EU4Business მხარს უჭერს ქართულ საწარმოებს ახალი მმართველობის ანგარიშგების მომზადებაში
მიმდინარე წლიდან ქართული საწარმოები პირველად მოამზადებენ და გამოაქვეყნებენ მმართველობის ანგარიშგებებს, ბუღალტრული და აუდიტორული საქმიანობის რეფორმის შესაბამისად, რომელიც მიზნად ისახავს უფრო დიდი გამჭვირვალობის უზრუნველყოფას ქართულ ბაზარზე, საინვესტიციო პერსპექტივების გაფართოებასა და კრედიტზე წვდომის გამარტივებას. ადგილობრივი კომპანიების მხარდასაჭერად საქართველოს ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურმა (SARAS), EU4Business-ის STAREP (აუდიტისა და ფინანსური ანგარიშგების გაძლიერება აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებშიპროგრამის დახმარებით, წამოიწყო მთელი რიგი ღონისძიებები, რათა ამ ახალი ლეგალური მოთხოვნის შესახებ აემაღლებინა ცნობიერება და დახმარებოდა კომპანიებს, უკეთ გაეგოთ, თუ რა მოეთხოვებათ მათ.
1-2 თებერვალს მსოფლიო ბანკის ფინანსური ანგარიშგების რეფორმის ცენტრი (CFRR) SARAS-თან ერთად ქართულ ბიზნეს-საზოგადოებას შეხვდა და მმართველობის ანგარიშგების საუკეთესო საერთაშორისო მეთოდები გაუზიარა.
სამ თემატურ სემინარს ესწრებოდა თითქმის 600 მონაწილე მსხვილი და საშუალო კომპანიებიდან, მათ შორის საბუღალტრო საქმის სპეციალისტები და საკონსულტაციო კომპანიების წარმომადგენლები, რომლებსაც სემინარებზე მმართველობის ანგარიშგებებისა და ინტეგრირებული ანგარიშგებების მომზადების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა მთავარმა მომხსენებელმა, ტილბურგის უნივერსიტეტის ბიზნესისა და საფინანსო სამართლის პროფესორმა და Philips Lighting-ის ვიცე-პრეზიდენტმა ერიკ ვერმიულენმა.
მონაწილეებმა ისარგებლეს ინტერაქტიული დისკუსიით, რომელშიც შესაძლებლობა მიეცათ, დაკავშირებოდნენ SARAS-ისა და მსოფლიო ბანკის წარმომადგენელ მომხსენებლებს და მთავარ მომხსენებელს. ღონისძიებების დადებითად შეფასებასთან ერთად, მონაწილეებმა აღნიშნულ საკითხში დიდი ინტერესი გამოხატეს და შეუდგნენ დამატებითი შესაძლებლობების მოძიებას მმართველობის ანგარიშგებებისა და კორპორატიული მართვის ტექნიკური ასპექტების ცოდნის გასაღრმავებლად.
EU4Business-ის რეგიონალური პროგრამის „აუდიტისა და ფინანსური ანგარიშგების გაძლიერება აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებში“ (STAREP) ფარგლებში, SARAS და მსოფლიო ბანკის ფინანსური ანგარიშგების რეფორმის ცენტრი (CFRR) გააგრძელებენ ქართული ბიზნეს-საზოგადოების მხარდაჭერას მის ძალისხმევაში უზრუნველყოს უკეთესი ფინანსური ინფორმაციისა და გამჭვირვალობის არსებობა.
STAREP არის ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული რეგიონალური პროგრამა EU4Business ინიციატივის ფარგლებში. ის მიზნად ისახავს კორპორატიული ანგარიშგებისთვის გამჭვირვალე პოლიტიკური გარემოსა და ეფექტური ინსტიტუციონალური ჩარჩოს შექმნას ევროკავშირის აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებში.

Starting this year, Georgian businesses will prepare and publish management reports for the first time, as part of reform in accounting and audit practices that aims to achieve greater transparency on the Georgian market, expanding investment prospects and simplifying access to credit. To support local companies, the Georgian Service for Accounting, Reporting and Auditing Supervision (SARAS), with the help of the EU4Business STAREP programme, has launched a series of events to raise awareness about this new legal requirement and help companies better understand what is expected from them.
On February 1-2, the World Bank’s Centre for Financial Reporting Reform (CFRR) joined forces with SARAS to meet the Georgian business community, sharing international best practices of management reporting.
Three thematic workshops brought together nearly 600 participants from large and medium companies, accounting and consulting firms, to learn about management reporting and integrated reporting from the keynote speaker, Erik Vermeulen, Professor of Business and Financial Law at Tilburg University and Vice President of Philips Lighting.
Participants enjoyed an interactive discussion, taking an opportunity to connect with speakers from SARAS, the World Bank and the keynote speaker. Providing a positive feedback on the events, participants expressed their high interest in the topic, seeking further opportunities to deepen their understanding of technical aspects of management reporting and corporate governance.
SARAS and the World Bank’s CFRR will continue supporting the Georgian business community in its efforts for better financial information and transparency under the EU4Business regional programme Strengthening Auditing and Reporting in the Eastern Partnership (STAREP).
STAREP is a regional programme funded by the EU under its EU4Business initiative. It aims to create a transparent policy environment and effective institutional framework for corporate reporting within the countries that make up the EU's Eastern Partnership.