და რთული ოპერაციული გარემო, რომელიც მოიცავს მაღალ საგადასახადო ტარიფებს, კორუფციას და პოლიტიკურ არასტაბილურობას.
ეს არის მიზეზი, რის გამოც 2009 წელს დაიწყო მცირე და საშუალო მეწარმეობის ფლაგმანური ინიციატივა, რომელშიც შევიდა ევროკავშირის მიერ ყველა დაფინანსებული რეგიონალური პროგრამები. 2016 წელს, მცირე და საშუალო მეწარმეობის ფლაგმანურ ინიციატივას შეეცვალა სახელი და დაერქვა EU4Business. ახლა ის მოიცავს ორმხრივი დახმარების პროექტებს, რომლებიც უშუალოდ გამიზნულია მცირე და საშუალო საწარმოებზე და ბიზნესის მხარდაჭერ ორგანიზაციებზე (BSO).
ეს არის პირველი EU4Business კონსოლიდირებული ანგარიში, რომელიც გამოცემულია EU4Business-ის სამდივნოს მიერ და იყო დაფუძნებული DG NEAR-ის მხარდასაჭერად. ანგარიშში:
- განხილულია EU4Business ინიციატივის დაწყების პერიოდი და მისი განვითარება წლების განმავლობაში.
- შეთავაზებულია EU4Business-ის შესაბამისობის ანალიზი ეროვნულ მცირე და საშუალო მეწარმეობის პოლიტიკის ჩარჩოების კონცეფციებთან აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონში, თითოეულ ქვეყანაში მიღწეული წარმატების გათვალისწინებით.
- მიმოხილულია EU4Business-ის პროგრამები და პროექტები, რომლებიც განხორციელდა 2009-2016 წლებში და მოცემულია მათი მიღწევების ანალიზი.
- დასახულია EU4Business-ის მომავალი მოქმედებები, რაც უფრო „გასააზრებელი ინფორმაციაა“, ვიდრე მკაცრი მითითება.
პირველი EU4Business კონსოლიდირებული ანგარიში შედგენილია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში მცირე და საშუალო მეწარმეობის მხარდაჭერის ევროკავშირის სტრატეგიული დოკუმენტების ანალიზის საფუძველზე. მასში მოყვანილია საერთაშორისო და ადგილობრივი წყაროების მონაცემები და ინფორმაცია, ძირითადად EU4Business-ის ექვსი ქვეყნის 2017 წლის ანგარიშებიდან.
მიღწევების ანალიზი ეყრდნობა 200-ზე მეტი პროგრამის და საპროექტო დოკუმენტის მიმოხილვას, განსაკუთრებით ანგარიშებს პროგრამის განხორციელების პროცესში პარტნიორების მიერ მიღწეული პროგრესის შესახებ.
პირველი EU4Business კონსოლიდირებული ანგარიში შეიძლება განიხილებოდეს, როგორც მოქმედი დოკუმენტი: EU4Business-ის მონაწილეობის ზრდისა და პროცესის მონიტორინგისა და კოორდინაციის გახშირების შესახებ.

EU4Business Consolidated Report 2009-2016
SMEs in the EaP countries have the potential to make a significant contribution to job creation and to drive economic growth. However they still face challenges which prevent them from realising their full potential. Typical challenges are: limited access to finance, constraints in accessing new markets, constant changes in new, inconsistent and burdensome legislation, lack of relevant skills to grow their businesses and a difficult operational environment encompassing high tax rates, corruption, bureaucracy and political instability.
This is the reason why the SME Flagship initiative was launched in 2009, the umbrella of all EU-funded regional programmes. In 2016, the SME Flagship Initiative was rebranded EU4Business, now also including bilateral assistance projects that directly target SMEs and Business Support Organisations (BSOs).
This is the first EU4Business Consolidated report, published by the EU4Business Secretariat, established to support DG NEAR. The report:
• looks back to the time the EU4Business was launched and reviews its developments over the years.
• offers an analysis of the EU4Business coherence with national SME policy frameworks in the EaP region taking into account progress made in each country.
• reviews EU4Business programmes and projects implemented in the period 2009-2016 and analyses their achievements.
• outlines a way forward for the EU4Business that is rather a ‘food for thought’ than a hard prescription.
The first EU4Business Consolidated Report bases its analysis on EU strategic documents concerning SME support in the EaP countries. It draws data and information from international and national sources and most of all from the six EU4Business Country Reports 2017.
The analysis on achievements is based on reviewing more than 200 programme and project documents, especially progress reports of the implementing partners.
The first EU4Business Consolidated Report can be seen as a living document: as the EU4Business gains more pace, the developments to be monitored and coordinated increase their frequence.