მწვანე ზრდის ფონდმა (GGF) და იშბანკ საქართველომ ხელი მოაწერეს ხელშეკრულებას 7 მილიონი ევროს მოცულობის დაფინანსებაზე, რომელიც ენერგოეფექტიანობისა და განახლებადი ენერგიის პროექტებს მოხმარდება.
ივლისის ბოლოს შეთანხმებული ახალი ინვესტიცია იშბანკ საქართველოს შესაძლებლობას მისცემს, მეტად განავითაროს მწვანე დაფინანსება ქვეყანაში ენერგეტიკისა და რესურსების ეფექტიანად გამოსაყენებლად. კერძოდ, ბანკი გადაკრედიტებას შესთავაზებს კორპორაციულ და მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენელ კლიენტებს, რომლებიც საცხოვრებელი კორპუსების მშენებლობის მსგავსი პროექტებისთვის ენერგეტიკულ დანადგარებში ან ენერგოეფექტიანობის წამახალისებელ ღონისძიებებში გეგმავენ ინვესტირებას.
„საქართველოს ეკონომიკის ზრდის პერიოდში ენერგოეფექტიანობისა და განახლებადი ენერგიის პროექტებს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ქვეყნის მწვანე მომავლისათვის,“ – განაცხადა იშბანკ საქართველოს გენერალურმა დირექტორმა ემრე ილმაზმა, – „ეს დაფინანსება ბანკს სესხების დივერსიფიცირებას შეაძლებინებს და საქართველოში მიმდინარე მწვანე პროექტებს დაუჭერს მხარს“.
მწვანე ზრდის ფონდს საფუძველი გერმანიის KfW განვითარების ბანკმა და ევროპის საინვესტიციო ბანკმა 2009 წლის დეკემბერში ევროკომისიის და სხვა ინსტიტუტების ფინანსური მხარდაჭერით ჩაუყარეს საფუძველი. ის დონორი სააგენტოების, საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტებისა და კერძო ინვესტორებისგან შემდგარ ინვესტორთა მრავალფეროვან ბაზას მოიცავს. ფონდი სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის, კავკასიის, უკრაინისა და მოლდოვის 19 ბაზარზე ინვესტირებას ენერგიის მოხმარებისა თუ CO2-ის ემისიის შემცირების და რესურსების ეფექტიანობის გაუმჯობესების მიმართულებებით ახორციელებს.

The Green for Growth Fund (GGF) has signed a €7 million financing agreement with JSC Isbank Georgia to be used in energy efficiency and renewable energy projects.
The new investment, agreed at the end of July, will support Isbank Georgia to advance green financing in the country, particularly for energy and resource efficiency measures. The funding will enable the bank to on-lend to corporate and SME clients planning to invest, for example, in energy installations or energy efficiency measures in projects such as the construction of residential buildings.
Emre Yılmaz, CEO of İsbank Georgia, said: “While the Georgian economy is expanding, energy efficiency and renewable energy projects are crucial for the country’s green future. This funding will support the bank in loan diversification and support green projects in Georgia.”
Initiated in December 2009 by Germany’s KfW Development Bank and the European Investment Bank, with financial support from the European Commission and more institutions, the GGF includes a diverse investor base of donor agencies, international financial institutions, and private investors. The Fund invests in measures to reduce energy use, CO2 emissions, and improving resource efficiency in 19 markets across Southeast Europe, the Caucasus, Ukraine and Moldova.