ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) კრედო ბანკს საქართველოში მოქმედი მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების (MSMEs) მხარდასაჭერად დაფინანსების პაკეტით უზრუნველყოფს.
შეთანხმება გაფორმდა EBRD-ის ყოველწლიურ შეხვედრაზე, რომელიც წელს 15-16 მაისს ერევანში გაიმართა.
EBRD სესხის სახით დაახლოებით 10 მილიონ აშშ დოლარს (9.28 მილიონი ევრო) გასცემს. თანხა მოხმარდება ადგილობრივი კომპანიებისთვის კრედიტების გაცემას, ფინანსებზე მათი ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებასა და კონკურენტუნარიანობის გაზრდას. ყურადღება მიექცევა იმ საწარმოებსაც, რომლებიც ქვეყნის ეკონომიკურად ნაკლებად განვითარებულ რეგიონებში ფუნქციონირებენ.
კრედო ბანკი დაფინანსებას უცხოურ და ადგილობრივ ვალუტაში უზრუნველყოფს. სესხის აღება შესაძლებელი იქნება მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ბანკის ფილიალების ქსელისა და ციფრული არხების მეშვეობით. ამ ინიციატივით ასევე გაგრძელდება ქალების მიერ მართული ბიზნესისა და სოციალურად ნაკლებად დაცული ჯგუფების მხარდაჭერა.
დღეისათვის EBRD-ს საქართველოს ფინანსური, კორპორაციული, ინფრასტრუქტურული და ენერგეტიკული სექტორების 296 პროექტში 5 მილიარდ ევროზე მეტი ინვესტიცია აქვს ჩადებული. ამ ინვესტიციებიდან 83 პროცენტი კერძო სექტორს მოხმარდა.

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) will provide a financing package to Credo Bank to support the development of micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) in Georgia.
The commitment was made at the EBRD’s Annual Meeting 2024, which this year took place on 15-16 May in Yerevan.
The EBRD will provide a loan of up to $10 million (€9.28 million) to on-lend to local businesses, improve their access to finance and help them increase their competitiveness, including in economically less-developed regions of the country.
Credo Bank will provide financing in foreign and local currencies through its countrywide branch network and digital channels, continuing to support women-led businesses and other underserved groups.
To date, the EBRD has invested more than €5 billion in 296 projects in the financial, corporate, infrastructure and energy sectors in Georgia. Of those investments, 83 per cent have been made in the private sector.