ევროკავშირი 4.5 მლნ. ევროს გამოყოფს საქართველოს ფინანსური ჩართულობის და ანგარიშვალდებულების პროექტის ფარგლებში, რომელიც მსოფლიო ბანკის მიერ განხორციელდება.
დღეს სასტუმრო „თბილისი მერიოტში“ გამართულ ღონისძიებაზე ევროკავშირმა (EU) და მსოფლიო ბანკმა საქართველოს ფინანსური ჩართულობისა და ანგარიშვალდებულების (FIA) პროექტის დაწყების შესახებ განაცხადეს. პროექტი დაიგეგმა მეორე თაობის ამბიციური რეფორმების მხარდასაჭერად, რომლებიც საქართველოს უწყებების მიერ ხორციელდება კერძო სექტორის განვითარების ხელშეწყობის, მცირე და საშუალო საწარმოების ზრდისა და პროდუქტიულობის და ფინანსური ჩართულობის ამაღლების მიზნით.
“ვიმედოვნებთ, რომ პროექტი დაეხმარება საქართველოს მთავრობას რეფორმების დაგეგმვასა და განხორციელებაში, რომლებიც გააჯანსაღებს საფინანსო სექტორს, გააუმჯობესებს ფინანსურ ჩართულობას სერვისებს მოკლებული კლიენტებისთვის და საფუძველს მოამზადებს გაცილებით მეტად კონკურენტული, გამჭვირვალე და სანიმუშო მართვის მქონე ინსტიტუტისთვის“, განაცხადა სამხრეთ კავკასიაში მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა მერსი ტემბონმა. მისივე თქმით, „ზემოაღნიშნული წარმოადგენს ძირითად წინაპირობებს საქართველოს უწყვეტი, მდგრადი ეკონომიკური ზრდის, სამუშაო ადგილების შექმნისა და კეთილდღეობისთვის.“
„ამ პროექტის დაწყება ევროკავშირის მიერ გადადგმული უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯია კერძო სექტორის განვითარების ხელშესაწყობად საქართველოში. ვიმედოვნებთ, რომ თვალსაჩინო წინსვლას ექნება ადგილი დაფინანსებასთან წვდომისა და საინვესტიციო გარემოს გაუმჯობესების თვალსაზრისით“ - აღნიშნა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელმა ვინსენტ რეიმ.
პროექტი საქართველოს ეროვნულ ბანკთან, ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტროსთან, ფინანსთა სამინისტროსთან, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურთან, ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგების და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურთან და საჯარო და კერძო სექტორის სხვა უწყებებთან მჭიდრო თანამშრომლობით წარიმართება. 4.5 მლნ. ევროს ღირებულების პროექტი ოთხი წლის განმავლობაში (2019 - 2022 წწ ) განხორციელდება.
პროექტი საქართველოსთან 2019 - 2022 წლებისთვის შემუშავებული მსოფლიო ბანკის პარტნიორობის ჩარჩო დოკუმენტისა და ევროკავშირის ერთიანი დახმარების ჩარჩო პროგრამის (2017 - 2020 წწ) ნაწილია.
დამატებითი ინფორმაციისთვის გთხოვთ დაუკავშირდეთ:
· თამრიკო მიქაძე, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის პრესის და ინფორმაციის ოფიცერი, Tamriko.Mikadze@eeas.europa.eu
· ინგა პაიჭაძე, საქართველოში მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლობის საგარეო ურთიერთობათა სამსახურის ხელმძღვანელი, ipaichadze@worldbank.org

New project to enhance financial inclusion and accountability in Georgia
The European Union pledges €4.5 million through the Georgia Financial Inclusion and Accountability project, which will be implemented by the World Bank.
On 24th May the European Union (EU) and the World Bank launched the Georgia Financial Inclusion and Accountability (FIA) project, at an event held at Tbilisi Marriott Hotel. The project is designed to support ambitious second-generation reforms implemented by the authorities of Georgia to support private sector development, boost the growth of small and medium enterprises (SMEs), and enhance productivity and financial inclusion.
“We expect the project to support the Government of Georgia in the design and implementation of reforms that foster financial sector soundness, improve financial inclusion for underserved clients, and build foundations for more competitive, transparent, and well-governed institutions,” said Mercy Tembon, World Bank Regional Director for the South Caucasus, offering opening remarks at the event. “These are core prerequisites for Georgia’s continued sustainable growth, jobs creation and prosperity.”
"The launch of this project is a critical step initiated by the European Union in order to boost private sector development in Georgia,” said Vincent Rey, Head of Cooperation of the European Union Delegation to Georgia during his opening remarks. “We expect visible improvements in access to finance and investment climate."
The project is implemented in close cooperation with the National Bank of Georgia, Ministry of Economy and Sustainable Development, Ministry of Finance, Insurance State Supervision Service of Georgia, State Service for Accounting, Reporting and Auditing Supervision and other private and public stakeholders. The Euro €4.5 million project will be implemented in four years, from 2019 to 2022.
The project is part of the World Bank Group’s support to Georgia under the Country Partnership Framework for 2019-2022 and the EU’s Single Support Framework 2017-2020 for Georgia.
For further information please contact:
· Tamriko Mikadze, Press and Information Officer, Delegation of the European Union to Georgia, Tamriko.Mikadze@eeas.europa.eu