![ქართული ღვინის მწარმოებლებმა EU4Business-ის დახმარებით ონლაინ საინფორმაციო პლატფორმა აამოქმედეს](/uploads/20/08/26/20170711-georgia-main.jpg)
ქართველმა მეღვინეებმა EU4Business-ის East Invest 2 პროექტის დახმარებით აამოქმედეს ონლაინ საინფორმაციო პლატფორმა, სადაც განთავსდა ინფორმაცია ქვეყანაში გაყიდვაში არსებული 100-ზე მეტი ღვინის სახეობის შესახებ.
არსებულიღვინის, ღვინის მარკეტინგისა და ყურძნის პროდუქტების კომპეტენციის ცენტრი (CCWMG) შეიქმნა ბიზნესის მხარდამჭერი ორგანიზაციის (BSO) პარტნიორული პროექტის ფარგლებში ასოციაცია „ქართული ღვინო“-სა და ბულგარეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატას (BCCI) შორის. BCCI-ს პროექტის ფარგლებში შეუძლია გაუწიოს დახმარება ქართველ მწარმოებლებს ბულგარეთის ღვინის მრეწველობის მხარდაჭერის საკუთარი გამოცდილების საფუძველზე.
კლიენტების და მწარმოებლების შეხვედრის ადგილი
პლატფორმა სთავაზობს მომხმარებლებსა და ტურისტებს ეფექტურ საინფორმაციო მხარდაჭერას ინფორმაციას წითელი და თეთრი ღვინის, ყურძნის მწარმოებლების, პროდუქტების, სურსათის და ღვინის შესაბამის საკითხებზე და, ასევე, წარმოადგენს გაყიდვების არხს ქართული ღვინის კომპანიებისთვის.
ვებგვერდის ღვინის კატალოგში წარმოდგენილია საქართველოს ექვსი რეგიონის – კახეთის, ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის, იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმის და შავიზღვისპირეთის მრავალი კომპანიის 118 პროდუქტი.
მეღვინეობის მრავალსაუკუნოვანი ისტორიული ტრადიცია
ვებგვერდზე წარმოდგენილია დეტალური ინფორმაცია 10 წითელი და 11 თეთრი ყურძნის ჯიშის გაშენების შესახებ, მათ შორისაა ცნობილი საფერავი, ოჯალეში და ციცქა. საქართველოს აქვს მევენახეობის მრავალსაუკუნოვანი ტრადიცია, რომელიც მოიცავს 8 000-ზე მეტ რთველს საუკუნეების მანძილზე.
საიტზე მოცემულია ინფორმაცია მათი წარმოების, ადგილმდებარეობის, ისტორიის, გავრცელების და სასოფლო-სამეურნეო მახასიათებლების შესახებ. შემუშავების პროცესშია სავაჭრო ობიექტი, სადაც მალე შესაძლებელი იქნება ღვინის შეძენა ინტერნეტით უშუალოდ მწარმოებლებისგან მთელი ქვეყნის მასშტაბით. მომხმარებლებს შეუძლიათ ელფოსტით გამოიწერონ განახლებები რეგულარული ინფორმაციის მისაღებად.

Georgian wine producers launch online information platform with the help of EU4Business
Winemakers in Georgia have launched an online information platform sharing details of over 100 wines for sale in the country - thanks to support from the EU4Business East Invest 2 project.
The Competence Centre for Wine, Wine Marketing and Grape Products (CCWMG) came out of a Business Support Organisation (BSO) twinning project between the Georgian Wine Association and the Bulgarian Chamberr of Commerce and Industry (BCCI). The BCCI could help Georgian producers in the project through its own experience of supporting the Bulgarian wine industry.
Where customers and producers meet
The platform offers consumers and tourists effective information support on red and white wine and grape producers, products, food and wine matching issues, and serves as a sales channel for Georgian wine companies.
118 products from a host of companies in six Georgian regions – Kakheti, Kartli, Samtskhe-Javaxeti, Imereti, Racha-Lechkhumi and the Black Sea coastal zone - feature in the website’s wine catalogue.
Long historical tradition of winemaking
The website contains detailed information about the cultivation of 10 red and 11 white local grape varieties, including the well-known saperavi, ojaleshi and tsitska kinds. Georgia has a long history of winemaking, producing more than 8,000 vintages over the centuries.
The site shares information about their production, locations, history, prevalence and agricultural characteristics. It is developing a shopping facility where wines will soon be able to be bought directly online from producers across the country. Users can subscribe to an email update service to receive regular information.