ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის EU4Environment ეგიდით „რესურსეფექტიანი და სუფთა წარმოების“ (RECP) შესახებ მიმდინარე აქტივობების ფარგლებში, UNIDO ორგანიზებას უწევს ეეროვნულ კონფერენციას, სახელწოდებით: „რესურსეფექტიანობა გახდება საქართველოში ბიზნესის წარმატების საწინდარი?“. ეროვნულ დონეზე ღონისძიების პარტნიორია „ენერგოეფექტურობის ცენტრი“ (EEC).
ღონისძიება ჩატარდება 2023 წლის 7 და 8 ნოემბერს, ჰიბრიდულ ფორმატში (პირისპირ და ონლაინ), სასტუმროში Biltmore Hotel Tbilisi, ინგლისურ და ქართულ ენებზე (ხელმისაწვდომი იქნება სინქრონული თარგმანი).
ღონისძიებაში მონაწილეობას მიიღებენ საქართველოში, მწვანე ეკონომიკური განვითარების სფეროში ჩართული მხარეები, მათ შორის: მთავრობის, საერთაშორისო და სამოქალაქო ორგანიზაციების, ბიზნეს ასოციაციებისა და მიკრო, მცირე და საშუალო მეწარმეების წარმომადგენლები, ექსპერტები ინჟინერიისა და ენერგეტიკის სფეროებში, აკადემიური წრის წარმომადგენლები და პრაქტიკოსები პროექტებიდან EU4Environment (2019-2024) და EaP GREEN (2013-2017) (RECP კლუბების წევრები, RECP სადემონსტრაციო კომპანიები და RECP ექსპერტები).
კონფერენციის მიზანია, ხაზი გაუსვას და ხელი შეუწყოს მდგრადობას და მწვანე ზრდას საქართველოში მოქმედ საწარმოებში, რა მიზნითაც იგი მოახდენს იმ სარგებელის დემონსტრირებას, რომელსაც უზრუნველყოფს RECP, ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესში. ამას გარდა, ღონისძიების მონაწილეები შეძლებენ განიხილონ და ერთმანეთს გაუზიარონ გამოცდილება, ინსტრუმენტების და პროგრამები საქართველოში მცირე და საშუალო საწარმოთა „გამწვანების“ შესახებ, კონფერენციის ექვსი სესიის ფარგლებში, რომლებიც მოიცავენ შემდეგ თემებს:
- მწვანე განვითარების მართვის ეროვნული პოლიტიკა და სტრატეგიები;
- რესურსის ეფექტიანობა პრაქტიკაში, მცირე და საშუალო საწარმოთა საქმიანობის გაუმჯობესება;
- საქართველოში ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლა;
- პროდუქტის გარემოსდაცვითი ანაბეჭდის და ეკო-იარლიყების მიმოხილვა ევროკავშირის ინიციატივის „ერთი ბაზარი მწვანე პროდუქტებისთვის“, „მდგრადი სახელმწიფო შესყიდვის“, ეკო-ინოვაციისა და სხვა დაკავშირებული ინსტრუმენტების ჭრილში;
- ტრენინგის და სერტიფიცირების პროგრამები;
- საქართველოში მცირე და საშუალო საწარმოთა მწვანე ტრანზიციის დაფინანსება.
ონლაინ ღონისძიების მონაწილეებს ვთხოვთ, წინასწარ დარეგისტრირდნენ ლინკის გამოყენებით.
დამატებითი ინფორმაციისთვის, გთხოვთ, დაუკავშირდეთ ქალბატონ ტატიანა ჩერნიავსკაიას, UNIDO-ს პროექტის მენეჯერი: T.CHERNYAVSKAYA@unido.org.

As a part of the activities on Resource Efficient and Cleaner Production (RECP) under the EU4Environment Action funded by the European Union, UNIDO is organizing a national conference entitled “Will Resource Efficiency be at the Core of Business Success in Georgia?”. The national partner of the event is the Energy Efficiency Centre (EEC).
The event will take place on 7 and 8 November 2023 in a hybrid format (in person and online) at the Biltmore Hotel Tbilisi in both English and Georgian (with simultaneous interpretation).
It will gather stakeholders engaged in green economic development in Georgia, including Government, international, and civil society organizations, business associations as well as representatives of Micro, Small and Medium-sized Enterprises (MSMEs), experts in the fields of engineering and energy, members of academia, and practitioners from EU4Environment (2019-2024) and EaP GREEN (2013-2017) Actions (RECP Clubs’ members, RECP Demonstration Companies, and RECP experts).
The purpose of the conference is to highlight and promote resilience and green growth in Georgian enterprises by showcasing the benefits of RECP in the transition to a Circular Economy. Additionally, the event will provide an opportunity to discuss and share experiences, tools, and programmes on greening Georgia’s SMEs through six sessions covering the following topics:
- national policies and strategies for governing green development;
- resource efficiency in practice, improving the performances of MSMEs;
- transition to the Circular Economy in Georgia;
- overview of the Product Environmental Footprint and eco-labelling as a part of the Single Market for Green Products initiative of the EU, Sustainable Public Procurement (SPP), eco-innovation, and other related tools;