SIAL Paris 2018-ზე 13 ქართული კომპანია იყო წარმოდგენილი
აღმოსავლეთ პარტნიორობის: მზად ვაჭრობისთვის - EU4Buisness ინიციატივის ფარგლებში, საერთაშორისო სავაჭრო ცენტრამა (ITC ) სსიპ აწარმოე საქართველოსთან თანამშრომლობით ცამეტ ქართულ კომპანიას მისცა შესაძლებლობა მონაწილეობა მიეღო Sial Paris 2018-ის გამოფენაზე, რომელიც სასმელისა და საკვები პროდუქტების კუთხით ერთ-ერთი მსხვილი საერთაშორისო გამოფენაა.
პროექტის ბენეფიციარი კომპანიები წარმოდგენილნი იყვნენ სააგენტო აწარმოე საქართველოს მიერ ორგანიზირებული ეროვნული სტენდის ქვეშ, სადაც  განთავსებული იყო  სუბლიმირებული ხილის,  თხილის, წვენებისა  და ჩაის მრავალფეროვანი ასორტიმენტი.
Sial Paris-ის გამოფენა ერთ-ერთი წამყვანი გამოფენაა მსოფლიოში. იგი ტარდება ორ წელიწადში ერთხელ პარიზში, საფრანგეთი. წელს გამოფენას  119 ქვეყნიდან  7,200 მონაწილე კომპანია დაესწრო, ხოლო ჯამში ვიზიტორების რაოდენობამ 310 ათასი შეადგინა, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს მის მნიშვნელობას გლობალურ სავაჭრო ბაზარზე.
გამოფენაზე მაქსიმალური შედეგების მისაღწევად, პარიზში გამგზავრებამდე ქართულ კომპანიებს გაეწიათ შესაბამისი კონსულტაციები საერთაშორისო ბაზრის სტანდარტებისა და პოტენციურ კლიენტებთან მოლაპარაკებების წარმატებულად წარმართვის შესახებ.
გამოფენაზე წარმოდგენილი ქართული კომპანიების უმრავლესობას საერთაშორისო სავაჭრო გამოფენებზე მონაწილეობის გამოცდილება უკვე ჰქონდა, ზოგიერთი მათგანი გასულ წლებში Sial-ზეც იყო წარმოდგენილი. მათი მოლოდინები შედეგების მხრივ კვლავაც გამართლდა, რაც გამოიხატა როგორც ადგილზე გაფორმებულ ხელშეკრულებებში, ისე დაწყებულ მოლაპარაკებებში.
აღსანიშნავია, გამოფენაზე მონაწილეობის ის უპირატესობებიც, რომლებიც მონაწილეებისთვის  ბიზნეს კონტაქტების გაფართოების შესაძლებლობას იძლევა. ქართული კომპანიები 500-ზე მეტ პოტენციურ მყიდველს შეხვდნენ, რომელთან თანამშრომლობასაც მომავალშიც აქტიურად გააგრძელებენ. მათი უმრავლესობა ევროკავშირის ქვეყნებიდანაა წარმოდგენილი, თუმცა დაინტერესება ასევე გამოხატეს აზიის, სპარსეთის ყურის და დასავლეთ/აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდანაც.  საბოლოოდ, ადგილზე 37 შეკვეთა გაფორმდა, ხოლო პროცესშია 100-მდე ხელშეკრულება. ჯამურად შეკვეთების საერთო ღირებულება 4 მილიონ ევროს აღწევს. მყიდველების ყველაზე დიდი ინტერესი ადგილზე წარმოდგენილმა ბიო პროდუქტებმა და ნატურალურმა ნაწარმმა გამოიწვია.
SIAL-ის გამოფენაში მონაწილეობის მიღება ძალიან დიდი და მნიშვნელოვანი ბიზნეს გამოცდილება იყო თითოეული მონაწილე კომპანიისთვის.

Thirteen Georgian companies took part in the SIAL international food exhibition in Paris last month, with the support of EU4Business, with contacts leading to dozens of confirmed orders worth a total value of €4 million.
The International Trade Centre (ITC), together with Enterprise Georgia, supported helped the Georgian companies to attend within the framework of the ‘Eastern Partnership: Ready to Trade’ project, funded by the European Union under its EU4Business initiative.
The 13 beneficiary companies were showcased in Paris at the Georgian National pavilions, organised by Enterprise Georgia. The companies were offering a range of processed hazelnut products, fruit juices, freeze-dried fruits and different types of teas.
SIAL Paris is one of the world’s leading food trade fairs, taking place every two years in Paris, France. This year it brought together around 7,200 exhibitors from 119 countries.
Before arriving in Paris, the companies were coached on how best to prepare for an international trade fair, focusing on intensified promotion activities and detailed information needs for sales discussions with potential buyers.
Most of the Georgian companies exhibiting in SIAL this year had previous experiences in international trade fairs, including SIAL and achieved good results both in terms of confirmed and expected orders.
The companies established more than 500 new business contacts, mostly from the European Union, but also from Asian, Middle Eastern Arabic and Eastern and Southeastern European countries. The companies have received 37 confirmed orders and are expecting around 100 more, worth a total value of €4 million.
Buyers showed a particular interest in organic and natural products.
In addition to creating new business links, SIAL participation was a great learning experience for all the Georgian companies.
The ‘Ready to Trade’ project is funded by the European Union as part of the EU4Business initiative, and aims to improve the competitiveness of SMEs in Georgia and other Eastern Partnership countries and to connect them to international and EU markets.
In Georgia, the project primarily supports the agro-processing sector Georgia, focusing on processed fruits and vegetables, non-alcoholic beverages, processed hazelnuts, dried fruits, spices (bay leaf), and tea. Activities assist exporting and export-ready SMEs in producing value added goods in accordance with international and EU market requirements and linking with EU markets. Support is directed to helping companies access the EU market, through targeted capacity-building, advisory services and market access activities.