შეფასების მიხედვით 2024 წელს საქართველოს ეკონომიკა 9,5 პროცენტით გაიზარდა, რითაც მოლოდინს გადააჭარბა და 2023 წლის 7,8 პროცენტიდან დაჩქარდა, ნათქვამია ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) საფლაგმანო ანგარიშში, რომელიც 27 თებერვალს გამოქვეყნდა.
ეკონომიკა ძირითადად გაიზარდა საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების, ვაჭრობის, განათლების, საჯარო ადმინისტრაციის და მშენებლობის ხარჯზე, ხოლო ელექტროენერგიის, გაზის, ორთქლის და ჰაერის კონდიცირების მიწოდების სექტორები შემცირდა. 2024 წელს ტურიზმის სექტორმა 7.4 მილიონი საერთაშორისო ვიზიტორის მოზიდვით რეკორდულად მაღალ მაჩვენებელს მიაღწია. ომთან დაკავშირებული ფინანსური ნაკადების ქვეყანაში შემოსვლის და რუსეთიდან მიგრაციის შემცირების მიუხედავად, შიდა მოხმარება რჩებოდა მაღალი, რასაც ხელს უწყობდა კრედიტების მაჩვენებლის ზრდა და ხელფასის მატება.
ამავე დროს, 2024 წელს ინფლაცია კვლავ იყო დაბალი 1.1%-იანი საშუალო მაჩვენებლით, რაც არის 2023 წლის 2.5%-ზე დაბალი და მნიშვნელოვნად დაბალი საქართველოს ეროვნული ბანკის 3%-იან სამიზნე მაჩვენებელზე.
პროგნოზის მიხედვით მშპ-ს რეალური ზრდა 2025 წელს შემცირდება 6%-მდე, ხოლო 2026 წელს – 5%-მდე, და იქნება პოტენციურ ზრდის მაჩვენებელთან ახლოს, ვინაიდან პოლიტიკური გაურკვევლობა, შესუსტებული საგარეო ბალანსები და
საკრედიტო ექსპანსიის ტემპის შემცირება უარყოფით გავლენას ახდენს ეკონომიკურ აქტივობაზე.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების და ტურიზმიდან შემოსავლების შემცირებამ ბოლოდროინდელი პოლიტიკური არეულობების და ფართომასშტაბიანი პროტესტის შედეგად, შესაძლოა კიდევ უფრო შეზღუდოს კერძო სექტორის ზრდა, იმ დროს, როდესაც სახელმწიფო ინფრასტრუქტურული პროექტები და მთავრობის მიერ მხარდაჭერილი ინიციატივები, განსაკუთრებით ტრანსპორტის, ენერგეტიკის და საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სექტორებში, დაეხმარება ზრდის ტემპის შემცირების შერბილებას. მდგომარეობის გაუარესების რისკები რჩება მაღალი.

Georgia’s economy is estimated to have grown by 9.5 per cent in 2024, surpassing expectations and accelerating from 7.8 per cent in 2023, says a flagship report by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), published on 27 February.
ICT, trade, education, public administration, and construction drove the expansion, while the electricity, gas, steam, and air conditioning supply sector contracted. The tourism sector reached record highs in 2024, attracting 7.4 million international visitors. Despite fading war-related financial inflows and Russian migration, domestic consumption remained strong, fuelled by credit growth and wage increases.
Meanwhile, inflation remained low in 2024, averaging 1.1 per cent, down from 2.5 per cent in 2023 and well below the National Bank of Georgia’s (NBG) target of 3 per cent.
Real GDP growth is projected to moderate to 6 per cent in 2025 and 5 per cent in 2026, close to the potential growth rate, as political uncertainty, weaker external balances, and slowing credit expansion weighs on economic activity.
Lower foreign direct investment and weaker tourism revenues, the result of recent political unrest and widespread protests, may further constrain private-sector growth, while public infrastructure projects and government-backed initiatives, particularly in the transport, energy, and ICT sectors, will help to cushion the slowdown. Downside risks remain elevated.