საერთაშორისო სავაჭრო ცენტრმა პროექტი „აღმოსავლეთის პარტნიორობა: მზად ვაჭრობისთვის - EU4Business ინიციატივა“ ოფიციალურად წარადგინა.
2 ივლისს, საერთაშორისო სავაჭრო ცენტრმა (ITC) პროექტი „აღმოსავლეთის პარტნიორობა: მზად ვაჭრობისთვის - EU4Business ინიციატივა“ ოფიციალურად წარადგინა. ღონისძიების მიზანი იყო, ბიზნეს სექტორის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და მთავრობის წარმომადგენლებისთვის აღნიშნული პროექტის ძირითადი მიმართულებებისა და აქტივობების გაცნობა, რომლებიც ღირებულებათა ჯაჭვის კვლევის შედეგად გამოკვეთილ მნიშვნელოვან მიგნებებზეა დაფუძნებული.
მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ბ-ნი ლევან დავითაშვილი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ბ-ნი გენადი არველაძე, ასევე ევროკავშირის ელჩი საქართველოში ბ-ნი იანოშ ჰერმანი.
ღონისძიებას ესწრებოდა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ბ-ნი ნოდარ კერესელიძე, ასევე- საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და სსიპ „აწარმოე საქართველოს“ წარმომადგენლები, პროქეტის ბენეფიციარი კომპანიებისა და შესაბამისი პროექტების დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, იმ ტექნიკური ცოდნის გაზიარება, რომელიც საშუალებას მისცემს ქართულ საექსპორტრო პროდუქციას შეესამებოდეს აღიარებულ სტანდარტებსა და იყოს კონკურენტუნარიანი ევროპის ბაზარზე. სწორად, ამას გულისხმიობს ევროკავშირის ახალი ინიციატივა, რომელიც საერთაშორისო სავაჭერო ცენტრის მიერ განხორციელდება საქართველოში. ეს დაეხმარება არა მარტო ქართველ მწარმოებლებს, არამედ- იმ ინსტიტუტებს,რომლებიც მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებას უწყობენ ხელს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
“კვლევამ აჩვენა, რომ პროდუქციის ხარისხთან დაკავშირებით გარკვეული პრობლემები არსებობს, რაც ძირითადად, მწარმოებელთა სიმრავლითაა განპირობებული. ექსპორტიორი კომპანიები ნედლეულს სხვადასხვა ფერმერებისგან ყიდულობენ. სამწუხაროდ, ამ გზით წარმოებული პროდუქცია ხშირ შემთხვევაში არ შეესაბამება ევროკავშირის მიერ დადგენილ სტანდარტებს. პროექტის ფარგლებში ჩვენ დავეხმარებით კომპანიებს, როგორც უშუალოდ საწარმოო პროცესის გაუმჯობესებაში, ასევე, კონსულტაციებს გავუწევთ ფერმერებს, რათა ავამაღლოთ მათი ცოდნა ევროკავშირის სტანდარტებთან დაკავშირებით. ჩვენი მხრიდან, ყურადღება დაეთმობა ისეთ საკითხებსაც, რომლებიც დაკავშირებლია პროდუცქიის ბრენდინგთან, კომპანიის მარკეტინგულ აქტივობებთან და პოტენციურ პარტნიორებთან უკეთესი კომუნიკაციის დამყარებასთან. ჩვენი პროექტის საბოლოო მიზანია საწარმოების კონკურენტუნარიანობის ამაღლება და საერთაშორისო ბაზრებზე ექსპორტის ზრდას ხელშეეწყბა.“ - განაცხადა აშიშ შაჰმა, საერთაშორისო სავაჭრო ცენტრის, ქვეყნების პროგრამების მიმართულების დირექტორმა.
კომპანიების შეფასების შედეგების მიხედვით, მწარმოებლების/ექსპორტიორების 74% უკმაყოფილებას გამოხატავს ნედლეულის დაბალი ხარისხის ან/და რაოდენობის შესახებ. არსებობს სუსტი კავშირები მიწოდების ჯაჭვში და მყიდველების/გამყიდველების ფორმალური ვალდებულებების ნაკლებობა. მწარმოებლების/ექსპორტიორების 64%-ს წარმოება აქვს დატვირთული 50%-ზე ნაკლები სიმძლავრით. მწარმოებლების/ექსპორტიორების 50%-ზე მეტს სჭირდება ხარისხის მენეჯმენტის სერტიფიკატი ან გეგმავენ, რომ განაახლონ არსებული სერტიფიკატები. გამოკითხულთა კომპანიების 36%-მა აღნიშნა თანამედროვე დანადგარების, აღჭურვილობისა და წარმოების ავტომატიზირების ნაკლებობა. ბევრი კომპანია არ სარგებლობს მოწინავე საინფორმაციო ტექნოლოგიების ინსტრუმენტებით, მაგალითად საწყობებისა და მიკვლევადობის მენეჯმენტი. გამოკითხული კომპანიების 50%-ზე მეტმა ხაზი გაუსვა ბაზარზე არსებული მდგომარეობის შესახებ მეტი ინფორმაციის, ბიზნეს კავშირების გაძლიერებისა და გამოფენებზე მონაწილეობის ხელშეწყობის საჭიროებას.
ღირებულებათა ჯაჭვის შეფასების შედეგების მიხედვით, მწარმოებლების / ექსპორტიორების გამოხატული საჭირო მხარდაჭერის და „აღმოსავლეთის პარტნიორობა: მზად ვაჭრობისთვის - EU4Business ინიციატივის“ მანდატის მიხედვით, პროექტის ბენეფიციარი კომპანიებისთვის შეთავაზებულია ხუთი ღირებულებათა ჯაჭვი გაუმჯობესებული მექანიზმებით. კომპანიების ინდივიდუალური განვითარების გეგმების მიხედვით, ყოველ ბენეფიციარ კომპანიისთვის შეირჩევა ინდივიდუალური აქტივობები.
- კომპანიის განვითარების ინდივიდუალური გეგმის შემუშავება (ხარისხის მენეჯმენტის სისტემის შეფასება; პროცესის მოდერნიზაციის შეფასება; მიწოდების ჯაჭვის შეფასება, ექსპორტთან დაკავშირებული მარკეტინგული აქტივობების შეფასება)
- ხარისხის მენეჯმენტისა და სერტიფიცირების გაუმჯობესება (ინდივიდუალური კონსულტაციები ხარისხის მენეჯმენტზე; მოსავლის აღების შემდგომი ტრეინინგები თხილის ფერბერებისთვის); შერჩეული კომპანიების სერტიფიცირებაში მხარდაჭერა; )
- დანადგარებისა და პროცესების მოდერნიზაცია (კონსულტაციები პროცესის მოდერნიზაციის შესახებ; კონსულტაციები საინფორმაციო ტექნოლოგიების ინსტრუმენტების გამოყენების შესახებ; ევროპული დანადგარების მიმწოდებლებთან კავშირების დამყარებაში ხელშეწყობა)
- ევრიკავშირის ბაზარზე კავშირების გაძლიერება, (ტრეინინგები ევროკავშირის ბაზრის მოთხოვნებზე; გამოფენებზე მონაწილეობის ხელშეწყობა; სავაჭრო მისიების ორგანიზება როგორც ქვეყნის შიგნით ასევე ქვეყნის გარეთ)
- კავშირების გაძლიერება ნედლეულის მიმწოდებლებთან (საპილოტე სქემის განსაზღვრა მოხდება სხვა დონორ პროექტებთან თანამშრომლობით)
2018 წლის მარტში საერთაშორისო სავაჭრო ცენტრმა დაიწყო პროექტის „მზად ვაჭრობისთვის“ განხორციელება. პროექტი დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ, EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, იგი მიზნად ისახავს საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის წევრი ქვეყნების მცირე და საშუალო საწარმოების კონკურენტუნარიანობის ამაღლებასა და მათ დაკავშირებას საერთაშორისო და ევროკავშირის ბაზრებზე.

The International Trade Centre (ITC) has officially launched the EU4Business ‘Ready to Trade’ project in Georgia. The launch event saw a presentation to the business community, institutions and government officials the key features of the project in Georgia, including the main findings of the value chain analysis for the selected product groups and the roadmap of project activities.
In Georgia, the project primarily supports the agro-processing sector, focusing on processed fruits and vegetables, non-alcoholic beverages, processed hazelnuts, dried fruits, spices (bay leaf), and tea.
The launch event on 2 July was addressed by the Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Levan Davitashvili, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Mr. Genadi Arveladze as well as by the Ambassador of the European Union (EU) to Georgia Mr. János Herman. Other senior government officials, representatives of Enterprise Georgia, as well as representatives from project beneficiary companies, and relevant donor projects also attended.
“It is crucial to convey technical knowledge that will allow Georgian export products to meet standards and be competitive in the European market. This is what EU’s new initiative in Georgia implies. It will help not only the Georgian producers, but also the institutions, which contribute to small and medium size businesses for further development,” said Minister Levan Davitashvili.
Ashish Shah, Director of the Division of Country Programmes at the ITC introduced the project and the challenges it aimed to address: “We have done a comprehensive study, which identified problems related to the quality of products, as most of the exporters source raw materials from a large number of different farmers. This means that it is hard to maintain EU required quality standards. In the framework of this project, we will assist Georgian SMEs in the improvement of their production process. It is also very important to raise awareness among farmers about EU standards requirements. The project will also focus on such important issues as marketing, branding and establishing linkages with potential business partners. Our main goal is to improve the competitiveness of SMEs, in order to promote exports to the international markets,” he said.
Needs assessment
Based on the company assessment, 74% of the processors/exporters who were surveyed complained about poor raw material quality and/or quantity. There are weak supply chain linkages with a lack of formal commitment of buyers and sellers. 64% of processors/exporters have a capacity utilization of less than 50%. More than 50% of processors exporters need a QM certification or aim at upgrading their certification. 36% of the surveyed companies complain about a lack of modern machinery, facilities & process automation. Many companies do not use advanced ICT tools e.g. for warehouse or traceability management. More than 50% of the surveyed companies indicate to need more market information, market linkages and trade fair participation support.
Project priorities
According to the results of the value chain assessments, the expressed support needs of processors/exporters, and the mandate of the Eastern Partnership-Ready to Trade project, the following five value chain upgrading solutions are suggested for the project beneficiary companies. Based on individual company development plans, activities will prioritized for each beneficiary company.
- Preparation of company specific development plans (QM system assessment; Process modernisation assessment; Supply chain assessment; Export marketing assessment)
- Improved quality management and certification (Individual QM consultancy; Post-harvest quality trainings for hazelnut farmers; Support of certification schemes for selected companies)
- Modernization of machinery and processes (Advice on process modernisation; Advice on the use of modern ICT tools; Facilitation of linkages with EU equipment suppliers)
- Intensified market linkages with EU buyers (Training on EU market requirements; Organization of trade fair participations; Inward and outward buyer missions)
- Strengthened linkages with raw material suppliers (piloting schemes will be explored in cooperation with other donor projects, involved in the selected value chains)
The ‘Ready to Trade’ project is funded by the European Union as part of the EU4Business initiative, and aims to improve the competitiveness of SMEs in Georgia and other Eastern Partnership countries and to connect them to international and EU markets.