2019 წლის 28 ივნისს ბრიუსელში EU4Business გენერალური ასამბლეის მესამე შეხვედრა გაიმართა. იგი მიეძღვნა EU4Business ინიციატივის მე-10 წლისთავს. ამ უმაღლესი დონის შეხვედრაზე EU4Business-ის სამდივნომ გენერალურ ასამბლეას ბოლო ათი წლის შედეგები გააცნო და 2018 წლის მიღწევებზე ისაუბრა.
2019 წლის გენერალურმა ასამბლეამ უნიკალური შესაძლებლობა მისცა 83 მონაწილეს, რომელთა შორის იყვნენ აღმოსავლეთის პარტნიორობის ექვსი ქვეყნის უმაღლესი დონის წარმომადგენლები, EU4Business-ის შემსრულებლები და ევროპული კომისია, ერთმანეთისთვის გაეზიარებინათ EU4Business-ის პროგრამებისა და პროექტების განხორციელების გამოცდილება. მონაწილეებმა ისაუბრეს იმ მხარდაჭერაზე, რომელიც EU4Business-მა გასწია მცირე და საშუალო საწარმოების არსებულ საჭიროებათა დაკმაყოფილებისა და აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების მიმდინარე ეკონომიკური განვითარების მიზნით. მათ ასევე ისაუბრეს მიღწეული წარმატებებისა და მიღებული გამოცდილების შესახებ. შეხვედრის მონაწილეები ბოლო ათი წლის მანძილზე EU4Business ინიციატივის წარმატებით განხორციელებაზე საუბრისას აქცენტს წინსვლის გზებზეც აკეთებდნენ. EU4Buisiness-ის, როგორც ევროკომისიის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივის, განმტკიცების მიზნით ათი წლის თავზე ჯერ კიდევ ბევრია სასწავლი და გასაკეთებელი.
2009 წლიდან მოყოლებული, ათი წლის მანძილზე, EU4Business მუდმივად ვითარდებოდა, რათა შესაბამისობაში ყოფილიყო ევროკავშირის სტრატეგიულ პრიორიტეტებთან და ადეკვატურად აესახა აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებში მცირე და საშუალო საწარმოების სექტორის საჭიროებები. დღეს EU4Business-ის 49 პროექტის პორტფელი 417 მილიონ ევროს შეადგენს, რის შედეგადაც EU4Business-ის საერთო ბიუჯეტმა 3 მილიარდ ევროს გადააჭარბა.
EU4Business-ის მიღწევების პრეზენტაცია
ასამბლეა გახსნა ნიკოლას ცენდროვიჩმა (კეთილმეზობლობისა და გაფართოების მოლაპარაკებების საკითხების გენერალური დირექტორატი, DG NEAR), რომელმაც გამოსვლის დასაწყისშივე ხაზი გაუსვა ბოლო ათი წლის მანძილზე აღმოსავლეთის პარტნიორობის მნიშვნელობას ევროკავშირსა და აღმოსავლეთ მეზობელ ქვეყნებს შორის ურთიერთობის განმტკიცების საქმეში და მის ძირითად მიზნებს; მან ასევე ისაუბრა 2020 წლის შედეგებზე, რომელთა საფუძველზეც შესაძლებელი გახდა ინიციატივის წინსვლის შეფასება.
პირველ სხდომაზე EU4Business-ის სამდივნოს გუნდის ლიდერმა დოქტორ ჯულია ჯაროვამ (EY) EU4Business-ის საიუბილეო ანგარიში წარმოადგინა, რომლის ფარგლებშიც მოკლედ მიმოიხილა ინიციატივის გზა დაწყების დღიდან, ანუ 2009 წლიდან დღემდე. EU4Business-ის ბოლო ათი წლის მიღწევებით ყველაფერი ნათელი ხდება, რაც გვაძლევს ინიციატივის მე-10 წლისთავის საზეიმოდ აღნიშვნის შესანიშნავ საბაბს.
გაშუქდა EU4Business-ის ბოლო ათი წლის 10 უმნიშვნელოვანესი მიღწევა:
1. 49 პროექტი ევროკავშირის 417 მილიონი ევროს დაფინანსებით, რომელთაც მოიზიდეს EU4Business-ის ბიუჯეტის 3 მილიარდ ევროზე მეტი თანხა;
2. აღმოსავლეთის პარტნიორობის ექვსი ქვეყნის 85 000-ზე მეტმა მცირე და საშუალო საწარმომ მიიღო მხარდაჭერა;
3. 120 000-ზე მეტი სესხი გაიცა დაახლოებით 80 000 მცირე და საშუალო საწარმოზე;
4. მცირე და საშუალო საწარმოებს გადაეცა 2,5 მილიარდ ევრომდე თანხის სესხები;
5. დღეის მდგომარეობით, სესხების 50%-ზე მეტი ადგილობრივ ვალუტაშია გაცემული;
6. ევროკავშირის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) მექანიზმით გათვალისწინებული დაფინანსება შეადგენს 194,5 მილიონ ევროს, რამაც მოიზიდა 2,5 მილიარდი ევრო;
7. მხარდაჭერა შეეხო 250 000-ზე მეტ სამუშაო ადგილს მცირე და საშუალო საწარმოებში და 34 000-ზე მეტი ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა EU4Business-ის დახმარებით;
8. პროგრამის „ქალები ბიზნესში“ ფარგლებში 60 მილიონ ევროზე მეტი გაიცა დაახლოებით 7250 მცირე და საშუალო საწარმოზე, რომელთა ხელმძღვანელებიც ქალები არიან;
9. თითქმის 77 000 ადამიანმა გაიარა ტრენინგი და 57 000-ზე მეტი ესწრებოდა ინიციატივის ფარგლებში ორგანიზებულ ღონისძიებებს;
10. ექვსივე პარტნიორ ქვეყანაში მიღებული იქნა 72 ახალი კანონი და შემუშავებულია დამატებით 137 კანონი.
დოქტორმა ჯულია ჯაროვამ ასევე აღნიშნა, რომ ბოლო ათი წლის მანძილზე ამ 10 მნიშვნელოვანი მიღწევის გარდა, ადგილი ჰქონდა არაპირდაპირ ზემოქმედებასაც, რომელიც არანაკლებ მნიშვნელოვანია. კერძოდ, მცირე და საშუალო საწარმოების წილი მშპ-ში მნიშვნელოვნად გაიზარდა, რაც იმის დასტურია, რომ EU4Business ინიციატივა წარმატებით ემსახურება პარტნიორ ქვეყნებში მცირე და საშუალო საწარმოების სექტორის განვითარების მიზანს. EU4Business-მა ასევე მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა აღმოსავლეთის პარტნიორობის მცირე და საშუალო საწარმოების გაუმჯობესების საქმეში. დღეს რეგიონის ყველა ქვეყანაში მოქმედებს მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარების პოლიტიკა და ყველა მათგანს გააჩნია მცირე და საშუალო საწარმოების სპეციალიზებული სააგენტოები თუ დამხმარე ორგანოები.
დილის მეორე შეხვედრაზე EU4Business-ის სამდივნომ წარმოადგინა 2019 წლის EU4Business-ის წლიური ანგარიში, რომლის ფარგლებშიც განიხილა 2018 წლის ძირითადი მიღწევები. 2018 წელს განხორციელებული ყველა პროექტისა და პროგრამის ფარგლებში მიღწეული შედეგების ანალიზისას EU4Business-ის სამდივნომ ხაზი გაუსვა ინიციატივის მნიშვნელოვან მიღწევებს და მის მზარდ იმპულსს:
• 6024 მცირე და საშუალო საწარმომ მიიღო სესხები მონაწილე ფინანსური დაწესებულებებიდან და საერთაშორისო ფინანსური დაწესებულებებიდან EU4Business-ის მიერ დაფინანსებული პროგრამების ფარგლებში.
• 960-ზე მეტმა მცირე და საშუალო საწარმომ მიიღო სესხები მონაწილე ფინანსური დაწესებულებებიდან და საერთაშორისო ფინანსური დაწესებულებებიდან DCFTA პროგრამების ფარგლებში.
• 4870 მცირე და საშუალო საწარმომ, რომელთაც ქალები ხელმძღვანელობენ, მიიღო სესხები მონაწილე ფინანსური დაწესებულებებიდან და საერთაშორისო ფინანსური დაწესებულებებიდან EU4Business-ის მიერ დაფინანსებული პროგრამების ფარგლებში.
• მონაწილე ფინანსური დაწესებულებებისა და საერთაშორისო ფინანსური დაწესებულებების მიერ მცირე და საშუალო საწარმოებზე გაცემულმა სესხებმა გადააჭარბა 315 მილიონ ევროს.
• DCFTA პროგრამის ფარგლებში მცირე და საშუალო საწარმოებზე გაცემულმა სესხებმა შეადგინა დაახლოებით 192 მილიონი ევრო.
• მცირე და საშუალო საწარმოების ადგილობრივ ვალუტაში გადაკრედიტების მიზნით მონაწილე ფინანსური დაწესებულებების სესხების/გარანტიების/კაპიტალდაბანდებების თანხამ 220 მილიონი ევრო შეადგინა. ამჟამად ადგილობრივ ვალუტაში გაცემული სესხები შეადგენს ინიციატივის ფარგლებში გაცემული სესხების 50%-ს.
• მცირე და საშუალო საწარმოების, კერძო ფინანსური ინიციატივისა და ბიზნესის მხარდაჭერის პროგრამის 8 500-ზე მეტ ადამიანს ჩაუტარდა ტრენინგი და წვრთნა და 27 000 დაესწრო ღონისძიებებს, რომლებიც ორგანიზებული იყო EU4Business-ის ფარგლებში.
• 290 ქალმა მეწარმემ გაიარა ტრენინგი EU4Business-ის დაფინანსებული პროგრამების ფარგლებში.
• მხარდაჭერა შეეხო 66 000-ზე მეტ სამუშაო ადგილს და შეიქმნა 6000-მდე ახალი სამუშაო ადგილი.
• DCFTA პროგრამით, მხარდაჭერა შეეხო 38 000-ზე მეტ სამუშაო ადგილს მცირე და საშუალო საწარმოებში და შეიქმნა 2440-მდე ახალი სამუშაო ადგილი EU4Business ინიციატივის ფარგლებში.
გენერალური ასამბლეის მონაწილეებს წარმოუდგინეს დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციების შედეგები, კერძოდ, მცირე და საშუალო საწარმოების ფოკუს-ჯგუფებისა და EU4Business-ის სამდივნოს მიერ 2019 წლის აპრილის თვეში ორგანიზებული EU4Business-ის ეროვნული მრგვალი მაგიდების შედეგები. ქვეყნის მასშტაბით ჩატარებულ აღნიშნულ ღონისძიებებზე იმსჯელეს EU4Business-ის სამომავლო ნაბიჯებზე და მათში მონაწილეობა 250 მონაწილემ მიიღო. მსჯელობის ძირითადი მომენტები შეეხო მხარდაჭერის შემდეგ სფეროებს, რომლებიც საჭიროებს განსაკუთრებულ ყურადღებას მომავალში:
• ევროკავშირის ბაზრებზე აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების წვდომის დარეგულირებას გაცილებით მეტი დრო და კაპიტალდაბანდება სჭირდება, ვიდრე თავიდან ივარაუდებოდა.
• სესხები ადგილობრივ ვალუტაში დაფინანსებაზე მცირე და საშუალო საწარმოების წვდომის გაუმჯობესების საუკეთესო საშუალებაა.
• ინვესტირება და ფინანსებზე წვდომა წინანდებურად მნიშვნელოვანია, მათ შორის მცირე კომპანიებისთვისაც.
• ფინანსური ინსტრუმენტებისა და ტექნიკური მხარდაჭერის ურთიერთდაკავშირებამ შესაძლოა, ხელი შეუწყოს მცირე და საშუალო საწარმოების ზრდას.
• მოთხოვნა მცირე და საშუალო საწარმოებისადმი კოლეგების მიერ მიზნობრივი გამოცდილების გაზიარებაზე განუხრელად იზრდება.
• მნიშვნელოვანია ევროკავშირის ბაზრის პრაქტიკაში კიდევ უფრო მოახლოება.
• ზემოქმედების მაქსიმალურად გაზრდის მიზნით საჭიროა წარსულის გამოცდილების გათვალისწინება.
• არსებითად მნიშვნელოვანია ძირითადი ქალაქების ფარგლებს გარეთ გაღწევა.
10 წლის მანძილზე გაწეული სამუშაოს მიმოხილვა
საღამოს სხდომა გაიმართა მოდერირებული მსჯელობის სახით ბოლო ათი წლის მანძილზე EU4Business-ის მიღწევების შესახებ. EU4Business-ის განმახორციელებლებსა და ბენეფიციარებს ჰქონდათ საშუალება, ერთმანეთისთვის გაეზიარებინათ მნიშვნელოვანი გამოცდილება EU4Business-ის ოთხ პრიორიტეტულ სფეროში: ფინანსებზე წვდომის გაუმჯობესება, პოლიტიკისა და მარეგულირებელი ჩარჩოს გაძლიერება, ცოდნისა და ბიზნეს-უნარების გაუმჯობესება და ბაზრებზე წვდომის გაუმჯობესება.
საღამოს მსჯელობის მოდერატორი გახლდათ ბინ აჯემიანი (კეთილმეზობლობისა და გაფართოების მოლაპარაკებების საკითხების გენერალური დირექტორატი, DG NEAR). განმახორციელებელი პარტნიორებიდან მთავარი გამომსვლელები იყვნენ: ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD), ევროპის საინვესტიციო ბანკი (EIB), გერმანიის განვითარების ბანკი (KfW), ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია (OECD), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ) და საერთაშორისო სავაჭრო ცენტრი (ITC). აღნიშნულმა განმახორციელებლებმა გამოსვლისას დამსწრე საზოგადოებას გააცნეს საკუთარი მიღწევები, გაუზიარეს გამოცდილება და მისცეს კონკრეტული წინადადებები ბიზნესის სფეროში EU4Business ინიციატივის შემდგომი განვითარებისთვის. პროგრამის განხორციელების შესახებ მსჯელობის დასრულების შემდეგ დამსწრეებმა განიხილეს კომუნიკაციისა და ინფორმირებულობის საკითხები ზოგადად EU4Business-ის შესახებ.
გარდა განმახორციელებლებისა, მცირე და საშუალო ბიზნესის რეგიონულმა წარმომადგენლებმა დამსწრეებს გაუზიარეს საკუთარი შეხედულება, რომელიც გულისხმობდა, რომ ევროკავშირის მხარდაჭერა ყველაზე წარმატებული შემდეგი მიმართულებით აღმოჩნდა: ა) მცირე და საშუალო საწარმოების წვდომის გაუმჯობესება ფინანსებზე და მასთან დაკავშირებული საკონსულტაციო მომსახურება; ბ) მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის უფრო კონკურენტული და მიმზიდველი გარემოს ხელშეწყობა; გ) მცირე და საშუალო საწარმოების ინტერნაციონალიზაციის ხელშეწყობა და დ) ინსტიტუციონალური შესაძლებლობების გაძლიერება და პოლიტიკის განხორციელება მცირე და საშუალო საწარმოებთან დაკავშირებით.
მონაწილეთა უმრავლესობის მიერ გაკეთდა შემდეგი ძირითადი დასკვნები:
• მართალია, EU4Business-ის პორტფელში შემავალი პროგრამების უმრავლესობა რეგიონალური მიმართულებისაა, პროგრამის განხორციელების გამოცდილება ცხადჰყოფს, რომ აუცილებელია აღმოსავლეთის პარტნიორობის სხვადასხვა ქვეყნის სოციალური, ეკონომიკური და პოლიტიკური კონტექსტის გათვალისწინება. ამ თვალსაზრისით, ორმხრივი პროექტები იძლევა უფრო ინდივიდუალური მიდგომის შესაძლებლობას.
• მისასალმებელია გრძელვადიანი პროგრამები, განსაკუთრებით ფინანსებზე პრიორიტეტული წვდომისა და DCFTA მექანიზმის ფარგლებში. მცირე და საშუალო საწარმოების გაფართოებას სჭირდება დრო და ეს საკითხი განსაკუთრებით აქტუალურია იმ მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის, რომელთაც სურთ ევროკავშირთან ვაჭრობა.
• წვდომა ფინანსურ პროგრამებზე პრიორიტეტულია და იგი რეგიონში მცირე და საშუალო საწარმოების საჭიროებების გამომხატველია. წინსვლა გულისხმობს გაგრძელდეს სესხების გაცემა ადგილობრივ ვალუტაში, რაც საკმაო წარმატებით განხორციელდა ცოტა ხნის წინ. ბენეფიციარებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ წვდომა ფინანსებზე და კონსულტაციების გაწევა შეთანხმებულად უნდა ხდებოდეს, რამდენადაც გამოცდილება გვიჩვენებს, რომ ასეთი კომბინაცია საკმაოდ ეფექტურია.
• სავარაუდოდ, ჯერ კიდევ არსებობს ისეთი ინსტრუმენტების შემუშავების პოტენცია, რომლებიც მოიცავენ უფრო პატარა საწარმოებსაც, მათ შორის მიკრო-საწარმოებს და სტარტაპებს. ფინანსური ინსტრუმენტების სფეროს გაფართოების მიზნით და მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის მათზე წვდომის უზრუნველსაყოფად აუცილებელია შემდგომი ინვესტიციები საბანკო სექტორის განსამტკიცებლად და არასაბანკო ფინანსური ბაზრის გასაღრმავებლად, ლიზინგის, ფაქტორინგისა და წილობრივი დაფინანსების მხარდასაჭერად.
• ტექნიკური მხარდაჭერის, სწავლისა და სწავლების მნიშვნელობა, კერძოდ, ინოვაციური პატარა და მცირე საწარმოებისთვის, არაერთხელ ხაზგასმით აღინიშნა დაფინანსებისა და სხვა სახის დახმარების ათვისებისა და მდგრადი გამოყენების შესაფერისი შესაძლებლობების უზრუნველყოფის მიზნებით. აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების მცირე და საშუალო საწარმოები დიდად აფასებენ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების კოლეგების, როგორც მენტორების, დახმარებას.
• EU4Business-ს დღეს უკვე კარგად იცნობენ აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებსა და მთელს მსოფლიოში. თუმცა, მასზე წვდომა გამოწვევად რჩება. საინფორმაციო და საკომუნიკაციო სამუშაოები ყველა მხარის, EU4Business-ის სამდივნოს, ყველა განმახორციელებლის, ევროსაბჭოსა და ევროკავშირის დელეგაციების მიერ უნდა გაგრძელდეს.
• EU4Business-ის მიღწევებისა და გავლენის მონიტორინგის სამუშაოები უფრო მეტად უნდა გაღრმავდეს.
ბინ აჯემიანმა (კეთილმეზობლობისა და გაფართოების მოლაპარაკებების საკითხების გენერალური დირექტორატი, DG NEAR) გენერალური ასამბლეა დახურა იმ ფაქტზე მითითებით, რომ არსებობს კომუნიკაციის მრავალი საშუალება და აღნიშნა, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია პარტნიორებისთვის მაგალითის აღება ერთმანეთისგან და სწავლა პარტნიორი ქვეყნების გამოხმაურების (უკუკავშირის) გათვალისწინებით.
EU4Busuiness-ის წლისთავი შესანიშნავი საშუალება იყო წარსულის შესაფასებლად და სამომავლო პერსპექტივების წარმოსაჩენად. ჩამოყალიბებული, თუმცა სწრაფად განვითარებადი EU4Business მოგვევლინა აღმოსავლეთის პარტნიორობის ერთ-ერთ წამყვან ინიციატივად, რომელიც ასახავს წინსვლას ევროკავშირისა და აღმოსავლეთის პარტნიორობის ურთიერთობაში ბოლო ათი წლის მანძილზე. იმავდროულად ინიციატივა კიდევ უფრო მეტ ამბიციებს სახავს სამომავლოდ. წინ კიდევ ბევრი მნიშვნელოვანი ამოცანა გველის, თუ მცირე და საშუალო ბიზნესის სექტორი გახდება ევროკავშირის აღმოსავლეთ მეზობელი ქვეყნების ეკონომიკის ჭეშმარიტი საყრდენი.

The third meeting of the EU4Business General Assembly took place on 28 June 2019 in Brussels, and marked the 10th anniversary of the EU4Business Initiative. During this high-level event, the EU4Business Secretariat shared the results achieved during the last decade, as well as the progress made specifically in 2018.
The 2019 General Assembly provided a unique opportunity for 83 participants, among which high-level representatives from the six Eastern Partner governments, EU4Business implementers and the European Commission, to exchange their experience in implementing the EU4Business programmes and projects. The participants related EU4Business support to the present needs of SMEs, as well as to recent economic developments in the Eastern Partnership region, and they shared success stories as well as lessons learned. While highlighting the successful implementation of the EU4Business Initiative in the last ten years, discussions also focused on the way forward. After a decade of implementation, there is a lot to learn and achievements to build upon in order to reconfirm EU4Buisiness as one of the flagship initiatives of the European Commission.
In the decade since it was launched in 2009, EU4Business has continuously evolved to match the EU’s strategic priorities as well as to reflect the needs of the SME sector in the Eastern Partner countries. The current EU4Business portfolio of 49 projects accounts for an EU commitment of €417 million, which has triggered a total EU4Business budget of over €3 billion.
Presentation of EU4Business achievements
The Assembly was opened by Nicholas Cendrowicz (DG NEAR) who started by stressing the importance of the Eastern Partnership in strengthening relations between the EU and its Eastern Neighbours throughout the last decade, as well as its key targets, the 2020 Deliverables, which have allowed to measure the progress of the Initiative.
During the first session, EU4Business Team Leader Dr. Julia Djarova (EY) presented the EU4Business Jubilee Report by offering a brief overview of the Initiative’s path from the moment of its inception in 2009 until today. The achievements of EU4Business in the past ten years speak for themselves, a good reason to congratulate the Initiative on its 10th anniversary.
The top 10 achievements of the past 10 years of EU4Business were highlighted:
1. 49 projects with an EU contribution of €417 million, triggering a total EU4Business budget of over €3 billion;
2. More than 85,000 SMEs were supported across all six Eastern Partner countries;
3. Over 120,000 loans were provided to about 80,000 SMEs;
4. Almost €2.5 billion of loans were disbursed to SMEs;
5. Today, more than 50% of the loans are in local currency;
6. EU funding to the DCFTA Facility is €194.5 million, which has unlocked €2.5 billion;
7. More than 250,000 jobs in SMEs were supported and 34,000 new jobs were created through EU4Business;
8. Over €60 million were allocated to almost 7,250 women-led SMEs under the Women in Business programme;
9. Close to 77,000 people were trained and more than 57,000 people participated in events;
10. 72 new laws were implemented in all six partner countries, and another 137 drafted.
Dr. Julia Djarova stressed that in addition to these 10 main achievements over the last decade, there is also an indirect impact that should be mentioned. The SME contribution to both GDP and employment has increased substantially, confirming that EU4Business is paving the road to a growing sustainable and inclusive SME sector in the partner countries. EU4Business also contributed substantially to an improved business environment for the small and medium-sized business in the EaP. Today all countries in the region have SME development policies and dedicated SME agencies or support bodies.
During the second morning session, the EU4Business Secretariat presented the EU4Business Annual Report 2019, with an overview of the key results achieved in 2018. Analysing results across all programmes and projects implemented during 2018, the EU4Business Secretariat highlighted the substantial achievements of the Initiative and its increasing momentum:
• 6,024 SMEs have received loans from Participating Financial Institutions (PFIs) and International Financial Institutions (IFIs) through supported EU4Business programmes.
• Over 960 SMEs have received loans from Participating Financial Institutions (PFIs) and International Financial Institutions (IFIs) through the DCFTA Facility programmes.
• 4,870 women-led SMEs have received loans from Participating Financial Institutions (PFIs) and International Financial Institutions (IFIs) through supported EU4Business programmes.
• The value of loans disbursed to SMEs by PFIs and IFIs accounted for over €315 million.
• The total value of loans disbursed to SMEs by DCFTA Facility programmes accounts for almost €192 million.
• The total volume of loans/guarantees/capital investments to PFIs for on-lending to SMEs in local currency was over €220 million. Lending in local currency currently represents more than 50% of loans under the Initiative.
• Over 8,500 people from SMEs, PFIs and BSOs have been trained or coached, and over 27,000 people have attended events organised under the EU4Business initiative.
• 290 women entrepreneurs received training through supported EU4Business programmes.
• Over 66,000 jobs in SMEs have been supported and almost 6,000 new jobs have been created.
• Over 38,000 jobs in SMEs have been supported and almost 2,440 new jobs have been created by the DCFTA Facility under the EU4Business Initiative.
The results of stakeholder consultations, namely SME focus groups and national EU4Business round-tables, organised by the EU4Business Secretariat in the spring of 2019, were presented to the participants of the General Assembly. These country events discussed the way forward for EU4Business, and involved more than 250 participants. The highlights of the discussions include the following areas of support that require further attention in the near future:
• Eastern Partner countries’ access to the EU market takes much more adjustment time and investment than initially anticipated.
• Local currency lending seems the best way forward to increase SMEs’ access to finance.
• Investing in creating access to finance will remain important, including a focus on small companies.
• Linking financial instruments and technical assistance can accelerate the growth of SMEs.
• There is increasing demand for targeted expertise delivered to SMEs by peers.
• It is important to bring the EU market virtually closer.
• Learning from the past to maximise impact.
• It is vital to reach out beyond the capital cities.
10-year performance discussion
The afternoon session was held in the form of a moderated discussion on the key achievements of EU4Business over the past ten years, with EU4Business implementers and beneficiaries having the opportunity to share their major experiences related to the four priority areas under EU4Business, namely improving access to finance, strengthening policy and regulatory frameworks, improving knowledge base and business skills, and improving access to markets.
The afternoon discussion was moderated by Binh Adjemian (DG NEAR). The main presenters from the implementing partners were the EBRD, EIB, KfW, OECD, GIZ, and ITC. In their presentations, these implementers shared successes and lessons learned as well as concrete suggestions for the way forward of the EU4Business Initiative. The discussions on programmes’ implementation were followed by discussion on communication and awareness of EU4Business as a whole.
In addition to the implementers, SME representatives from the region shared their views that EU support has been most successful in the following areas: a) providing access to finance to SMEs and related advisory services; b) supporting a more competitive and attractive environment for SMEs; c) encouraging the internationalisation of SMEs; and d) strengthening institutional capacity and policy implementation related to SMEs.
Key conclusions mentioned by a majority of participants include:
While most of the programmes included in the EU4Business portfolio have a regional focus, experiences from the implementation show that the social, economic and political contexts of the different Eastern Partner countries need to be taken into account. In this respect, bilateral projects do provide a more tailored approach.
• Long-term programmes, especially under the access to finance priority and also under the DCFTA Facility, are welcome. The process of scaling up SMEs needs time and this is especially valid for SMEs wanting to trade with the EU.
• Access to finance programmes are prevailing and this reflects the needs of SMEs in the region. The way forward is to continue providing loans in local currency as have been successfully implemented not long ago. Beneficiaries stressed the value that finances and advisory services should go hand in hand as experience shows that this combination is successful.
• There still seems to be a potential for developing instruments that would reach out to smaller businesses, even micro-enterprises and start-ups. In order to broaden the scope of financial instruments, and make them available to a broader range of SMEs, further investment is needed to strengthen the banking sector and deepen the non-banking financial market, supporting leasing, factoring and equity funding.
• The importance of technical assistance, training and mentorship, in particular for innovative SMEs, has been repeatedly highlighted in order to ensure appropriate absorption capacities and sustainable use of funding and other support. Using peers from EU Members States as mentors is appreciated by SMEs in the Eastern Partner countries.
• EU4Business is already well known in the EaP countries as well as elsewhere. However, access is still challenging. The awareness and communication work carried out by all parties, the EU4Business Secretariat, the implementers and the EC and the EU Delegations, should continue.
• The work on monitoring the EU4Business achievements and impact should deepen even further.
Binh Adjemian (DG NEAR) closed the General Assembly by stressing the diverse means of communication and how important it is that partners learn from each other as well as from the feedback provided from the partner countries.
The EU4Busuiness anniversary has been a moment to reflect and also look forward. Mature and yet fast growing, EU4Business has become one of the Eastern Partnership’s flagship initiatives, demonstrating the progress made in EU-EaP relations in the past ten years. At the same time, the Initiative has more ambitions for the future and there are still important challenges ahead if the SME sector is to become a true backbone of the economies of the EU’s Eastern neighbours.
19.09.2023
The European Union together with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and Sweden, is unlocking fresh funds via TBC Bank for Georgian women-led micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs).
am az ge md ua
19.07.2023
EU4Business project implemented by ITC offers capacity-building and analytical assistance to national governments in collecting and processing data on trade in services.