ევროკავშირი (EU) და გერმანიის მთავრობა იწყებენ ახალ მასშტაბურ ინიციატივას, რომელიც საქართველოს რეგიონების მდგრად ეკონომიკურ ზრდას, დაბალანსებულ ტერიტორიულ განვითარებასა და კარგ მმართველობას ემსახურება.
„ინტეგრირებული ტერიტორიული განვითარების“ პროგრამა 2022-2025 წლებში განხორციელდება, ხოლო მთლიანი ბიუჯეტი 9.5 მილიონ ევროს შეადგენს. აქედან,  8.5 მილიონი ევრო ევროკავშირის დაფინანსებაა, ხოლო 1 მილიონი ევრო გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს.
ინიციატივის განხორციელებაში ჩართულები იქნებიან  Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) და გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან და ადგილობრივ თვითმმართველობასთან მჭიდრო თანამშრომლობით.
პროგრამის მიზანია საქართველოს რეგიონებს შორის არსებული უთანასწორობის დაძლევა და სოციალური ერთობის მიღწევა. ამ მხრივ, განხორციელდება ტერიტორიულ განვითარებასთან დაკავშირებული ინიციატივები, მაგალითად, ურბანული განახლება, და ასევე გატარდება ეკონომიკური განვითარებისა და სოციალური ინკლუზიის ხელშემწყობი ღონისძიებები.
პროგრამა განხორციელდება ოთხ სამიზნე რეგიონში - გურია, იმერეთი, კახეთი და რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთი.
მისი ერთ-ერთი კომპონენტი (7.5 მილიონ ევრო), რომელსაც GIZ გაუძღვება, ადგილობრივ ეკონომიკურ განვითარებასა და  მუნიციპალიტეტებისთვის, კერძო სექტორისა და ადგილობრივი მოსახლეობისთვის ახალი ეკონომიკური შესაძლებლობების შექმნას შეუწყობს ხელს.
პროგრამის მეორე ნაწილი (2 მილიონი ევრო), რომელსაც UNDP უხელმძღვანელებს, დეცენტრალიზაციისა და კარგი მმართველობის მხარდაჭერას ითვალისწინებს.
“ევროკავშირის სტანდარტებზე მორგებული ადგილობრივი და რეგიონული პოლიტიკის ჩარჩოს მიღებით, საქართველოს მთავრობამ საკმაოდ ამბიციური მიზანი დაისახა. ეს ჩვენი თანამშრომლობის ახალი გვერდია, რომელიც ქვეყნის რეგიონებს შორის არსებული უთანასწორობის დაძლევას, სოციალურ და ეკონომიკურ განვითარებას, ინკლუზიური, გონივრული და მდგრადი მიდგომების გამოყენებასა და ყველა მოქალაქისთვის თანაბარი შესაძლებლობების შექმნას ითვალისწინებს“, - განაცხადა საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ, მზია გიორგობიანმა.
“ინტეგრირებული ტერიტორიული განვითარება მნიშვნელოვანია როგორც ქალაქისა თუ სოფლის გარდაქმნისთვის, ისე რეგიონებსა და თემებს შორის არსებული უთანასწორობის დაძლევისთვის. ეს მიდგომა ხელს უწყობს რეგიონული და ადგილობრივი განვითარების კოორდინირებას, მათ შორის, გარემოსდაცვითი, სოციალური და ეკონომიკური საკითხების მიმართულებით, დემოკრატიული პროცესის განმტკიცებას ადგილობრივ დონეზე და მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდას. ევროკავშირი მოხარულია, მხარი დაუჭიროს ამ თანამედროვე მიდგომის დანერგვას საქართველოში და ხელი შეუწყობს მდგრადი და ეფექტიანი ზომების შემუშავებასა და გატარებას რეგიონებში არსებული კომლექსური გამოწვევების საპასუხოდ“, - განაცხადა ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში კარლ ჰარცელმა.
“ჩვენ მოხარულნი ვართ ევროკავშირთან პარტნიორობით მხარი დავუჭიროთ საპილოტე რეგიონებში ინტეგრირებულ ტერიტორიულ განვითარებას“ - აღნიშნა გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში ჰუბერტ ქნირშმა, “ეს პროექტი გააერთიანებს ერთის მხრივ ურბანული განახლების ინიციატივებს და ტურიზმის განვითარებისთვის საჭირო ღონისძიებებს, რომელიც დაფუძნებულია რეგიონებისთვის დამახასიათებელ კულტურულ და ბუნებრივ მემკვიდრეობაზე და მეორეს მხრივ ადგილობრივი მცირე და საშუალო საწარმოების მხარდაჭერას - რაც მათ საშუალებას მისცემს თავიანთი პროდუქცია გამოიტანონ ქართულ და ვიმედოვნებ, საერთაშორისო ბაზრებზე“.
“განვითარებასთან დაკავშირებული ინიციატივები ხშირად ზედმეტად პროგრამული ხასიათისაა, რაც განაპირობებს კონცენტრაციას კონკრეტულ სექტორებზე და „ერთ თარგზე მოჭრილი“ მიდგომა იწვევს სხვადასხვა შესაძლებლობების და ნიუანსების ხელიდან გაშვებას. EU4ITD პროგრამა ნოვატორულია იმ მხრივ, რომ გამიზნულად იყენებს განსხვავებულ მიდგომებს.  კერძოდ, მთავარ ამოცანად ისახავს სოციალურ-ეკონომიკური და ეკოლოგიური საკითხების გადაჭრას, ხოლო შემდეგ "ადგილობრივ გარემოზე დაფუძნებული" გამოცდილების გამოყენებას, რაშიც ითვალისწინებს ცალკეული რეგიონებისა და მუნიციპალიტეტების თავისებურებებს. აღნიშნული საკითხები განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია GIZ ისთვის, და ორგანიზაცია ინსტიტუციურად არის ჩართული EU4ITD-ით მნიშვნელოვანი ცვლილებების უზრუნველყოფაში“, - განაცხადა GIZ-ის პროგრამის ხელმძღვანელმა ქრისტოფ ბაიერმა.
“სადაც არ უნდა ცხოვრობდეს ადამიანი, ის ყველგან ცდილობს ხელსაყრელი საცხოვრებელი გარემოს შექმნას, რომელიც ჩართულობის, თანასწორობის, მდგრადობისა და კარგი მმართველობის პრინციპებზეა აგებული. ევროკავშირთან თანამშრომლობით, მხარს ვუჭერთ საქართველოს რეგიონებს, რათა ამ მიზნებს მიაღწიონ, განვითარების ახალი შესაძლებლობები შექმნან და სოფლად არსებული სიღარიბე შეამცირონ”, - აღნიშნა UNDP-ის მუდმივმა  წარმომადგენელმა საქართველოში, ნიკ ბერესფორდმა.
EU4ITD პროგრამის განხორციელებას წვლილი შეაქვს ევროკავშირის სხვა ინიციატივების წარმატებაში, რომლებიც საქართველოს რეგიონების განვითარებას ემსახურება. მათ შორისაა „ინტეგრირებული რეგიონული განვითარების პილოტური პროგრამა“, რომელიც ხელს უწყობს  2020-2025 წლების დეცენტრალიზაციის ეროვნული სტრატეგიის აღსრულებას.

The European Union (EU) joins hands with the German Government to kick off a national programme supporting sustainable and inclusive growth, balanced territorial development and good governance in Georgia’s regions.
The EUR9.5 million ‘Integrated Territorial Development’ (EU4ITD) programme, running from 2022 to 2025, is implemented by Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) and the United Nations Development Programme (UNDP) in close partnership with the Ministry of Regional Development and Infrastructure and local authorities.
Drawing on EUR8.5 million from the European Union and EUR1 million from Germany’s Federal Ministry for Economic Cooperation and Development, the initiative serves to overcome regional disparities and achieve social cohesion by combining territorial development measures, such as urban renewal, with actions promoting economic development and social inclusion. The programme covers the four regions of Guria, Imereti, Kakheti and Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti.
GIZ, with EUR7.5 million, will support local economic development, assisting municipalities, businesses, and citizens to realise the untapped economic and social potential in the focus regions.
UNDP will use EUR2 million to promote decentralisation and good governance and establish institutional development frameworks for decentralized regional policy.
“The Georgian Government has embarked on an ambitious goal to design and implement a new framework for regional and local development in line with EU standards. This opens a new chapter in our joint efforts to overcome social and territorial disparities in Georgia, foster economic development and create equal opportunities for all citizens through inclusive, smart and sustainable socio-economic means,” said Mzia Giorgobiani, Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure.
“Integrated territorial development is key to urban and rural transformation and to reducing socioeconomic disparities between regions and communities. It helps coordinate regional and local development, including its environmental, social and economic dimensions, and strengthen local democracy through inclusive participation. The EU is very happy to assist Georgia to introduce and explore this modern approach and shape lasting solutions to the complex challenges faced by the country’s regions”, said Ambassador of the European Union to Georgia Carl Hartzell.
“We are excited to partner with the EU in support of integrated territorial development in the pilot regions” said Hubert Knirsch, Ambassador of the Federal Republic of Germany to Georgia. “This project will combine urban renewal initiatives with tourism development measures based on the cultural and natural heritage to be found in the regions and assistance to local small and medium-sized enterprises – thus enabling them to bring their products to Georgian and, I hope, international markets”.
“Too often development initiatives are overly programmatic, with the resulting concentration on particular sectors and a “one size fits all” approach leading to opportunities and nuances being missed. EU4ITD is novel in that it consciously seeks a different path – firstly, to be holistic and address the social, economic and environmental, and secondly to follow a “place-based” approach, thereby taking account of the particularities of individual regions and municipalities. These issues lie close to GIZ’s heart, and the organization is therefore institutionally invested in EU4ITD bringing about meaningful change,” said GIZ Programme Director Christoph Beier.
“Regardless of where they live, people strive for a prosperous and livable environment shaped around the principles of inclusion, sustainability and good governance. Through our partnership with the European Union, we can provide Georgia’s regions with the assistance they need to achieve these goals, create new opportunities for local communities, improve livelihoods and reduce rural poverty,” said UNDP Resident Representative in Georgia Nick Beresford.
The EU4ITD initiative contributes to and supports the implementation of the Pilot Integrated Regional Development Programme (PIRDP), the national programme developed by the Georgian Government to advance regional development and decentralization reform and to achieve the goals outlined in the 2020-2025 Decentralisation Strategy. PIRDP financing comprises over EUR54 million from the EU and a further EUR10 million from the national budget.