EU4Business-ის მხარდაჭერით რეგიონული ჰიპერმარკეტების ქსელი გაყიდვებს ზრდის და ბიზნესს აფართოებს
თექვსმეტი წლის წინ ირაკლი სირაძემ და მისმა მეუღლემ მაია ბერიძემ ცხოვრების თავიდან დაწყება და ბიზნესის გახსნა გადაწყვიტეს. სამწლიანი შრომის შედეგად გურიის ქალაქ ოზურგეთში 4500 კვ.მ ფართობის შენობა ააშენეს და ფართი ადგილობრივ ფერმერთა ბაზარს მიაქირავეს. თუმცა მალევე წყვილის ცხოვრება სულ სხვა მიმართულებით წავიდა.
შემდეგი ხუთი წლის განმავლობაში აღმოვაჩინეთ, რომ ფერმერთა ბაზარი არ იყო ჩვენი ცხოვრების ნაწილი“, - თქვა სირაძემ. ამის ნაცვლად, მათ სასურსათო მაღაზიის გაფართოება გადაწყვიტეს, თანაც მაშინ, როცა ქართულ ბაზარზე ამ მიმართულების მსხვილი კომპანიები არ არსებობდნენ. წყვილმა საკუთრებაში არსებულ შენობას დაახლოებით 1500 კვადრატული მეტრის ფართობი დაამატა და გახსნა  „პირველი სავაჭრო სახლი“ - ჰიპერმარკეტი, რომელსაც რვა სალარო აქვს და მომხმარებლებს მრავალფეროვან პროდუქციას სთავაზობს.
თავიდან კომპანიას სულ 8 თანამშრომელი ჰყავდა, დღეს აქ 150-მდე ადამიანია დასაქმებული. სირაძე ამბობს, რომ უმეტესობა ადგილობრივი მოსახლეობაა, მათ შორის არიან ისინიც, ვინც თბილისში უფრო მაღალი ანაზღაურებისთვის წავიდა, მაგრამ შემდეგ მისი კომპანიის მხარდაჭერით უკან ოზურგეთში დაბრუნდა.
„მუშახელის დეფიციტია, რადგან ბევრმა ადამიანმა დატოვა არა მარტო რეგიონი, არამედ ქვეყანაც, ამიტომ ძალიან მნიშვნელოვანია ახალი სამუშაო ადგილების შექმნა“, - განმარტავს სირაძე.
სწრაფი ზრდა
„პირველი სავაჭრო სახლი“ ისედაც სწრაფად იზრდებოდა, მაგრამ ევროკავშირის EU4Business პროგრამის მხარდაჭერამ კომპანიას კიდევ უფრო მეტი განვითარების შესაძლებლობა მისცა. სირაძის გეგმისთვის გადამწყვეტი იყო პროგრამული პაკეტი APEX - საქართველოში შემუშავებული ავტომატური მართვის სისტემა, რომელიც ადაპტირებულია მთელი რიგი საწარმოებისთვის. სირაძეს ეს პროგრამა ჰიპერმარკეტის მარაგის ეფექტურად მართვისა და მომხმარებლისთვის საუკეთესო სერვისის მიწოდებისთვის სჭირდებოდა.
მაგრამ ის ერთ დაბრკოლებას წააწყდა - პროგრამა ძალიან ძვირი ღირდა.
„როდესაც პირველად შევედით ინტერნეტში პროგრამის შესაძენად, ფასმა გაგვაოცა“, - ამბობს სირაძე.
„ეს იყო დაახლოებით 15,000-20,000 ამერიკული დოლარი. ვერც კი წარმოვიდგენდით, რომ ასე ძვირი დაგვიჯდებოდა. მაგრამ შემდეგ გავიგეთ, რომ EBRD-ს აქვს პროგრამა „კონსულტაციები მცირე ბიზნესისთვის“, რომელიც კომპანიებს არამატერიალური ინტელექტუალური ქონების შეძენაში ეხმარება.”  პროექტმა, რომელიც დაფინანსებულია EBRD-ის სააქციო ფონდის მიერ და რომელსაც ევროკავშირი ახორციელებს, სირაძეს APEX პროგრამის თანადაფინანსება შესთავაზა, რაც კომპანიას წინსვლაში დაეხმარებოდა.
პროგრამის შეძენა მხოლოდ დასაწყისი იყო. ამის შემდეგ კომპანიას 6000 კვადრატული მეტრი ფართობის შენობაში წესრიგის დამყარება ესაჭიროებოდა. ისევ EBRDის პროექტის  მეშვეობით და ევროკავშირის მხარდაჭერით, დაიქირავეს მენეჯერების ჯგუფი, რომლებიც აკონტროლებენ მარაგებს, პრობლემებისა და დეფიციტის შესახებ დროულად აცნობებენ ხელმძღვანელობას და ზრუნავენ იმაზე, რომ პროდუქტები თაროებზე მოწესრიგებულად იყოს წარმოდგენილი.
მოგვიანებით კომპანიამ მხარდაჭერა უკვე EU4Business-EBRD-ის საკრედიტო ხაზის მეშვეობით მიიღო. ევროკავშირისა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) ერთობლივი პროგრამის საშუალებით, EBRD ეხმარება ქართულ მცირე და საშუალო საწარმოებს ინვესტიციების დაფინანსებაში და შესაძლებლობების გამოყენებაში DCFTA - ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებით. ევროკავშირთან ამ შეთანხმებას  საქართველომ 2014 წელს მოაწერა ხელი. ყველა შემთხვევაში მხარდაჭერა გულისხმობს ინვესტირებას ახალ აღჭურვილობასა და ტექნოლოგიებში, რაც ხელს უწყობს ევროკავშირის დირექტივებთან შესაბამისობას. „პირველმა სავაჭრო სახლმა“ EBRD-ის 160 000 ევროს ოდენობის კრედიტით საცხობი გახსნა. ევროკავშირმა კი შეთავაზება საგრანტო სტიმულით შეავსო.
ირაკლი სირაძემ იცოდა, რომ კომპანიას ადგილობრივი ბაზრის დაკმაყოფილებისთვის ახალი დანადგარები სჭირდებოდა. საბედნიეროდ, ევროკავშირი და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) მზად იყვნენ დასახმარებლად.
იტალიაში წავედით და იქ ერთ კომპანიასთან დავიწყეთ მოლაპარაკება“, - ამბობს სირაძე. დავბრუნდით ახალი, მოწინავე აღჭურვილობით და შევძელით არა მხოლოდ ჩვენი თანამშრომლების სამუშაო პირობების გაუმჯობესება, არამედ წარმოების მოცულობისა და ხარისხის გაზრდა“, - ამბობს სირაძე. დანადგარები მოიცავდა ცომის საჭრელებს, ქვის ღუმელს და ყველაფერს, რაც საჭირო იყო პურის გამოცხობის მაღალტექნოლოგიური საწარმოო ხაზის გასამართად.
ახალი დანადგარების დახმარებით კომპანიის თანამშრომლები სამუშაოს უფრო სწრაფად და მარტივად ასრულებდნენ.
თუ მანამდე 30 ტომარა ფქვილის დამუშავებისთვის დღედაღამ შრომობდნენ, ახლა 3 საათისთვის ამთავრებენ.“
მთელი სამუშაო გრაფიკი შეიცვალა. შეუძლებელი იქნებოდა მუშაობის გაგრძელება ისე, როგორც ადრე. ხუთი ბიჭი გვჭირდებოდა 20 ტომარაზე (ფქვილის) სამუშაოდ. ახლა ორ ადამიანს შეუძლია იგივე გააკეთოს. ”
მაშინ, როცა პანდემიის დროს ბიზნესები სათითაოდ დაიხურა, ჰიპერმარკეტისთვის წარმატების ხანა დაიწყო. ხალხი რეგიონებში დაბრუნდა და პროდუქციის გაყიდვები მნიშვნელოვნად გაიზარდა. ჰიპერმარკეტმა გაზრდილი მაჩვენებლების შენარჩუნება შეძლო და კომპანიას დღესაც 2,700-ზე მეტი ყოველდღიური მომხმარებელი ჰყავს.
პარიზი და ოზურგეთი
სირაძეს და მის მეუღლეს ჰიპერმარკეტთან დაკავშირებით დიდი გეგმები აქვთ. კომპანია ყოველთვიურად 40,000 ლარზე მეტს ელექტროენერგიის გადასახადს იხდის და წელიწადში 1,2 მილიონ კილოვატზე მეტს იყენებს. სწორედ ამიტომ, სამომავლოდ, პრიორიტეტს მზის პანელების დაყენება წარმოადგენს.
"ეს ყველაფერს შეცვლის," ამბობს სირაძე.
შემდეგი ნაბიჯია 6000 კვადრატული მეტრი ფართობის რაც შეიძლება ეფექტურად გამოყენება. მაია ბერიძემ უკვე გააკეთა ფიტნეს ცენტრი, ხოლო თბილისელ ექსპერტებთან ერთად წყვილი ამჟამად ოთხსართულიანი კაფეს გახსნაზე მუშაობს, VIP ზონით, უზარმაზარი ტერასითა და ღია სამზარეულოთი.  ოზურგეთში პოტენციური კლიენტების რაოდენობა დაბალია, ამიტომ, როგორც ბიზნესის მფლობელმა, უნდა მოიზიდო თითოეული მათგანი“, - ამბობს სირაძე. ამას აკეთებთ სხვადასხვა სერვისების შეთავაზებით.”
არაუშავს თუ შეცდომებს დავუშვებთ, მთავარი მათი გამოსწორებაა.“
მზა კერძები, შემწვარი ქათმით დაწყებული, ბრინჯითა და სალათებით დამთავრებული ახლა განსაკუთრებით პოპულარულია. სირაძე ფიქრობს, რომ ეს არის მომავალი, რადგან მომხმარებლები სახლში საჭმელს ნაკლებად ამზადებენ და წინასწარ მომზადებულ კერძებს უფრო ხშირად ყიდულობენ.

Regional hypermarket chain in Georgia increases sales and expands business with EU4Business support
Sixteen years ago Irakli Siradze and his wife Maia Beridze decided to start their lives afresh and open a business. After three years of hard work, they had built a 4,500-square-meter building in Ozurgeti, the capital of the western Georgian province of Guria. The couple started to rent the space out to a local farmers’ market – but soon their lives took a different turn.
“Over the next five years, we discovered that the farmer’s market was not part of our journey,” said Siradze. Instead, they spotted another opportunity and started to expand their grocery store, as back then there were no major players in the Georgian market. The couple added about 1,500 square meters to the building they already owned and opened a hypermarket called “Pirveli Savachro Sakhli”, with eight cash desks and a large variety of products.
“Pirveli Savachro Sakhli,” which means “The First Trading House,” started as a small company with eight staff members. It now employs nearly 150 people. Siradze says most are locals, including some who had left to work in Tbilisi for higher salaries but, with his support, returned to Ozurgeti.
“There is a shortage of workers because a lot of people have left the region and even the country, so providing new job opportunities is crucial,” Siradze explains.
Rapid growth
The company was already growing fast, but support from the European Union’s EU4Business programme gave the company to chance to expand even more rapidly. Crucial to Siradze’s expansion plan was a software package called Apex, a Georgian-developed automated management system adaptable to a range of enterprises. Siradze needed the program to efficiently manage his hypermarket stock and provide the best possible service to its customers.
But there was a big problem – the price.
“When we first logged in to the Internet to buy the program, we were blown away by the price,” Siradze  says.
“It was about $15,000-20,000. We couldn’t even have imagined it would cost so much. But then we found out about the Advice for Small Businesses (ASB) programme supporting non-material intellectual acquisitions .” The project financed by the EBRD shareholder fund and merchandized by the EU, would co-finance the APEX program, helping the company move forward in its journey.
Buying the software was the first step, establishing order in a 6,000-square-meter building was the next. Again through ASB and with the EU support, they were able to hire a group of stock managers who ensure that inventory levels are tracked, issues and shortages are reported, and products are displayed on the shelves in an orderly manner.
Later the company got even more support through the EU4Business-EBRD Credit Line – a joint programme of the EU and the European Bank for Reconstruction and Development(EBRD). Through it, the EBRD helps Georgian small- and medium-sized enterprises finance investments and seize the opportunities under the DCFTA – the Deep and Comprehensive Free-Trade Agreement Georgia signed with the EU in 2014. In all cases support involves investing in new equipment and technologies that facilitate compliance with EU Directives. For “Pirveli Savachro Sakhli” support came in the form of an EBRDcredit of EUR 160,000 to open a bakery. The EU complemented the offer with a grant incentive.
For some time, the company’s staff had been working flat out to produce enough bread daily to meet local demand, and Siradze knew that his enterprise was badly in need of some new equipment. Luckily, the EU4Business programme and the EBRD were ready to help.
“We went to Italy and started negotiations with a company there,” Siradze says. “We came back with new, advanced equipment and were able to not only improve the working conditions for our employees but also increase production volumes and quality,” says Siradze. The equipment included dough cutters, a stone oven, and everything else that was needed to build a high-tech production line for baking bread.
The new equipment made the work quicker and easier.
“Before, our employees would work through 30 sacks of flour day and night,” Siradze says. “Now they finish at about 3 p.m.”
“The entire working schedule has changed. It would be impossible to continue working the way they used to. We needed five guys to work on 20 sacks (of flour). Now two people can do the same.”
While other businesses shut down one by one during the COVID-19 pandemic, the hypermarket thrived. Once people came back to the regions, the enterprise saw a massive increase in sales, and it has been able to maintain some of those numbers until today. The business now has over 2,700 daily customers –and the number is on the rise.
Paris vs Ozurgeti
Siradze and his wife now have big plans for their hypermarket. The company pays over GEL 40,000 (about EUR 14,000) in electricity bills every month, using over 1.2 million kilowatts per year, so the number one priority for the future is to install solar panels.
“This would make a huge difference,” Siradze says.
The next step is to use the 6,000 square meters of space they have as efficiently as possible. Maia Beridze is already running a fitness centre there, and, together with experts from Tbilisi, the couple is currently working on opening a four-floor cafe with a VIP zone, a huge terrace, and an open kitchen.
“The number of potential customers is low in Ozurgeti, so as a business owner you have to attract every single one of them,” Siradze says. “You do that by offering a variety of services.”
“If we make mistakes, it’s okay. The important thing is to correct them.”
Ready-made meals – from fried chicken to rice and salads – are now especially popular. Siradze thinks this is the way forward, as people are tending to cook less at home and buy more pre-made meals. Every day, hypermarkets all over Georgia and beyond are baking bread and pastries, often producing read-made meals as well.