თბილისი, 16 იანვარი, 2019 წ. – ქართველი დიზაინერებისა და ავეჯის მწარმოებლების ჯგუფი გერმანიის ქალაქ კიოლნში იმყოფება. ეს პირველი შემთხვევაა, როდესაც ქართველი დიზაინერების მიერ შექმნილი ავეჯის ნიმუშები ინტერიერის დიზაინის სფეროში ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი პასაჟენის გამოფენის „Designers Fair“-ის ნაწილში იქნება წარმოდგენილი. ამასთანავე, ქართველი ავეჯის მწარმოებლები მოინახულებენ ავეჯის მწარმოებელ ერთ-ერთ წამყვან კომპანიას თანამშრომლობის შესაძლებლობების განხილვის მიზნით და ასევე ესტუმრებიან „IMM Cologne“-ს, ავეჯისა და დიზაინის მსოფლიოში უმსხვილეს გამოფენას.
ჯგუფში არიან არქიტექტორი და ინტერიერის დიზაინერი ანუკა თავართქილაძე, დიზიან სტუდია „Designbureau“-ს წარმომადგენლები ნია მგალობლიშვილი, სოფიო შევარდნაძე და ია ლიპარტელიანი, ეკო-პროდუქციის წარმოებაზე ორიენტირებული საოჯახო ბიზნეს კომპანია „ფუნდუკის“ წარმომადგენელი სანდრო წივწივაძე, ლევან ლომინაშვილი „XYZ Integrated Architecture“-დან, ავეჯის მწარმოებლები კომპანიებიდან „Avangardi“, „Eurostyle XXI“, „Madera LG“. ყველანი ქართული ავეჯის კლასტერის წევრები არიან, რომელიც 2017 წელს ევროკავშირის მხარდაჭერით შეიქმნა. ორი წლის წინ კლასტერის წევრები პირველად ესტუმრენ „IMM“-სა და პასაჟენს, თუმცა წელს ისინი უკვე საკუთარი უნიკალური დიზაინის პროდუქციასაც წარმოადგენენ, რომელთა ნაწილიც კლასტერში გაერთიანებულ კომპანიებში დამზადდა. ეს კი კლასტერის წევრ დიზაინერებსა და მწარმოებლებს შორის ნაყოფიერი თანამშრომლობის კიდევ ერთ კარგ მაგალითს წარმოადგენს.
ქართველი დიზაინერების პასაჟენის გამოფენაში მონაწილეობა „Design Georgia“ ბრენდის ქვეშ მიმდინარეობს და ორგანიზაციულ მხარდაჭერას საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სააგენტო „აწარმოე საქართველოში“ უწევს. აღნიშნული სააგენტო საქართველოში კლასტერს სხვადასხვა მიმართულებით ეხმარება.
ქართველი დიზაინერები წელს „Designers Fair“-ის საერთაშორისო ფოკუსში მოხვდნენ. „Design Georgia“ მოსანახულებელ გამოფენათა ათეულში დასახელდა მსოფლიოს გამოჩენილ დიზაინერთა გვერდით. ოთხივე დიზაინ სტუდია პასაჟენის პრიზზე ნომინირებულ 22 დიზაინერს შორის მოხვდა. აღნიშნული პრიზი ყველაზე პერსპექტიულ დიზაინერებს გადაეცემა.
„ამ ტიპის გამოფენებში მონაწილეობა ძალზედ მნიშვნელოვანია ქართული პროდუქტის დიზაინის განვითარებისთვის. ჩვენი კომპანიისთვის ეს ძალიან საინტერესო გამოცდილებაა, რადგან უშუალოდ ვიგებთ, თუ როგორ წარმოადგენენ კომპანიები საკუთარ პროდუქტებს და როგორ ახდენენ მარკეტინგს. ჩვენ ასევე ვიღებთ უკუკავშირს დამთვალიერებლებისგან, რაც დაეხმარება კომპანიას ევროპული ბაზრის მოთხოვნების დაკმაყოფილებაში“ - აღნიშნავს ნია მგალობლიშვილი „Designbureau“-დან.
ამ აზრს იზიარებს არქიტექტორი და დიზაინერი ანუკა თავართქილაძეც: „ჩვენთვის აქ ყოფნა ევროპის ბაზარზე ახალი პარტნიორების აღმოჩენის შესაძლებლობაა. ეს ასევე იმის მაჩვენებელია, რომ ჩვენი პროდუქცია ევროპის ბაზრის მოლოდინებისა და სტანდარტების შესაბამისია.“
პასაჟენის გამოფენის პარალელურად, ქართველი ავეჯის მწარმოებლები მსოფლიოს ერთ-ერთი წამყვანი მწარმოებლის „Hettich Group“-ის მიწვევით მათ ფაბრიკას ესტუმრნენ, რომელიც ქ.კიოლნთან ახლოს მდებარეობს. „Hettich Group“ ამჟამად შუალედური პროდუქციის მიმწოდებლეებს ეძებს და ქართველ მწარმოებლებთან შეხვედრაც თანამშრომლობის პერსპექტივების განხილვას ისახავს მიზნად.
ქართული ავეჯის კლასტერი 40 დიზაინერსა და ავეჯის მწარმოებელს აერთიანებს. ის პროექტის „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში“ მხარდაჭერით დაარსდა, რომელსაც ევროკავშირი და გერმანიის მთავრობა აფინანსებს და GIZ (გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება) ახორციელებს. კლასტერის მიზანია დაეხმაროს ინდივიდუალურ ანტრეპრენიორებს და კომპანიებს დაძლიონ მათ წინაშე არსებული გამოწვევები ერთიანი ძალისხმევისა და რესურსების გაერთიანების გზით. კლასტერი ასევე დაეხმარება მათ ევროპისა და საერთაშორისო ბაზრებზე გასვლაში.
პროექტი „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში“ მცირე და საშუალო მეწარმეებს კონკურენტუნარიანობის გაზრდაში და ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) პირობებში ჩამოყალიბებულ ახალ მარეგულირებელ გარემოსთან ადაპტირებაში ეხმარება. პროექტი „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ ინიციატივის ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც აერთიანებს მცირე და საშუალო ბიზნესის და კერძო სექტორის განვითარებისკენ მიმართულ ევროკავშირის პროგრამებს საქართველოში. ინიციატივა საშუალებას აძლევს კერძო სექტორს ისარგებლოს ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების უპირატესობებით, რომელიც კარს უღებს საქართველოს 500 მილიონიანი მომხმარებლის ბაზრისკენ.

Georgian designers and furniture producers strengthen international ties with support from EU4Business
A group of Georgian interior designers and furniture producers is in Cologne, Germany, this week – the first time that Georgian designers showcase their products at the Designers Fair during Passagen Interior Design Week, Germany’s largest annual design event. Meanwhile, Georgian furniture manufacturers are also visiting leading German furniture producers to explore the potential for cooperation, and are learning about the current trends in furniture manufacturing by visiting IMM Cologne, the world’s most important furnishing show.
The group includes architect and interior designer Anuka Tavartkiladze, Designbureau’s Nia Mgaloblishvili, Sophio Shevardnadze and Ia Liparteliani, Sandro Tsivtsivadze from the ecology-oriented family business Funduki, Levan Lominashvili from XYZ Integrated Architecture and furniture producers Avangardi, Eurostyle XXI, Madera LG.
All are members of the Georgian Furniture Cluster (GFC), which was established in 2017 with the support of the European Union and its EU4Business initiative. GFC members already visited IMM and Passagen two years ago, but this time they are participating in an exhibition with their unique products, most of which have been produced by the cluster member companies. This represents yet another example of an effective collaboration between designers and producers united in the cluster.
The participation of Georgian designers in Passagen 2019 takes place under the brand of 'Design Georgia' and is organised by Enterprise Georgia, an agency of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. Enterprise Georgia supports the cluster through a range of activities.
Georgian designers have come into international focus of the Designers Fair this year. The 'Design Georgia' exhibition has been listed among the Top 10 places to visit at the fair along with some of the world’s most renowned designers. All four design studios have also made a list of 22 nominees for the Passagen Prize for up-and-coming designers.
Vital experience
“Participation in such exhibitions is very important for further development of Georgian product design.  For our company this is a very interesting experience, as we learn firsthand about how companies and designers present their products and market them. We also receive some feedback from the visitors, which will guide our company in meeting needs of the European market,” says Nia Mgaloblishvili from Designbureau.
This opinion is shared by architect and interior designer Anuka Tavartkiladze: “For us being here is an opportunity to discover new partners on the European market. This proves that our products are compatible with the expectations and standards on the European market," she said.
Parallel to the fair, Georgian furniture producers have been invited by Hettich Group, one of the world's leading manufacturers of furniture fittings, to visit their factory near Cologne. Hettich Group is now looking for new suppliers for intermediate products, and prospects for cooperation with the Georgian manufacturers are being discussed.
Georgian Furniture Cluster
The Georgian Furniture Cluster unites 40 Georgian designers and furniture producers. It was established with support of the 'SME Development and DCFTA in Georgia' project, which is financed by the European Union and German government and implemented by GIZ as part of EU4Business.The purpose of the cluster is to help individual entrepreneurs and companies overcome challenges by joining their efforts and resources, to bring furniture and interior designs from Georgia to Europe and beyond.
The 'SME Development and DCFTA in Georgia' project assists Georgian small and medium-sized enterprises (SMEs) to become more competitive and adapt to the new regulatory environment created under the EU Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA). The project is part of European Union's EU4Business Initiative, which brings together all EU programmes assisting SME and private sector development in Georgia.  EU4Business enables the private sector to take advantage of the opportunities offered by the DCFTA, which gives Georgia access to a common market of 500 million consumers.