ევროკავშირმა და საქართველომ ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული დაძმობილების პროექტი, „საქართველოს ბაზარზე ზედამხედველობის სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერება“, დაიწყეს.
პროექტის მიზანია, ხელი შეუწყოს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ხელმოწერილი ასოცირების შეთანხმების (AA)/ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებისა (DCFTA) და ბაზრის ზედამხედველობის სფეროში ენერგეტიკული თანამეგობრობის ხელშეკრულებით განსაზღვრული ვალდებულებების ეფექტიანად შესრულებას.
დაძმობილების პროექტის ექსპერტები  ქართველ პარტნიორებს ევროკავშირში არსებული რეგულირების საუკეთესო პრაქტიკისა და ქვეყანაში არსებული გარემოებების გათვალისწინებით დაეხმარებიან  საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტის შემუშავებაში.
პროექტის ექსპერტები ასევე ჩაატარებენ ტრენინგებს  ევროკავშირის ბაზარზე ზედამხედველობის სფეროში არსებული დირექტივების მთავარ საკითხებზე. ტრენინგები დაახლოების პროცესის დაუბრკოლებლად წარმართვას და  საქართველოს ბაზარზე ზედამხედველობის სააგენტოსა და შესაბამისი დაინტერესებული მხარეების (ბიზნესი, მომხმარებლები) გარდამავალი პროცესისთვის მომზადებას შეუწყობს ხელს.
პროექტს ახორციელებს ლიეტუვის რესპუბლიკის მომხმარებელთა უფლებების დაცვის სახელმწიფო უწყება (SCRPA), პოლონეთის კონკურენციისა და მომხმარებელთა დაცვის სამსახურთან (UOKiK) და გერმანიის ეკონომიკისა და კლიმატის დაცვის ფედერალურ სამინისტროსთან (BMWK) პარტნიორობით.

The EU and Georgia have launched an EU-funded Twinning project on ‘Advancing the Capacities of the Market Surveillance Agency of Georgia’.
The overall objective of the project is to support the further and effective fulfilment of the obligations prescribed in the EU-Georgia Association Agreement (AA) / Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) and Energy Community Treaty in the field of market surveillance.
Within the EU Twinning project, the Twinning experts will support Georgian partners in drafting a package of legislative amendments considering best EU regulatory practices as well as the national circumstances in Georgia.
To ensure a smooth approximation process and prepare the Georgian market surveillance agency and relevant stakeholders (business and consumers) for the challenges of the transitional process, the experts will hold training on the key topics of the EU market surveillance directives.
The project is being implemented by the State Consumer Rights Protection Authority of the Republic of Lithuania (SCRPA) in partnership with the Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK), Poland, and the Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action (BMWK), Germany.