ოდესმე, ჭიქა გემრიელი ღვინის დაგემოვნებისას, გიფიქრიათ იმ გზაზე, რაც მან თქვენამდე განვლო? სწორედ ეს ციკლი მანამ, სანამ პროდუქტი მომხმარებლის მაგიდაზე მოხვდება, ბევრი მწარმოებლისთვის ყველაზე მეტი გამოწვევითაა სავსე. ქალაქ ბოლნისში, ორი ძმის, გურამ და გიორგი ავქოფაშვილების "ძმების მარანი" 2015 წლიდან ქართულ ღვინოს აწარმოებს. თუმცა, სხვა მეღვინეების მსგავსად, ეს მცირე საოჯახო მეღვინეობაც ფილტრაციის, ჩამოსხმის, ეტიკეტირებისა და ღვინის შენახვის სირთულეებს აწყდებოდა.
ამასობაში, ბოლნისის მუნიციპალიტეტში აგროცენტრი EU4Business-ის ქოლგის ქვეშ მიმდინარე ინიციატივის „მერები ეკონომიკური ზრდისთვის“ (M4EG) ფარგლებში შეიქმნა. ბიზნესის უფრო ეფექტიანად ოპერირებისკენ მიმართული პრაქტიკული საშუალებებისა და ახალი ცოდნის გადაცემით, ცენტრი ადგილობრივი მაცხოვრებლების პირობებს აუმჯობესებს. აქ ხელმისაწვდომი ევროპული სტანდარტის შეფუთვისა და ეტიკეტირების დანადგარების მხარდაჭერით, „ძმების მარანი“ ღვინოს ქართული ბაზრისთვის ამზადებს და სამომავლოდ ექსპორტსაც გეგმავს.
ადგილობრივ საჭიროებებსა და გამოწვევებზე რეაგირება
ბოლნისი საქართველოს მრავალეროვნული, ძირითადად, სასოფლო-სამეურნეო მუნიციპალიტეტია, რომლის მოსახლეობის 63% სოფლის მეურნეობის სფეროშია დასაქმებული. თუმცა, სოფლის მეურნეობის სექტორში არსებული შესაძლებლობების მიუხედავად, ადგილობრივი მწარმოებლები წარმოების ოპტიმიზაციასა და მაქსიმალური მოგების მიღებას იშვიათად ახერხებდნენ.
ადგილობრივი მეწარმეების გამოწვევებზე მორგებული აგროცენტრი ახლა საექსპერტო-საკონსულტაციო მომსახურებებს ფინანსების, მარკეტინგისა თუ ბუღალტერიის მიმართულებით და იურიდიულ მომსახურებას ქართულ, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე უზრუნველყოფს. თანამედროვე ტექნოლოგიის გამოყენებით, სხვადასხვა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებისა და ღვინოების მწარმოებლები სამაცივრე, ეტიკეტირების, შეფუთვის, ბოთლში ჩამოსხმისა და გაფილტვრის სერვისებით ხელმისაწვდომ ფასად სარგებლობენ.
“ერთ-ერთი საუკეთესო პროექტია, რაც კი ბოლნისში განხორციელებულა. მოსახლეობას საშუალება მიეცა, რომ შრომა გაუადვილდეთ და წარმოება გააფართოონ. ბოლნისის 900-მდე საოჯახო მეღვინეობა აგროცენტრის მომსახურებით ისარგებლებს“, აღნიშნავს გურამ ავქოფაშვილი.
ადგილობრივი მეღვინეებისა და ფერმერების განვითარების მხარდაჭერა
აგროცენტრის საქმიანობა ეფუძნება ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარების გეგმას, რომელიც ბოლნისის მთავარ ეკონომიკურ პრიორიტეტებსა და მიზნებს განსაზღვრავს. ეს პრიორიტეტები მუნიციპალიტეტმა მაშინ შეიმუშავა, როდესაც ევროკავშირის ინიციატივის ”მერები ეკონომიკური ზრდისთვის” ხელმომწერი გახდა და M4EG-ის პროექტების კონკურსში გაიმარჯვა. პროექტის სრული ბიუჯეტი 380,000 ევროა, სადაც ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერა 320,000 ევროს შეადგენს. ბოლნისის მუნიციპალიტეტმა აგროცენტრის შენობები საკუთარი ხარჯებით ააშენა.
„მუნიციპალიტეტმა დაინახა ევროკვშირის მხარდაჭერა და მერე მიიღეს გადაწყვეტილება, შენობა აეშენებინათ. ეს არის მაგალითი, როგორ შეიძლება ევროკავშირის პატარა ინიციატივით დიდი საქმის კეთება,” ამბობს ნატალია კაკაბაძე, M4EG პროექტის მენეჯერი.
ადგილობრივი ბაზრის, მისი პოტენციალისა და ადგილობრივი მწარმოებლებისა და მეწარმეების საჭიროებების შესწავლის შედეგად, მუნიციპალიტეტმა ეკონომიკური განვითარების მაღალი პოტენციალის სამი სფერო გამოავლინა: სოფლის მეურნეობა, მეღვინეობა და ტურიზმი. ადგილობრივი ფერმერები, როგორც წესი, საკუთარ მზა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებს შემდგომი დამუშავებისთვის ყიდდნენ. ამის გამო, ისინი ადგილობრივი სოფლის მეურნეობის ღირებულებათა ჯაჭვის საწყის ეტაპზე იმყოფებოდნენ. ახლა, საკუთარი ცოდნისა და ტექნიკური შესაძლებლობების გაუმჯობესების გზით, ისინი პროდუქციის შესაბამისი სტანდარტების, მაღალი ხარისხის შენახვის, შეფუთვის, დისტრიბუციისა და მარკეტინგის უზრუნველყოფას მოახერხებენ, რაც შემოსავლების ზრდასაც განაპირობებს.
„ამ ეტაპზე, დოკუმენტების მოწესრიგება გვჭირდებოდა. ცენტრისგან იურიდიული დახმარება მივიღეთ და დოკუმენტები მოვაწესრიგეთ,“ აღნიშნავს მერი მახარაძე, ყველის მწარმოებელი საწარმო „დისველის“ დამფუძნებელი, რომელიც აგროცენტრის ერთ-ერთი ბენეფიციარია. როდესაც სხვადასხვა სახის ქართული ყველის საწარმო გაფართოვდება, შეფუთვის მომსახურებითაც ისარგებლებს.
ტურიზმი, როგორც პრიორიტეტი
გემრიელ ღვინოსა თუ ხარისხიან ყველთან ერთად, მუნიციპალიტეტი სტუმრებს ბევრ მიმზიდველ ადგილს სთავაზობს, იქნება ეს მეხუთე საუკუნეში დაფუძნებული, საქართველოში მოქმედი ყველაზე ძველი ეკლესია ბოლნისის სიონი, თუ გერმანული მემკვიდრეობა. ვინაიდან ტურიზმის განვითარება ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია, მუნიციპალიტეტმა ინვესტიცია ჩადო ბოლნისის ისტორიული სამეზობლო კატარინენფელდის განახლებაში, სადაც მეცხრამეტე საუკუნეში 95-მა გერმანელმა ოჯახმა შვაბიიდან კოლონია დააფუძნა.
კატარინენფელდის ერთ-ერთი ქუჩის (სტეფანიას ქუჩა) ტურისტული ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების, ფეხით მოსიარულეებზე ქუჩის ადაპტირებისთვის ახალი გზისა და საფეხმავლო ბილიკების მოწყობის, ქუჩის გარე განათებისა და ტურისტული ნიშნების დამონტაჟების შედეგად, ადგილობრივმა მაცხოვრებლებმა საკუთარი სახლების საოჯახო სასტუმროებად გადაკეთების, მაღაზიებისა და რესტორნების გახსნის სურვილი გამოთქვეს. ასევე, შეიქმნა კატარინენფელდის მარკეტინგული სტრატეგია, რომელიც მუნიციპალიტეტს ტურისტების მოზიდვაში დაეხმარება.
როცა ტურისტული ინფრასტრუქტურა და ადგილობრივად წარმოებული ღვინოები და სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტები მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა, ბოლნისი მზად იქნება, ბევრად მეტ ტურისტს უმასპინძლოს. ცხადია, რომ მუნიციპალიტეტს ვიზიტორებისთვის ბევრი საინტერესო თავგადასავლის შეთავაზება შეუძლია.

While enjoying a glass of delicious wine, have you ever thought about the way it travels to you? This cycle before a product gets to the consumer’s table is exactly what many producers find most challenging. “Brothers’ Cellar,” run by Guram and Giorgi Avkopashvili in Bolnisi, Georgia, has been producing natural Georgian wine since 2015. However, like other winemakers, the small family winery also faced problems with filtering, bottling, labelling and storing old wine.
Meanwhile, the Municipality of Bolnisi opened an Agro Centre as part of the “Mayors for Economic Growth” initiative under the EU4Business umbrella, which is helping improve the livelihoods of local residents by providing the practical tools and know-how to operate their business more effectively. Up-to-date packaging and labelling equipment that meets European standards is available at the Centre at affordable prices, supporting “Brothers’ Cellar” to market wine on the domestic market and export it in the future.
Responding to local needs and challenges
Bolnisi is a multiethnic, mostly rural municipality in Georgia, where 63% of a population is employed in agriculture. Despite available opportunities in the farm sector, local producers rarely managed to optimize production and maximize profits.
Adapted to challenges faced by local entrepreneurs, the Agro Centre now offers expertise and consulting in finance and accounting, as well as marketing and legal services in the Georgian, Armenian and Azerbaijani languages. Through the use of modern technology, producers benefit from refrigerating, labelling, wrapping, packaging, bottling and filtering services for different food products and wines at affordable prices.
“This is one of the best projects that has ever been implemented in Bolnisi,” says Guram Avkopashvili. “It has facilitated local people’s work and given them a chance to expand production. Up to 900 family wineries in the Bolnisi area will be able to use the services of the Agro Centre.”
Helping local wineries and farmers expand
Agro Centre’s activities are based on a Local Economic Development Plan defining the main economic priorities and goals put together by the Bolnisi Municipality when it joined on to the European Union’s “Mayors for Economic Growth” initiative and won the M4EG Call for Pioneer Projects with a budget of €380,000, €320,000 of which was EU support. The premises for the Agro Centre were built by the Bolnisi Municipality at its own cost.
“When the municipal authorities saw the EU’s support, they decided to construct a building,” notes Natalia Kakabadze, the M4EG project manager. “This is an example of how a small EU initiative can grow into something big.”
Through the study of the local market, its potential, and the needs of local producers and entrepreneurs, Bolnisi helped to identify three areas with a high potential for economic development: agriculture, winemaking and tourism. Farmers usually sold their produce for further processing, finding themselves at the very beginning of the local agricultural value chain. Now they can increase their technical understanding and knowledge about production standards and ensure high quality storage, packaging, distribution and marketing of their produce, boosting their income.
“At this point we needed to do some paperwork for our enterprise and we managed it with legal assistance from the Centre,” reports Meri Makharadze, founder of a cheese-making enterprise called Disveli that has been another beneficiary of the Agro Centre. The enterprise produces a variety of Georgian cheese from local milk and hopes to expand, for which it will also benefit from packaging services the Centre offers.
Tourism as a priority
In addition to winemaking and quality cheeses, Bolnisi offers many attractions to visitors, whether it’s Bolnisi Sioni, the oldest church in Georgia, dating from the 5th century, or the remnants of the region’s German community. As tourism is another priority for promotion, Bolnisi has invested in the renovation of the historic neighbourhood of Katharinenfeld, where 95 German families from Swabia founded a colony in the 19th century.
After improving the tourism infrastructure of one of the streets of Katharinenfeld, Stephania Street, by laying sidewalks and a road, installing streetlights to make the thoroughfare pedestrian-friendly, and putting up tourist signs, local residents were eager to turn their homes into guest houses, open markets and restaurants. A Katharinenfeld marketing strategy has also been developed to attract tourists to the municipality.
Once tourism infrastructure and locally-produced wines and farm products are at the necessary level of quality, Bolnisi will be ready to host an influx of visitors. This charming Georgian town can clearly offer a lot more to enjoy and discover.