ევროკავშირი ეხმარება ქართულ სამკერვალო ინდუსტრიას გახდეს კონკურენტუნარიანი ევროპულ ბაზარზე
1992 წლიდან  სამკერვალო კომპანია „ელსელემა“ ყველა სახის სამოსს აწარმოებს, უმთავრესად კი უნიფორმებს, სხვადასხვა სახის ტანისამოსს, მათ შორის ბუმბულის „გაბერილ“ ქურთუკებს, ყოველდღიურ და ნაქსოვ სამოსს მამაკაცებისთვის, ქალებისთვის და ბავშვებისთვის. ეს ოჯახური ბიზნესია, რომელიც წლების მანძილზე გაფართოვდა და ამჟამად ორ სამკერვალო ფაბრიკას მოიცავს - ერთს თბილისში და მეორეს ლანჩხუთში, დასავლეთ საქართველოში, სადაც ჯამში 200-მდე ადამიანია დასაქმებული.
კომპანია არ არის  ახალბედა უცხოურ ბაზრებზე. მას საჭირო ქსოვილები ჩინეთიდან და თურქეთიდან შემოაქვს, ხოლო ნაწარმი იტალიასა და თურქეთში გააქვს. თუმცა,  სამომავლო განვითარებისა და  ახალი ევროპელი დამკვეთების მოსაზიდად, „ელსელემა“-ს  საწარმოო პროცესში მაღალი ევროპული და საერთაშორისო სოციალური და შრომითი სტანდარტების დანერგვა სჭირდებოდა. მიზნის მისაღწევად „ელსელემა“-ს მნიშვნელოვანი ცვლილებები უნდა განეხორციელებინა არა მხოლოდ კომპანიის მოწყობაში, არამედ  მოემზადებინა ყველა საჭირო დოკუმენტი რათა დაეკმაყოფილებინა საერთაშორისო აუდიტის მოთხოვნები შესაბამისი  სერთიფიკატის მისაღებად, რომელიც გზას გაუხსნიდა კომპანიას  ევროპულ ბაზარზე ახალი პარტნიორული კავშირების დამყარებისკენ.
ახლა უკვე კომპანია დარწმუნებულია რომ ამას შეძლებს “მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარება და DCFTA” პროექტის დახმარებით, რომელსაც ევროკავშირი, თავისი „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ ინიციატივის ფარგლებში აფინანსებს. პროექტი, რომელსაც GIZ-ი ახორციელებს,  საქართველოს სამკერვალო ინდუსტრიაში ბიზნეს კლასტერის განვითარების გზით ეხმარება ქართულ მცირე და საშუალო ბიზნესს აიმაღლოს სტანდარტი ყველა საჭირო მიმართულებით და გახდეს უფრო კონკურენტუნარიანი ევროპულ ბაზარზე.
„ჩვენ გამოვიყენეთ შესაძლებლობა და მონაწილეობა მივიღეთ ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ პროექტში, რადგანაც ის გვაძლევს შანსს განვვითარდეთ და გავხადოთ ჩვენი ბიზნესი უფრო კონკურენტუნარიანი. სასიკეთო შედეგებს უკვე ვხედავთ,“ განაცხადა ქართული სამკერვალო კომპანია „ელსელემა“-ს დამფუძნებელმა, ელგუჯა მამასახლისმა.
პროექტი ეხმარება ქართულ სამკერვალო კომპანიებს დააკმაყოფილონ საწარმოო სტანდარტები, რომლებიც ბიზნესის სოციალური შესაბამისობის ინიციატივის (BSCI) სისტემის ნაწილია. აღნიშნული სტანდარტები ისეთ საკითხებს არეგულირებს, როგორიცაა სოციალური პასუხისმგებლობა, შრომის უსაფრთხოება და მუშა-ხელის დაცვა.  ევროპელი მყიდველებისთვის ამ სტანდარტების დაცვა უმთავრესი მოთხოვნაა.
„ეს პროექტი უმნიშვნელოვანესია ჩვენთვის, რათა დავაკმაყოფილოთ ევროპული სტანდარტები და დავუკავშირდეთ პოტენციურ პარტნიორებს ევროპაში,“ ამბობს „ელსელემა“-ს დამფუძნებელი და აქვე აღნიშნავს, რომ დახმარების გარეშე მათ გაუჭირდებათ იმ გამოწვევებთან გამკლავება, რომლებიც თან ახლავს საქართველო-ევროკავშირის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების მიერ შექმნილ შესაძლებლობებს.
„ევროკავშირისა და GIZ-ის დახმარებით ჩვენ უკვე ვიმყოფებოდით გერმანიაში და შევხვდით პოტენციურ პარტნიორებს. ამჟამად მათთან მოლაპარაკებები მიმდინარეობს ფასთან და სხვა ტექნიკურ დეტალებთან დაკავშირებით. პროექტის წყალობით, გერმანიის  სამკერვალო ინდუსტრიის ერთ-ერთი წამყვანი მოთამაშის საცალო ვაჭრობის ფილიალმა საქართველოს მიმართ ინტერესი გამოხატა.“ განაცხადა ელგუჯა მამასახლისმა.
ძალა ერთობაშია: ბიზნეს კლასტერის განვითარება
ელგუჯა მამასახლისს დიდი მოლოდინი აქვს სხვა სამკერვალო კომპანიებთან თანამშრომლობის მიმართულებით, რაც ქართული სამკერვალო ინდუსტრიის კონსოლიდაციის და სიმძლავრეების გაზრდის შესაძლებლობას შექმნის.
გარდა იმისა, რომ ამ გზით შესაძლებელი იქნება  მეტი მყიდველის მოზიდვა, მსგავს თანამშრომლობას „შეუძლია გააადვილოს სამკერვალო ინდუსტრიის წარმომადგენელთა დიალოგი მთავრობასთან და ხელი შეუწყოს  ბიზნესისთვის სასარგებლო საკანონმდებლო გადაწყვეტილებების მიღებას. ცალკე აღებული კომპანიისთვის ამგვარი დიალოგი მთავრობასთან უმეტესწილად არაპროდუქტიულია,“ აცხადებს ელგუჯა მამასახლისი.
ამ მოსაზრებას მიხეილ გეთიაც იზიარებს, რომელიც პროექტის კიდევ ერთ  მონაწილე სამკერვალო კომპანია „MPT საქართველო“-ს ხელმძღვანელობს. მისი აზრით, კლასტერში გაერთიანების გზით სამკერვალო ინდუსტრიის წარმომადგენლები შეძლებენ უფრო ეფექტურად მოახდინონ სექტორისთვის საჭირო საკანონმდებლო ცვლილებების ლობირება.
ის აღნიშნავს, რომ საქართველოს, თურქეთსა და ევროკავშირს შორის საბოლოო სამმხრივი შეთანხმების დაყოვნება თურქეთის მხრიდან იმპორტის გადასახადის გაუქმებაზე  ერთ-ერთი სერიოზული გამოწვევაა ქართული სამკერვალო კომპანიებისთვის, რომლებსაც აუცილებელი ნედლეულის შემოტანა მეზობელი ქვეყნიდან უწევთ.
„საერთო ძალისხმევით კლასტერის ფარგლებში, ჩვენ შევძლებთ დავაჩქაროთ ამ შეთანხმების შესრულება, რაც ქართული სამკერვალო ინდუსტრიისთვის მნიშვნელოვანი შეღავათი იქნება,“ განაცხადა გეთიამ.
პროექტის ყველაზე მნიშვნელოვანი დახმარება კომპანიისთვის მაინც BSCI აუდიტისთვის მომზადების საქმეში მხარდაჭერაა.
პროექტი არა მხოლოდ დაეხმარა კომპანიას მოემზადებინა ათობით სავალდებულო დოკუმენტი BSCI აუდიტისთვის, არამედ მეტიც, მისი მეშვეობით საწარმო მთლიანად გადაეწყო საერთაშორისო მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოსვლის მიზნით.
„MPT საქართველო“-მ BSCI აუდიტისთვის მოთხოვნა გასული წლის ივლისში გაგზავნა. თუმცა, მაშინ მხოლოდ ძალიან დაბალი, „D“ დონის შეფასება მიიღო.
„აუდიტორმა დაგვიტოვა რეკომენდაციები შრომითი უსაფრთხოებისა და სხვა სავალდებულო სტანდარტების დასაკმაყოფილებლად.  ევროკავშირის და GIZ-ის ექსპერტებმა მთლიანად შეცვალეს კომპანიის მოწყობა და დაგვეხმარნენ უამრავი დოკუმენტის შექმნაში. მათი დახმარების გარეშე ვერ შევძლებდით მოგვემზადებინა ყველა საჭირო დოკუმენტაცია განმეორებითი აუდიტისთვის, რომელიც აპრილში იგეგმება. მე ძალიან დიდი იმედი მაქვს, რომ ამჯერად „A“ ან „B“ დონის სერთიფიკატს ავიღებთ, რაც საშუალებას მოგვცემს თავისუფლად დავუკავშირდეთ ახალ ევროპელ მყიდველებს,“ თქვა გეთიამ.
***********************************************
ქართველი მწარმოებლების მხარდასაჭერად
საფეიქრო ინდუსტრიის განვითარების ინიციატივა 2016 წლის აპრილიდან დაიწყო, „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ პროექტის „მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარება და DCFTA საქართველოში“ ფარგლებში, რომელსაც GIZ-ი ახორციელებს.
თავდაპირველმა კვლევამ აჩვენა, რომ ქართულ სამკერვალო წარმოებას დიდი საექსპორტო პოტენციალი გააჩნია პროდუქციის მაღალი ხარისხის და ევროკავშირის ბაზართან სიახლოვის თანხვედრის წყალობით, ასევე კონკურენტუნარიანი სახელფასო დანახარჯების გამო.
ქართველ მწარმოებლებთან და ევროპელ კონსულტანტებთან ცხრათვიანი ინტენსიური სამუშაო პროცესის შედეგად, პროექტში მონაწილე ოთხი კომპანია-შპს „ელსელემა“, შპს „ევროტექსი“, შპს „მოდელების სახლი მატერია“ და „MPT საქართველო“ მზად არიან სოციალური შესაბამისობის ინიციატივის (BSCI) აუდიტისთვის.  პროქტმა ასევე უზრუნველყო სავაჭრო მისია გერმანიაში გასულ წელს, რომლის ფარგლებშიც პროექტში მონაწილე კომპანიების წარმომადგენლები შეხვდნენ პოტენციურ მყიდველებს და მომმარაგებლებს მიუნხენში, ბერლინსა და ჰამბურგში.
„ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ არის ევროკავშირის ინიციატივა, რომელიც აერთიანებს ევროკავშირის პროგრამებს საქართველოში მცირე და საშუალო ბიზნესის და კერძო სექტორის განვითარებისთვის. ინიციატივა საშუალებას აძლევს კერძო სექტორს ისარგებლოს ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების უპირატესობებით, რომელიც კარს უღებს საქართველოს 500 მილიონიანი მომხმარებლის ბაზრისკენ.

Since 1992, Elselema has been producing all types of clothing, with a particular focus on uniforms, outdoor wear, as well as casuals and knitted products for men, women and children. It’s a family business which has grown to operate two factories – both employing up to 200 workers – one in Tbilisi, and one in Lanchkhuti to the West of the Georgian capital.
The company is no novice in overseas markets, sourcing fabrics from markets like China and Turkey, and exporting manufactured goods to Italy and Turkey. However, to develop further on the EU export market, Elselema needed to come into line with high European and international social and labour standards – a task that required not only substantial changes to its set-up, but accompanying documentation to meet the demands of an international audit.
Now, however, the company is confident it can take advantage of these opportunities, with the help of the ‘SME Development and DCFTA in Georgia’ project, funded by the European Union as part of its EU4Business initiative and implemented by GIZ, which is building up a business cluster for the apparel industry in Georgia, and is supporting SMEs to upgrade their standards in the directions needed, and become competitive on the EU market.
“We took the opportunity to participate in the EU-funded project as it provides a chance for further development and making our business more competitive. We have already seen positive outcomes,” said Elguja Mamasakhlisi, the founder of Elselema.
The project is helping Georgian industries to meet the standards of the Business Social Compliance Initiative (BSCI), focused on areas such as social responsibility, workplace safely and workforce protection – a key requirements of European buyers.
“This project is essential for us to upgrade to international standards and connect with potential partners in Europe,” Mamasakhlisi said, adding that without support they would struggle to meet the challenges that go with the opportunities in the framework of Georgia’s Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement with the EU.
“With the help of the EU4Business initiative and GIZ we have already been in Germany and met with our potential partners, we are now negotiating with some of them about price and other technical details. A retail branch of one of the leading German players in the apparel industry has shown interest in Georgia thanks to the project,” Mamasakhlisi said.
Stronger together: creating a business cluster
He has high expectations for cooperation with other apparel companies in Georgia as well, to concentrate and expand the capacities that the local apparel industry can offer. Apart from attracting more buyers, such cooperation could “make it easy for the apparel industry to have a dialogue with the government and introduce legislative amendments that will profit this sector. For a single company such a dialogue with the authorities is mostly fruitless,” says Mamasakhlisi.
It’s a view shared by Mikheil Getia, the head of MPT Georgia, another clothes manufacturer involved in the project, who argues that apparel industry representatives united in the cluster will be able to lobby far more effectively for the legal amendments they need.
He points to delays in approving a trilateral deal between Georgia, Turkey and the EU that would cut import duties from Turkey as one of the major challenges for apparel companies that import vital materials from Turkey.
“With joint efforts in the cluster we can hasten the enforcement of the trilateral agreement, which will lead to significant benefits for the Georgian apparel industry,” Getia said.
But for MPT also, the project’s support in helping to meet the standards of the BSCI audit has been vital.
Not only did the project help him to prepare the dozens of mandatory documents for the BSCI audit, it helped to overhaul the way the company was set up, to ensure it met requirements.
MPT Georgia first applied for the BSCI audit last July. At the time, the best they could expect was to receive a very low, D level.
“The auditor left behind his recommendations over the work safety and mandatory standards. We have tried to meet the requirements. The EU and GIZ experts completely changed the company set-up and helped us to go through the paperwork. Without their help, it would be impossible for us to prepare all the documents necessary for the repeat audit that is due to take place in April.”
“I have high expectations that now we will receive either an A or B level for the certificate, which will enable us to contact new European buyers freely,” Getia said.
************************************
Supporting Georgian producers
Under its EU4Business initiative, the EU, working together with GIZ, launched the apparel industry development initiative in April 2016, as part of the EU-funded ‘SME Development and DCFTA in Georgia’ project. An initial study of the sector identified strong export potential for the Georgian apparel industry, whose high production quality combines with proximity to EU markets and competitive labour costs.
After nine months of intensive work with Georgian producers and international consultants, the four companies taking part in the project – Elselema Ltd., Eurotex LLC, Fashion House Materia Ltd. and MPT Georgia – are now ready to receive BSCI audits. The project also organised a trade mission to Germany last year, where participants met prospective buyers and suppliers in Munich, Berlin and Hamburg.
EU4Business is an EU initiative bringing together all EU programmes assisting SME and private sector development in Georgia. It enables the private sector to take advantage of the opportunities offered by the EU Deep and Comprehensive Free Trade Agreement, which gives Georgia access to a common market of 500 million consumers.