loan facilities.
Based on the most recent EU4Business annual report, over 78,000 companies received assistance under the initiative in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine in 2019.
“Via the new website, we provide information for different audiences, such as SMEs, donor organisations that we cooperate with, and specific institutions in each country that help promote the support,” EU4Business Team Leader Mark Hellyer explains.
Some of the success stories that are featured on the website include Moldovan honey-makers upgrading their production, or a small town in Georgia developing a ChatBot to keep businesses well-informed during COVID-19 times; the Azerbaijani family who started their dried fruit business from scratch in less than a year, or the Ukrainian blueberry growers going co-op; the Belarusian children’s clothing brand that doubled its customer base, or an innovative business centre in Armenia helping SMEs grow.