„ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ მხარს უჭერს ტექნიკური ინსპექტირების კომპანიას
ქართულ კომპანია „ავტოტესტს“ არაჩვეულებრივი მისია აქვს: კომპანიის მიზანია ხელი შეუწყოს ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობისა და გამონაბოლქვის  შემცირებას.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2020 წელს საქართველოში 4,999 ავტოსაგზაო შემთხვევა დაფიქსირდა, რომლის შედეგად დაიღუპა 450 და დაშავდა 6,640 ადამიანი. IQAir-ის 2020 წლის მონაცემებით მსოფლიოში ჰაერის დაბინძურების კუთხით პირველ 106 ქვეყანას შორის საქართველო 37-ე ადგილს იკავებს. საქართველოში ატმოსფეროში ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის რეკომენდირებულზე ორჯერ მეტი წვრილი ნაწილაკები ფიქსირდება.
კომპანია ადგილობრივ ბაზარზე უკვე  ორ ათწლეულზე მეტ ხანს საქმიანობს.  ახლახანს, „ავტოტესტმა“ განაახლა საკუთარი კორპორატიული ბრენდი და გააძლიერა კლიენტებთან კომუნიკაცია სოციალური მედიის არხების საშუალებით, EBRD-სა და ევროკავშირის მხარდაჭერით.
„შედეგად, ახალი ბრენდინგისა და სოციალური მედიის მარკეტინგის სტრატეგიამ განაპირობა გაყიდვების ზრდა“, ამბობს ვაჟა იორდანიშვილი, „ავტოტესტის“ დირექტორი.
მგზავრობა უსაფრთხოდ და დაბინძურების გარეშე
1997 წლიდან „ავტოტესტი“ სატრანსპორტო საშუალებების მფლობელების საუკეთესო მეგობარია. 2018 წლამდე ავტომობილების ტექნიკური ინსპექტირება ნებაყოფლობითი იყო, თუმცა ახალი  სატრანსპორტო რეფორმის შედეგად, რომელიც ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების შესაბამისობაში მომზადდა, პერიოდული ტექნიკური ინსპექტირება ყველა სახის ავტოსატრანსპორტო საშუალებისათვის სავალდებულო გახდა.
‘’რეფორმა შეეხო ყველა ოჯახს საქართველოში. სხვადასხვა მონაცემით, საქართველოში რეგისტრირებულია დაახლოებით 1.3 მილიონზე მეტი ავტოსატრანსპორტო საშუალება, ხოლო მოსახლეობა 4 მილიონამდეაეს ძალიან დიდი რიცხვია,’’ ამბობს ვაჟა იორდანიშვილი.
ვაჟა სხვა გამოწვევასაც ასახელებს: 85% რეგისტრირებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებებისა 10 და მეტი წლისაა. შესაბამისად, ახალ სატრანსპორტო საშუალებებთან შედარებით, გარემოს უფრო აბინძურებს.
წინ გრძელი გზა გვაქვს, თუმცა პერიოდული ტექნიკური დათვალიერება ნაბიჯია სწორი მიმართულებით. ჩვენი გეგმაა საზოგადოებრივი პასუხიმგებლობის კულტურის გაზრდა, რაც შემდგომში განაპირობებს ტექინსპექტირების სავალდებულოდან ნებაყოფლობით ფენომენად გარდაქმნას. ‘’
გაყიდვების გაზრდისათვის, კომპანიისთვის მნიშვნელოვანი იყო ბრენდის გაძლიერება, კარგი ვებ გვერდის განვითარება და სოციალური მედიით კლიენტების მოზიდვა.  ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი და ევროკავშირი დაეხმარა კომპანიას ამ მიზნების შესრულებაში.
EBRD პროგრამა „კონსულტაციები მცირე ბიზნესისათვის“ ეხმარება მცირე და საშუალო საწარმოებს მიიღონ კონსულტაცია საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტებისაგან, რათა გააფართოონ საკუთარი კომპანია. ეს პროგრამა 30-ზე მეტ ქვეყანაში ხორციელდება.
არ ავნო
‘’არ ავნო’’ ავტოტესტის ახალი სლოგანია და ეს მარტივი, ორსიტყვიანი წინადადება ყველაზე ნათლად გამოხატავს კომპანიის მისიას.
‘’არ ავნო“  საზოგადოებას, ოჯახს, ქვეყნის სტუმრებს, გარემოს. ავტომანქანების ტექნიკური დათვალიერება  აჩვენებს ავტომობილის გამართულობას და ეს უმნიშვნელოვანესია საქართველოში, სადაც ყოველწლიურად ასეულობით ადამიანი იღუპება ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად. არანაკლებ მნიშვნელოვანია გარემოს დაცვა და გამონაბოლქვის მონიტორინგი.’’ ამბობს ვაჟა.
ავტოტესტის ახალი ბრენდი, ლოგო, გამართული ვებ-გვერდი, რომელიც მომხმარებლებს  საშუალებას აძლევს ონლაინ დაჯავშნონ ვიზიტი ცენტრში, რაც პანდემიის დროს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია - ყველაფერმა ამან ხელი შეუწყო გაყიდვების ზრდას.
‘’კოვიდ-19 მა გავლენა იქონია ყველა კომპანიაზე და ჩვენი საწარმო არ არის გამონაკლისი. 2021 წლის პირველი ნახევარი უკვე იმედისმომცემია: ჩვენ გავზარდეთ გაყიდვები 20 პროცენტით და ვფიქრობ, რომ ჩვენმა ერთობლივმა პროექტმა დიდი როლი ითამაშა ამ შედეგის მიღწევაში“, ამბობს ვაჟა იორდანიშვილი.
ბოლო ხუთ წელიწადში საქართველოში უკვე 200-ზე მეტმა კომპანიამ ისარგებლა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული საკონსულტაციო მომსახურებით, რომელსაც ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი ევროკავშირი ბიზნესისთვის ინიციატივის ფარგლებში ახორციელებს.

Autotest, a Georgian vehicle inspection company, is on a mission to reduce road accidents and minimise car pollution ‒ two of the country’s pressing issues.
Georgia’s National Statistics Office reported 4,999 road accidents in 2020, killing 450 people and injuring 6,640, in a population of just under 4 million people. IQAir, meanwhile, ranked Georgia 37th on the list of the world’s 106 most air-polluted countries in 2020, with more than twice the World Health Organization recommended levels of fine particulate matter in the atmosphere.
Autotest has been operating in Georgia for more than two decades. To reach more drivers, enhance road safety and encourage cleaner transport, it recently revamped its corporate branding and stepped up its social-media presence with support from the EU4Business implemented by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). Autotest Director Vazha Iordanishvili says the new branding and social-media marketing strategy have already increased sales.
Driving safe and clean
Since 1997, Autotest has been keeping Georgia’s vehicle owners and road users safe by ensuring that cars are roadworthy. Until 2018, such checks were voluntary, but the country’s new transport reform, adopted to meet the requirements of its Association Agreement with the EU, has made periodic technical inspections obligatory.
‘’This reform has affected every family in Georgia,” says Mr Iordanishvili. “There are an estimated 1.3 million vehicles registered in the country, meaning one in three of us has one. This is huge.”
There is also another challenge, he says: around 85 per cent of registered vehicles are more than 10 years old and, therefore, more polluting than newer cars.
‘’We have a long journey ahead of us, but the reintroduction of periodic checks is a step in the right direction,” Mr Iordanishvili says. “Through our work, we aim to raise public awareness of the importance of such checks, so that in future, vehicle owners will undergo inspection voluntarily.’’
With dozens of companies offering similar services, it was vital that Autotest stand out among its competitors, increase its customer base and drive sales. A memorable brand identity, a modern website and successful social-media campaign appear to have done the trick.
The EBRD, with funding from the EU under its EU4Business initiative, connected the company with a leading local branding agency to revamp the company’s brand image and offer business advice.
Do no harm!
Ar Avno! (Do no harm!) is Autotest’s new motto ‒ effectively summing up its mission in two words.
‘’Do no harm to society, your family, to visitors to Georgia or to the environment,” says Mr. Iordanishvili. “Vehicle inspection is paramount, as it shows whether a vehicle is safe. It is very important in Georgia, where hundreds of people die in road accidents every year. And it is no less important to monitor emission levels; air pollution is an acute problem in our country.’’
Autotest’s new brand identity is the product of many hours of discussion and debate with local branding agency Live Branding. Along with the company’s new colours and logo, its updated website allows customers to book appointments online – a vital tool during the Covid-19 pandemic.
‘’The Covid-19 pandemic has hit all enterprises and our company is no exception,” Mr. Iordanishvili continues. “The first half of 2021 showed a glimmer of hope: we increased sales by 20 per cent and I consider our new branding, communications and joint project to be among the key factors here.’’
More than 200 companies in Georgia have benefited from EU-funded advisory services under the EU4Business Initiative implemented by the EBRD over the past five years.