ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) ევროკავშირისა და შვედეთის მხარდაჭერით გასცემს სესხს, რომლითაც საქართველოში ქალების მიერ მართული მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოები ისარგებლებენ.
EBRD-ის დიდი ხნის პარტნიორისთვის, პროკრედიტ ბანკისთვის გაცემული 8 მილიონი ევროს ოდენობის საკრედიტო რესურსი ქალების მფლობელობაში არსებული საწარმოების ზრდისა და განვითარების ხელშეწყობას მოხმარდება.
ეს არის პირველი შემთხვევა, როცა პროკრედიტ ბანკი გენდერზე ფოკუსირებულ დაფინანსებას გასცემს. ამ ნაბიჯით ის უერთდება EBRD-ის მეწარმე ქალების მხარდაჭერის პროგრამას, რომელიც, ევროკავშირისა და შვედეთის მხარდაჭერით, ქალებს ფინანსებზე, საკონსულტაციო სერვისებსა და ტრენინგებზე უმარტივებს წვდომას.
ევროკავშირი ქალი მეწარმეებისთვის გაცემულ სესხს თავისი საგარანტიო პროგრამის, „მდგრადი განვითარების ევროპული ფონდი პლუსი“ (EFSD+), ფარგლებში უჭერს მხარს.
ქვეყნებში, სადაც EBRD ინვესტიციებს დებს, ქალების მიერ მართული საწარმოები ხშირად მეტად რისკიან სეგმენტად აღიქმება მათი მცირე ზომისა და ხელშესახები ქონების ნაკლებობის გამო, ვკითხულობთ EBRD-ის პრესრელიზში. ახალი საკრედიტო ხაზით ქალი მეწარმეები ისარგებლებენ გადანაწილებული რისკის პრინციპით, რაც მეტ ქალ მეწარმეს მისცემს საშუალებას, დააკმაყოფილოს მოთხოვნები და მიიღოს დაფინანსება.

Women-led micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) in Georgia are to benefit from fresh funds, thanks to a loan by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), supported by the European Union and Sweden and announced today.
A credit line of €8 million to ProCredit Bank, one of Georgia’s leading banks and a longstanding EBRD partner, will be made available to women-led firms to finance investments to boost growth and development.
This is the first time ProCredit Bank has extended gender-focused financing. It is joining the EBRD’s Women in Business (WiB) programme, which, with the support of the EU and Sweden, enables women’s access to finance and know-how through advisory services, mentoring and training.
The EU is supporting the loan for women entrepreneurs under its European Fund for Sustainable Development Plus (EFSD+) guarantee programme.
Women-led firms are often seen as a riskier segment in the economies where the EBRD invests due to their small size and lack of hard collateral, the EBRD explained in a press release. Under the new credit line, women entrepreneurs will benefit from risk sharing, allowing more women entrepreneurs who would not be able to provide hard collateral to qualify for and secure finance.