EU4Business-ის სემინარზე საქართველოს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ახალი კლასტერი განიხილეს
სემინარზე, რომელსაც თბილისის ტექნოპარკში ახლახან უმასპინძლა საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტომ (GITA-მ) ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული და EU4Business ინიციატივის ფარგლებში გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების მიერ განხორციელებული მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში პროექტის მხარდაჭერით, საქართველოს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კლასტერის განვითარების სტრატეგია განიხილეს.
კლასტერი ჩამოყალიბდა პროექტის ბიზნეს კლასტერიზაციის ინიციატივის ფარგლებში და ოფიციალურად ამ თვეში დარეგისტრირდება, როგორც არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი.
სემინარზე, რომელსაც საერთაშორისო ექსპერტების გუნდი უძღვებოდა, განხილულ იქნა გზები იმის უზრუნველსაყოფად, რომ კლასტერის ინიციატივა შეუფერხებლად განაგრძობდეს წინსვლას, სწორ გზას ადგეს და ხორციელდებოდეს წევრებს შორის შეთანხმებული პრიორიტეტების მიხედვით. კლასტერების საერთაშორისო ექსპერტებმა საკუთარი მოსაზრება გამოთქვეს მთელ რიგ სტრატეგიულ და ოპერაციულ საკითხებზე, რითაც მონაწილეებს ამ სფეროში მათ მიერ დაგროვილი გამოცდილება და ექსპერტული ცოდნა გაუზიარეს. მონაწილეებთან ერთად, მათ მიმოიხილეს კლასტერის ხედვა და მისია, 2025 წლამდე განსახორციელებელი მიზნები და სამოქმედო გეგმა.
საქართველოს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კლასტერი მიზნად ისახავს კომპანიების, პროფესიონალების, საგანმანათლებლო და კვლევასა და განვითარებაზე ორიენტირებული ინსტიტუტების ერთად შეკრებას კლასტერის წევრების კონკურენტუნარიანობის გაუმჯობესებისა და სექტორის წინაშე არსებულ გამოწვევებთან გამკლავების მიზნით. ამჟამად 11 კომპანიისგან შემდგარი კლასტერი მიზნად ისახავს საკუთარ პრიორიტეტებში ცნობიერების ამაღლებასა და ახალი წევრების მოზიდვას.
„საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ICT) კლასტერის ჩამოყალიბება მნიშვნელოვანია, რამდენადაც იგი ICT სექტორის წარმომადგენელთა შორის თანამშრომლობის სტიმულირებას ახდენს, ხელს უწყობს ინდუსტრიის განვითარებას მიმდინარე გამოწვევების ფონზე და ქართული ICT სერვისებისა და პროდუქტების ექსპორტის გაზრდას, რაც დადებით გავლენას მოახდენს ეკონომიკასა და ინოვაციური სტარტაპების შექმნაზე“, – განაცხადა დავით კიზირიამ, კლასტერის წევრმა და კომპანია „Innovative Systems Management“-ის დამფუძნებელმა.
„ძალიან მნიშვნელოვანია საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კლასტერის განვითარებისთვის კარგი პრაქტიკის დანერგვა და სფეროში გამოცდილების მქონე საერთაშორისო პროფესიონალებთან მჭიდრო თანამშრომლობა“, – განაცხადა გიორგი მჟავანაძემ, „Do So“-ს დამფუძნებელმა.
საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტო, რომელიც ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ქვეშ არსებულ სამთავრობო სააგენტოს წარმოადგენს, საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კლასტერის განვითარების ინიციატივის მხარდამჭერია. იგი მჭიდროდ თანამშრომლობს საქართველოს ICT სექტორში მოქმედ კომპანიებთან და კლასტერის წევრები სააგენტოს ერთ-ერთ მოწინავე სამთავრობო პარტნიორად მიიჩნევენ საქართველოს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კლასტერის განვითარების პროცესში.
„კლასტერების ჩამოყალიბება და განვითარება კატალიზატორის როლს ასრულებს მეწარმეობისა და ინოვაციების განვითარების პროცესში”, – განაცხადა ავთანდილ კასრაძემ, საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელმა. მან, ასევე, ხაზი გაუსვა საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კლასტერის მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ „საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კლასტერი არა ცალკე მდგომი კლასტერია, არამედ იგი ნებისმიერ სხვა კლასტერთან დაკავშირებისა და მათთვის მომსახურების მიწოდების შესაძლებლობას იძლევა.”
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტი „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში“ ეხმარება საქართველოს მცირე და საშუალო საწარმოებს (SME), გახდნენ უფრო კონკურენტუნარიანები და მოერგონ ევროკავშირთან დადებული თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების (DCFTA) პირობებში შექმნილ ახალ მარეგულირებელ გარემოს. ეს პროექტი ევროკავშირის EU4Business ინიციატივის ნაწილია, რომელიც ეხმარება მცირე და საშუალო საწარმოებს DCFTA-დან სარგებლის მიღებაში ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესების, ბიზნესის ცოდნისა და უნარების ამაღლების და მსგავსი საწარმოებისთვის ფინანსებზე უკეთესი წვდომის მხარდაჭერით.

New Georgian ICT Cluster in focus at EU4Business workshop
A strategy for the development of a Georgian ICT Cluster was discussed at a workshop recently hosted at the Tbilisi Tech Park by Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA), with the support of the EU-funded SME Development and DCFTA in Georgia project, implemented by GIZ in the framework of the EU4Business initiative.
The cluster has been established as part of the project’s business clustering initiative, and will be officially registered this month as a non-entrepreneurial (non-commercial) legal entity.
Led by a team of international experts, the workshop discussed ways to ensure that the cluster initiative keeps up the momentum, stays on the right track and follows the priorities agreed between the members. The international cluster experts gave their input on a range of strategic and operational issues bringing in their respective experience and expertise. Together with the cluster members they reviewed the vision and mission of the cluster, its goals until 2025 and action plan.
The Georgian ICT Cluster aims at bringing together companies, professionals, educational and R&D institutions for improving the competitiveness of its members and addressing challenges facing the industry. Currently consisting of 11 companies, the cluster aims to raise awareness of its priorities and attract additional members.
“The establishment of the ICT Cluster is important as far as it stimulates cooperation between ICT industry players, supports industry development considering current challenges, and boosts the export of Georgian ICT services and products, which will have a positive effect on the economy and the creation of innovative start-ups,” said David Kiziria, cluster member and founder of ‘Innovative Systems Management’.
“It is very important to deploy good practice for the ICT Cluster development and cooperate closely with international professionals who have experience in the field,” said George Mzhavanadze, founder of ‘Do So’.
GITA, which is a government agency under the Ministry of Economy and Sustainable Development, is a supporter of the ICT Cluster development initiative. It works closely with Georgian ICT companies and cluster members view the Agency as one of the leading governmental partners in the process of developing the Georgian ICT Cluster.
"The establishment and development of clusters acts as a catalyst in the process of development of entrepreneurship and innovation," said Avtandil Kasradze, acting chairman of GITA. He emphasised the importance of the ICT cluster and noted that "the ICT cluster is not a standalone cluster but it offers the opportunity to connect with and provide services to any other cluster.”
The EU-funded ‘SME Development and DCFTA in Georgia’ project assists Georgian small and medium-sized enterprises (SMEs) to become more competitive and adapt to the new regulatory environment created under the free trade agreement with the EU (DCFTA). The project is part of the European Union's EU4Business initiative, which helps SMEs to benefit from the DCFTA by improving the business environment, increasing knowledge and skills of businesses, and by supporting SMEs to get better access to finance.