საკლასო ოთახიდან სათბურამდე: გასამმაგებული მოსავალი ევროკავშირის მხარდაჭერით
ლუარსაბ გიორგიაძე თითქმის ოთხი ათწლეულის განმავლობაში ზესტაფონის ერთ-ერთ სკოლაში მოსწავლეებს ხატვასა და ხელოვნების ისტორიას ასწავლიდა. თუმცა, როდესაც მასწავლებლის ჟურნალი საბოლოოდ გვერდზე გადადო, პენსიაზე მაინც არ გასულა. პირიქით — ხელში ბაღის ხელსაწყოები აიღო და აღმოაჩინა, რომ მისი ნამდვილი მოწოდება მთელი ეს დრო იქვე, საკუთარ სახლში ელოდა. დღეს ლუარსაბს პომიდვრის ოთხი სათბური აქვს.
ასე იქცა ყოფილი პედაგოგი წარმატებულ აგრომეწარმედ.
„მხოლოდ ერთ რამეს ვნანობ — ეს საქმე 38 წლით ადრე რომ არ დავიწყე,“ — ამბობს ის. — „65 წლის ასაკში, როგორც იქნა, ვიპოვე ის, რაც ნამდვილ სიხარულს მანიჭებს“.
როგორ იქცა საყვარელი საქმე შემოსავლის წყაროდ
ყველაფერი მცირედით დაიწყო: საკუთარი ხელით 300 კვადრატული მეტრის ფართობის სათბური ააშენა და 1000-ზე მეტი ძირი პომიდორი დარგო. მალევე მიხვდა, რომ საქმეს, რომელიც ასე ძალიან შეუყვარდა, კარგი შემოსავლის მოტანაც შეეძლო.
ხმა სწრაფად გავრცელდა. „ჩემი პომიდორი ბაზარში არ გამაქვს“, — ამბობს ის, — „ხალხი თავად მოდის ჩემთან. სულ მოკლე დროში მთელმა რეგიონმა გაიგო ჩემი მოსავლის ამბავი, ამიტომ წარმოების გაფართოება დამჭირდა“.
საბედნიეროდ, გიორგაძემ მხარდაჭერა მიიღო პროექტისგან — „დაჩქარებული სოფლის განვითარების ხელშეწყობა იმერეთსა და კახეთში“. ეს ინიციატივა ევროკავშირის EU4Business-ის ფარგლებში, პროგრამა ENPARD IV-ის მხარდაჭერით ხორციელდება.
მან დახმარების სახით 15 000 ლარი (დაახლოებით 5 000 ევრო) მიიღო და მეორე სათბურიც ააშენა. ახლა გიორგაძე წელიწადში ხუთ ტონაზე მეტ პომიდორს კრეფს, მისი შემოსავალი კი თითქმის გასამმაგდა.
პროექტი მიზნად ისახავს სოფლის მდგრად განვითარებას, რაც სამიზნე რეგიონებში ადგილობრივი თემების საჭიროებების გამოკვეთით მიიღწევა. პროექტის პრიორიტეტებია ტურიზმისა და აგრო-მიმართულებების (ღირებულებათა ჯაჭვების) ხელშეწყობა, სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის პროფესიული უნარებისა და ცოდნის ამაღლება და რეგიონების განვითარება.
მეორე სიცოცხლე
დროთა განმავლობაში ლუარსაბის საქმიანობა უფრო მრავალფეროვანი გახდა — პომიდვრის გარდა, ახლა კიტრი, სალათის ფურცლები და მწვანილიც მოჰყავს. მას არცერთი სეზონი არ ჩაუგდია და მცენარეზე რაიმე პრობლემას თუ შეამჩნევს, რჩევას ყოველთვის გამოცდილ ადამიანებს ეკითხება.
„მასწავლებლობის დროს ჩემს რეგიონში ასეთი პოპულარული არ ვიყავი“, — ამბობს ის. „ახლა ყველამ იცის, რომ პომიდორი მომყავს. EU4Business-ის მხარდაჭერა ჩემთვის დიდი პასუხისმგებლობაა; უნდა ვიმუშაო პროფესიონალურად და ყოველთვის მაღალი ხარისხის პროდუქტი მქონდეს“.
ამ საქმემ გიორგაძის ცხოვრება ძირეულად შეცვალა. სანამ მეურნეობას დაიწყებდა, ლუარსაბს ჯანმრთელობის პრობლემები აწუხებდა, თუმცა ფიზიკურმა შრომამ და ახალმა მიზანმა მას თითქოს მეორე სუნთქვა გაუხსნა. თავის ძველ და ახალ პროფესიას ის ასე ადარებს: „ხატვა რაღაც წარმოსახვითი იყო, ეს კი არის საქმე, რომელსაც ხელით ვეხები და ვგრძნობ. ასე ბევრად უკეთესია“.
მომავალს ლუარსაბი დიდი გეგმებით უყურებს — სურს მეურნეობის გაფართოება, მუდმივი სწავლა და განვითარება. კაცმა, რომელმაც ათწლეულები მოსწავლეებზე ზრუნვას დაუთმო, აღმოაჩინა, რომ მცენარეების მოვლას სულ სხვაგვარი კმაყოფილება მოაქვს. მისი თქმით, ხშირად ცხოვრების ყველაზე საინტერესო თავი სწორედ მაშინ იწყება, როცა კარიერულ ფურცელს დახურავ.
ლუარსაბ გიორგაძე ერთ-ერთია იმ მეწარმეთა შორის, რომლებმაც ფინანსური მხარდაჭერა მიიღეს. მხოლოდ 2024 წელს, EU4Business-მა საქართველოში 40,801 მცირე და საშუალო მეწარმეს დაუჭირა მხარი. იმისათვის, რომ მეტი გაიგოთ, თუ როგორ ეხმარება EU4Business მეწარმეებს, ეწვიეთ ვებგვერდს.

From Classroom to Greenhouse: Tomato farmer triples production with EU support
Today, Giorgadze tends four thriving tomato greenhouses that have transformed him from an educator into an agricultural entrepreneur.
"My only regret is not starting this 38 years earlier," he says. "At 65, I finally found true joy in what I’m doing."
Turning Love Into Livelihood
He started small, building a 300-square-meter greenhouse by himself and planting over 1,000 tomato plants. Soon after, he discovered that something he loved so deeply could also earn him a living.
Word spread quickly. "I don't take my tomatoes to the market," he says. "People come to me. Within a short time, everyone in the region knew about my tomatoes. So, I needed to ramp up production."
Luckily, Giorgadze got support from Accelerated Rural Development in the Imereti and Kakheti project, financed within the framework of the fourth phase of the EU’s ‘European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development’ (ENPARD IV) under the EU4Business initiative. With 15,000 Georgian Lari (up to 5,000 Euro) in hand, he built a second greenhouse.
Now he harvests over five tons of tomatoes annually, and his income has nearly tripled.
This project seeks to foster sustainable rural development by assessing the needs of local communities in target regions. It aims to boost tourism and agricultural value chains, improve vocational skills and capacities among rural populations, and promote comprehensive growth across these areas.
A Second Life
Over time Giorgadze’s work has diversified beyond tomatoes to include cucumbers, salad greens, and herbs. He's never missed a season, constantly seeking advice when his plants show the slightest sign of trouble.
"When I was a teacher, I wasn't this popular in my community," he says. "Now everyone knows I'm growing tomatoes, thanks to EU4Business support. I have to work professionally and maintain high-quality products."
The work has been transformative in unexpected ways. When he first started, Giorgadze was struggling with health issues. But the physical labor and sense of purpose seem to have revitalized him. "Painting was imaginary—this is something I can touch and feel," he says, comparing his previous job to his new passion. "It's so much better."
Looking ahead, he sees only expansion, continuous learning, and further development. For a man who spent decades nurturing students, he's discovered that nurturing plants offers a different kind of fulfillment. Sometimes life's most fulfilling chapter begins after you've closed the book on your career, he explains.
Luarsab Giorgadze is just one of the entrepreneurs financed. In 2024 alone, EU4Business supported 40,801 small and medium enterprises in Georgia. To learn more about how EU4Business is helping entrepreneurs, you can visit the website.