ქართული ღვინის გამოჩენა საერთაშორისო ასპარეზზე
შემოდგომა წლის ყველაზე დატვირთული სეზონია კახეთში, საქართველოს მეღვინეობის წამყვან რეგიონში. დილით ადრე ფერმერები და მათი ოჯახის წევრები ვენახებში ყურძნის დასაკრეფად მიიჩქარიან, აღებული მოსავალი სატვირთო მანქანებით მიაქვთ გადასამუშავებელ ქარხნებში.
რთველი სოფლად ყველასთვის დიდი შრომაც არის და დიდი სიხარულიც, ასეა ვალერიან ფეიქრიშვილისთვისაც.
„უკვე 18 წელია ვენახში ვმუშაობ,“ – ამბობს ის. „ვიცი ყურძნის მოვლა, შევეჩვიე და მიყვარს ეს საქმე.
„აქ კარგ ღვინოს ვამზადებთ და მინდა, რომ ის კიდევ უფრო პოპულარული გახდეს მთელ მსოფლიოში.“
ახლახან გამოქვეყნებული სტატისტიკური მაჩვენებლები მეტყველებს, რომ ბატონი ფეიქრიშვილის ოცნება შესაძლებელია ახდეს. საქართველოს ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, მარტო 2018 წელს მსოფლიოს 53 ქვეყანაში ექსპორტზე გატანილია 86 მილიონ ბოთლზე მეტი, რაც 2017 წლის მონაცემთან შედარებით 13 პროცენტით მეტია.
ახალი შესაძლებლობები ქვეყანაში და საზღვარგარეთ
კახეთიდან დაახლოებით 3000 კილომეტრის დაშორებით, ბერლინში კრისტინა შელი სიამაყით აცხადებს, რომ მისი რესტორანი ევროპელ და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მომხმარებელს ქართული ღვინის მრავალ სახეობას სთავაზობს.
„ჩვენ ორი წლის წინ გავხსენით Salhino,“ – ამბობს ის. „ახლა უკვე ბევრი სტუმარი გვყავს. ისინი ინტერესდებიან არა მხოლოდ ჩვენი ღვინით, არამედ ჩვენი კულტურითაც. ისინი მჭიდროდაა ერთმანეთთან დაკავშირებული.“
მეღვინეობა ძველი და თანამედროვე საქართველოს განუყოფელი ნაწილია. ბოლოდროინდელი არქეოლოგიური აღმოჩენები ადასტურებს, რომ ღვინის წარმოება აქ 8000 წლის წინ უკვე მიმდინარეობდა. თანამედროვე საქართველოსთვის ღვინო ქვეყნის ერთ-ერთი მთავარი საექსპორტო პროდუქტია.
კახური ტრადიციული მეღვინეობა (KTW) ერთ-ერთი უმსხვილესი ღვინის ექსპორტიორია. 2001 წელს დაარსებულმა კომპანიამ თანდათანობით ააშენა ულტრა თანამედროვე ქარხნები და ღვინის დამამუშავებელი საწარმოები საქართველოს მასშტაბით და ახლა ღვინო 20-ზე მეტ ქვეყანაში გააქვს.
მაგრამ გარდა საზღვარგარეთ მომხმარებელთა მოთხოვნის დაკმაყოფილებისა, KTW-მ ქვეყნის სტუმრების მზარდი ნაკადის მასპინძლობაც გადაწყვიტა ადგილზე ღვინის ტურიზმის განვითარებისა და ინვესტირების გზით. ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) და ევროკავშირი პროგრამით EU4Business ინიციატივა საიმედო პარტნიორები არიან ამ წამოწყებაში.
საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინის მცირე და საშუალო მეწარმეობის მხარდაჭერა
KTW ქართული მეღვინეობის მრავალი კომპანიიდან ერთ-ერთია, რომელიც EBRD-ისა და ევროკავშირის ერთობლივი პროგრამით სარგებლობს. პროგრამა პარტნიორი ბანკების მეშვეობით მცირე და საშუალო საწარმოებს სთავაზობს დაფინანსებას, რომელიც მიეწოდება ევროკავშირის გრანტებთან ერთად.
„ეკონომიკური განვითარების სტიმულირება და სამუშაო ადგილების შექმნა ევროკავშირის მთავარი პრიორიტეტია საქართველოში, მცირე და საშუალო მეწარმეობის დახმარება კი საუკეთესო გზაა ამ მიზნის მისაღწევად,” – ამბობს კარლ ჰარცელი, საქართველოში ევროკავშირის ელჩი.
„ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ ასეთი პროგრამების საშუალებით მეტ ქართულ პროდუქტს ვიხილავთ ადგილზე და ასევე, მათი გატანა და რეალიზება მოხდება ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე.”
EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზი ეხმარებათ ადგილობრივ კომპანიებს, რეალობად აქციონ მათი ამბიციები და კონკურენტულად ივაჭრონ ევროპელ პარტნიორებთან უკეთესი აღჭურვილობის, სტანდარტებისა და პროცესების დანერგვით.
კომპანიებს დახმარება გაეწევათ, გააუმჯობესონ გარემოზე მათი ზემოქმედება, თანამშრომელთა სამუშაო პირობები და უკეთესი ხარისხის პროდუქცია და მომსახურება შესთავაზონ ადგილობრივ მომხმარებელს.
გარდა ამისა, პროგრამა ამტკიცებს უკეთესი ხვალინდელი დღის იმედს ფერმერებში, როგორიცაა ბატონი ფეიქრიშვილი.
„ჩვენი შრომა დაფასებულია, როცა კარგ მოსავალს ვიღებთ,“ – ამბობს ის. „წელს კარგი მოსავალი მოგვივიდა, მომავალ წელს უკეთესი იქნება”.
საქართველოს გარდა, პროგრამა მოქმედებს მოლდოვაში და ახლახან ამოქმედდა უკრაინაში. ყველა ამ ქვეყანას გაფორმებული აქვს ევროკავშირთან, მსოფლიოს უმსხვილეს სავაჭრო ბლოკთან, შეთანხმება თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ.

Autumn is the busiest season of the year in Kakheti, the main wine-making region of Georgia. Early in the morning farmers and their families rush to the vineyards to pluck ripe grapes from the vine, while trucks deliver the fruit to processing factories.
The harvest is a time for both hard work and celebration for everyone in rural areas, including Valerian Feikrishvili.
“I have been working in the vineyard for 18 years already,”he said. “I know how to look after grapes; I’ve got used to and fallen in love with it.
“We make good wine here and I want it to be more and more popular around the world.”
Newly released statistics reveal that Mr Feikrishvili’s wish might be coming true. In 2018 alone, according to Georgia’s National Wine Agency, over 86 million bottles were exported to 53 countries, an increase of 13 per cent when compared to 2017.
New opportunities in-house and abroad
Roughly 3,000 kilometres from Kakheti, Kristina Sheli takes pride in the fact that her restaurant in Berlin offers a wide variety of Georgian wine to European and global customers.
“We opened Salhino two years ago,”she said. “We’re attracting many guests now. They aren’t only interested in our wine, but also our culture. They’re deeply interlinked.”
Wine-making is an integral part of ancient and modern Georgia. Recent archaeological discoveries prove that the winemaking tradition here can be traced back 8,000 years. For modern Georgia, wine is among the country’s top exports.
Kakhetian Traditional Wine-making (KTW) is one of its biggest wine exporters. Established in 2001, the company gradually built ultra-modern factories and wine processing facilities across Georgia and is now exporting to more than 20 countries.
But apart from satisfying consumer demand abroad, KTW has decided to welcome an increasing number of guests to the country too by developing and investing in wine tourism at home. The EBRD and European Union under the EU4Business initiative have been reliable partners throughout this journey.
Supporting SMEs in Georgia, Moldova and Ukraine
KTW is one of a dozen Georgian wine-making companies supported by the EBRD’s and EU’s joint programme. It offers small and medium-sized enterprises (SMEs) financing through partner banks, which is blended with grants provided by the EU.
“Stimulating economic development and job creation is a key priority of the EU in Georgia, and supporting SMEs is one of the best ways to achieve this,” said Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia.
“Through programmes like this one, we hope to see more Georgian products developing locally but also accessing and benefitting from the EU’s single market.”
The EU4Business-EBRD credit line supports local companies in their ambition to trade with their European counterparts with confidence by investing in better equipment, standards and processes.
The companies are assisted in their efforts to improve their environmental footprint, the working conditions for their employees and to offer their local customers services and products of better quality.
Moreover, the programme reinforces hope in a better tomorrow for farmers such as Mr Feikrishvili.
“Our works pays off when the harvest is good,” he said. “This year we had a good harvest, next year will be better.”
Beyond Georgia, the programme runs in Moldova and has just been launched in Ukraine. All three countries are signatories of free trade agreements with the EU, the world's largest trading block.